Connect with Us

Histori

Histori 09:49 - 19 Shtator, 2020

Video-Enver Hoxha, “demoni” që ia merrte këngës “Për ty atdhe”, pasi vriste shokët e afërt

Gjatë periudhës së komunizmit shqiptarëve, përmes propagandës, ju dha për konsum një udhëheqës madhështor, babaxhan, i dashur me popullin e të tjera. Por kush ishte Enver...

Si lindën vaksinat e para?
Histori 08:40 - 14 Shtator, 2020

Histori/ Si lindën vaksinat e para?

Atë vit gripi dukej se ishte shumë më agresiv dhe virulent se sa zakonisht. Moris Hilman, shefi i departamentit të sëmundjeve të frymëmarrjes në Qendrën Mjekësore...

Histori 08:52 - 6 Shtator, 2020

Rrëfimi nga SHBA/ Tragjedia e tmerrshme që i ndodhi në Berat familjes së Teme Sejkos

Memorie.al publikon disa pjesë nga libri voluminoz autobiografik në dorshkrim “Tokë e bukur, njerëz të shëmtuar” (kujtime nga xhehnemi) me autor, Kasem Hoxha me origjinë nga...

Histori 09:26 - 1 Shtator, 2020

“Në kampin e Tepelenës, kishin zili dhe dhitë e malit që ushqeheshin me fare pasi ne…”/ Dëshmia shokuese e nipit të ish- ministrit

Memorie.al publikon historinë e panjohur të ngjarjes së shumëpërfolur në historinë e Shqipërisë të ndodhur në marsin e vitit 1908, kur Çerçiz Topulli në bashkëpunim me komitët...

Dëshmia që sjell një tjetër version: Çerçiz Topulli e vrau bimbashin e Gjirokastrës, për të fejuarën shtatzënë
Histori 17:56 - 28 Gusht, 2020

Dëshmia që sjell një tjetër version/ Çerçiz Topulli e vrau bimbashin e Gjirokastrës, për të fejuarën shtatzënë

Memorie.al publikon historinë e panjohur të ngjarjes së shumëpërfolur në historinë e Shqipërisë të ndodhur në marsin e vitit 1908, kur Çerçiz Topulli në bashkëpunim me...

Histori 09:09 - 25 Gusht, 2020

Letra sekrete për Hysni Kapon/ Ja çfarë bënë arsimtarët në Shkodër me materialet e ndaluara të Ana Pavllovës dhe…

Publikohet një dokument i panjohur arkivor i nxjerrë nga Arkivi Qëndror i Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së), ku zv/ministri i Punëve të...

Histori 13:38 - 22 Gusht, 2020

Raporti “Tepër sekret” i Sigurimit/ Letra për Ramizin: “Një element armik në Durrës, thotë se Enveri ka 4-5 vila, kurse ne inxhinierët s’kemi as biçikletë dhe…”

Nga Dashnor Kaloçi Publikohet një dokument të panjohur arkivor të nxjerrë nga Arkivi Qëndror i Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së,), ku Ministri...

E drejta e votës për gratë/ Sot 100 vite nga miratimi i Amendamentit në SHBA
Histori 18:49 - 18 Gusht, 2020

E drejta e votës për gratë/ Sot 100 vite nga miratimi i Amendamentit në SHBA

18 gushti i vitit 1920 është një datë historike për SHBA-në dhe demokracinë, pasi si sot 100 vjet më parë u firmos amendamenti që iu dha...

"Edhe 99 herë të rrëzohemi, përsëri duhet të ngrihemi"/ Sot, 109 vite nga vrasja e Petro Nini Luarasit
Histori 13:01 - 17 Gusht, 2020

“Edhe 99 herë të rrëzohemi, përsëri duhet të ngrihemi”/ Sot, 109 vite nga vrasja e Petro Nini Luarasit

17 gushti i vitit 1911 shënon ditën e fundit të jetës pë Patriotin dhe atdhetarin e shquar kolonjar Petro Nini Luarasi. Rilindësi, emrin e të cilit...

Kur Enveri i kërkonte Titos bashkimin me Jugosllavinë
Histori 20:43 - 4 Gusht, 2020

Kur Enveri i kërkonte Titos bashkimin me Jugosllavinë

Një letër Enver Hoxhës, e cila i drejtohet diktatorit të Ish-Jugosllavisë, Josip Broz Tito tregon se Hoxha ka tentuar të afrohet me të për një bashkim...