Connect with Us

Fëmija

shenja shtatzeni
Aktualitet 20:40 - 28 Shkurt, 2019

Shtatzënia/ A mund ta tejkalojë kafeina placentën?

Placenta është një organ tranzitor, thelbësor për rritjen dhe zhvillimin e   fetusit brenda mitrës së nënës. Një nga funksionet më të veçanta të placentës është aftësia...

bebe
Aktualitet 21:20 - 31 Janar, 2019

Ushqimet që duhet të shmangni nëse ushqeni fëmijën me gji

Çokollatë me qumësht Për shkak të sasisë së yndyrës që përmban çokollata është padyshim një ushqim për t’u shmangur sidoms gjatë ushqyerjes me gji. Mish i...

keshilla marredhenie
Aktualitet 21:00 - 30 Janar, 2019

Dy këshilla  thelbësore për marrëdhëniet në shekullin e 21-të

Mësoni të doni dhe respektoni heshtjen e partnerit Nuk mund ta duam heshtjen, sidomos atë të tjetrit, gjithsesi duhet të mësohemi. Ne duam gjithmonë duam zhurmë...

grate i streson burri
Aktualitet 22:00 - 27 Janar, 2019

Arsyet pse burrat i stresojnë gratë më shumë se fëmijët

Ka katër motive, që tregojnë pse burrat i stresojnë gratë më shumë se fëmijët. Burrat ndihmojnë pak në shtëpi Burrat nuk komunikojnë Burrat nënvlerësojnë ngarkesën që...

trashegimi nga babai gjenetike
Aktualitet 22:40 - 26 Janar, 2019

Këto gjëra fëmija i trashëgon vetëm nga babai

Problemet me zemrën Është një gen që transmetohet nga babai tek fëmijët. Ajo pjesë e vogël e ADN-së mund të shtojë rrezikun e atakut kardiak deri...

shtatzeni
Aktualitet 23:00 - 25 Janar, 2019

Këto mite të gabuara mbi shtatzëninë i besojmë të gjithë

 Lindja me operacion ështe më e thjeshtë Në fakt shumë pak gra vendosin që të lindin me operacion,nëse mund të bëjnë lindje natyrale. Lindja me operacion...

femije dhe nene
Aktualitet 22:00 - 25 Janar, 2019

Tre rregulla thelbësore  për të edukuar fëmijën pa ngritur zërin

Komunikimi joverbal Fëmijët lodhen nga ulërimat e vazhdueshme, ata nga kjo mund të kuptojnë gjërat gabim. Duke qenë se diskutimet bëhen me zë të lartë në...

bebe
Aktualitet 23:00 - 24 Janar, 2019

Gjinia e fëmijës/ A kanë dashur djalë paraardhësit tanë?

Në kulturat e hershme nuk është se ka pasur preferenca në lidhje me gjininë e fëmijës. Të lindurit e të dyja gjinive ishin njëlloj të rëndësishëm...

kompleksi i elektres
Aktualitet 21:40 - 24 Janar, 2019

Të biesh në dashuri me babain/ Kompleksi i Elektrës qenka kaq real

Kompleksi i Elektrës na prek të gjithave kur jemi fëmijë, por në disa raste zgjat edhe kur rritemi dhe bëhet problem. Bëhet fjalë për një fenomen...

femije
Aktualitet 20:40 - 24 Janar, 2019

Fëmija im i vetëm më shkatërroi jetën intime

Pas lindjes së fëmijëve gjithmonë ka diçka që ndryshon në jetën e një çifti. Fëmija kërkon kohën e tij si dhe përkushtimin. Kjo bën që prindërit e...