Connect with Us

Kuriozitete

VIDEO-Ura e shpresës për majmunët më të rrallë në botë
Kuriozitete 14:53 - 17 Tetor, 2020

VIDEO-Ura e shpresës për majmunët më të rrallë në botë

Për majmunët më të rrallë në botë, tani ekziston një zgjidhje e përkohshme, një urë litari duke rilidhur pemët. Dhe shkencëtarët kanë filmuar majmunë, të llojit...

FOTOT- Arkitektura mahnitëse e ndërtesave më të jashtëzakonshme të botës
Kuriozitete 14:10 - 17 Tetor, 2020

FOTOT- Arkitektura mahnitëse e ndërtesave më të jashtëzakonshme të botës

Libri, i quajtur Gjeometria Urbane nga Andrés Gallardo Albajar, është i mbushur me fotografi mahnitëse arkitektonike. Fotografitë nga fotografi Andrés kapin silueta magjepsëse, krahasime shumëngjyrëshe dhe...

5 sinjalet që trupi ynë na tregon kur përjetojmë “Déjà vu”
Kuriozitete 12:10 - 17 Tetor, 2020

5 sinjalet që trupi ynë na tregon kur përjetojmë “Déjà vu”

Edhe pse duket si një ngjarje e rrallë, 60-80% e  njerëzve kanë pasur deja vu, por për disa, kjo mund të nënkuptojë se ekziston një gjendje...

FOTOT- Udhëtimi parahistorik i gruas me fëmijën e saj 13 mijë vjet më parë/ Zbulohen gjurmët e fosilizuara në New Mexico
Kuriozitete 14:54 - 16 Tetor, 2020

FOTOT- Udhëtimi parahistorik i gruas me fëmijën e saj 13 mijë vjet më parë/ Zbulohen gjurmët e fosilizuara në New Mexico

Udhëtimi i jashtëzakonshëm parahistorik i një nëne të tmerruar dhe vogëlushit të saj përtej një shtrati lumi me baltë të frekuentuar nga grabitqarët është zbuluar nga...

Vemjet me gëzof po “pushtojnë” SHBA/ Pickimi i tyre është aq i dhimbshëm sa mund të dëmtojë dhe kockat
Kuriozitete 12:22 - 16 Tetor, 2020

Vemjet me gëzof po “pushtojnë” SHBA/ Pickimi i tyre është aq i dhimbshëm sa mund të dëmtojë dhe kockat

Vemjet e tmerrshme me gëzof përmbajnë helm dhe mund të shkaktojnë dëme serioze tek njerëzit.Së fundi një numër i madh vemiesh janë përhapur në të gjithë...

FOTOT-Çfarë do të ndodhë me kontinentin e shtatë?
Kuriozitete 12:36 - 14 Tetor, 2020

FOTOT-Çfarë do të ndodhë me kontinentin e shtatë?

Një parajsë e akullt Mbërritja në Antarktidë është si zbarkimi në një përrallë zanash të ngrirë. Është një vend me një bukuri frikësuese, ku ajsbergët më...

"Blue Origin" e Jeff Bezos thyen rekordin për riciklimin e raketave
Kuriozitete 11:53 - 14 Tetor, 2020

“Blue Origin” e Jeff Bezos thyen rekordin për riciklimin e raketave

Blue Origin e Jeff Bezos ka thyer një rekord të ri të raketave të riciklimit pas lëshimit dhe uljes me sukses të New Shepard të tij...

Pse idetë më të mira vijnë pas dushit/ Këto janë 4 arsyet sipas studiuesve
Kuriozitete 15:29 - 13 Tetor, 2020

Pse idetë më të mira vijnë pas dushit/ Këto janë 4 arsyet sipas studiuesve

Idetë më të mira vijnë kur nuk jeni duke menduar. Idetë më domethënëse dhe që ndryshojnë jetën mund të vijnë nga të ashtuquajturat “momente dushi”, dh...

Teoria e çifteve që marrin hijen e njëri-tjetrit pas disa viteve lidhje/ Si qëndron e vërteta
Kuriozitete 12:15 - 13 Tetor, 2020

Teoria e çifteve që marrin hijen e njëri-tjetrit pas disa viteve lidhje/ Si qëndron e vërteta

Është një fenomen që i ka magjepsur shkencëtarët për dekada  me radhë, çiftet priren të duken njësoj me kalimin e kohës.Ky fenomen lindi për herë të...

FOTOT-10 ndërtesat e braktisura dhe historitë e frikshme pas tyre
Kuriozitete 14:51 - 12 Tetor, 2020

FOTOT-10 ndërtesat e braktisura dhe historitë e frikshme pas tyre

Çdo ndërtesë e braktisur ka një histori, qoftë një legjendë urbane apo të vërtetë. Ndërtesat e braktisura, të kalbura, të shkatërruara ose të pushtuara plotësisht nga...