Connect with Us

Shëndeti

Ballafaqim faktesh: Cilat medikamente ndihmojnë ndaj koronavirusit dhe cilat jo?
Shëndeti 18:31 - 20 Janar, 2021

Ballafaqim faktesh/ Cilat medikamente ndihmojnë ndaj koronavirusit dhe cilat jo?

Gjatë javëve të fundit disa medikamente dhe solucioine tërhoqën vëmendjen në luftën kundër koronavirusit. Por jo të gjitha e përmbushin shpresën për të qenë ilaçi magjik....

Shifrat nuk njohin ulje/ Mbi 100 raste më shumë se dje, humbin jetën dhe katër persona
Shëndeti 16:24 - 20 Janar, 2021

Shifrat nuk njohin ulje/ Mbi 100 raste më shumë se dje, humbin jetën dhe katër persona

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të mos e ulin vigjilencën në zbatimin e rregullave antiCOVID; Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient...

‘Kapërcejnë’ sërish shifrat e të infektuarve/ Arrin në rreth 1300 numri i viktimave
Shëndeti 17:08 - 19 Janar, 2021

‘Kapërcejnë’ sërish shifrat e të infektuarve/ Humbin jetën dhe 6 persona

Janë rritur sërish shifrat e të infektuarve me covid në vendin tonë. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 2510 testime, nga të cilët 586 raste...

A do të bëhet Covid-19 koronavirusi i pestë që infekton popullatën çdo vit?
Shëndeti 16:13 - 19 Janar, 2021

Pse disa vaksina administrohen me dy doza, çfarë do të thotë për sistemin imunitar?

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP Ardhja e shpejtë e disa vaksinave COVID-19 ka ushqyer shpresat se pandemia do të përfundojë së shpejti, por...

Deklarata shokuese/ Vaksina anti-Covid mund t’i kthejë njërëzit në homoseksuale
Shëndeti 20:28 - 18 Janar, 2021

Deklarata shokuese/ Vaksina anti-Covid mund t’i kthejë njërëzit në homoseksuale

Një udhëheqës fetar hebre nga sekti ultra-ortodoks i Izraelit ka shokuar me deklaratën e tij, ku thekson se vaksina e koronavirusit mund të ndikojë në prirjet...

Shëndeti 17:26 - 18 Janar, 2021

Studimi i ri/ Ekstraktet e kanabisit mund të zvogëlojnë rrezikun e vdekjes nga Covid-19

Studimet më të fundit sugjerojnë se disa ekstrakte kanabisi mund të ulin rrezikun e vdekjes nga Covid-19 duke parandaluar që sistemi imunitar i keqfunksionimit të një...

Mos u shqetësoni për kilet e tepërta/ Këto janë ushqimet që nuk do t’iu shtojnë asnjë gram
Shëndeti 16:49 - 18 Janar, 2021

Mos u shqetësoni për kilet e tepërta/ Këto janë ushqimet që nuk do t’iu shtojnë asnjë gram

Sipas dietologut Dr. Lisa Young , këto ushqime përgjithësisht hyjnë në një nga dy kategoritë: pemë ose perime jo-niseshte. Young thotë se ka disa arsye pse...

Lufton plakjen dhe ndihmon në humbjen në peshë/ Përfitimet e jashtëzakonshme të lulelakrës
Shëndeti 16:40 - 18 Janar, 2021

Lufton plakjen dhe ndihmon në humbjen në peshë/ Përfitimet e jashtëzakonshme të lulelakrës

Lulelakra është plot me lëndë ushqyese Një filxhan lulelakër e papërpunuar siguron mbi 75% të shënjestrës minimale ditore për vitaminën C. Përveç mbështetjes së imunitetit, kjo...

Si po e dëmtoni trupin me qëndrimin tuaj?
Shëndeti 16:22 - 18 Janar, 2021

Si po e dëmtoni trupin me qëndrimin tuaj?

Trupi i njeriut është i mençur.Kur diçka nuk është në rregull, trupi ynë ka mënyrën e vet për të na njoftuar. Na dërgon shenja ose, me...

Shëndeti 16:03 - 18 Janar, 2021

Java e dytë e vaksinimit nis me mjekët dhe infermierët e pavionit të Pediatrisë

Java e dytë e vaksinimit anti-Covid në Shqipëri ka nisur sot me personelin shëndetësor të pavionit të Pediatrisë, ku trajtohen fëmijët e prekur nga coronavirus. Ministrja...