Connect with Us

Ekonomi

Ekonomi 16:40 - 29 Prill, 2020

Credins Bank shtyn 1 miliardë lekë këste kredie të biznesit

Credins Bank ka pranuar shtyrjen e kredive për një vlerë totale portofoli 550 milionë euro vetëm në segmentin e biznesit të madh. Zëvendësdrejtoresha e departamentit të...

Ekonomi 15:29 - 29 Prill, 2020

Paralajmërimi i Bankës Botërore/ Tërmeti dhe pandemia “gjunjëzojnë” ekonominë shqiptare

Banka Botërore publikoi sot një raport periodik mbi Ballkanin Perëndimor, sipas të cilit, të gjashtë vendet e këtij rajoni pritet të bien në recesion këtë vit...

Ekonomi 15:05 - 29 Prill, 2020

Euro po i rikthehet niveleve të parakrizës Covid/ Me sa u këmbye sot

Tregu i këmbimit valutore është qetësuar tre javët e fundit, duke iu rikthyer gradualisht niveleve të fillimit të marsit, përpara se të niste kriza e paprecedentë...

Ekonomi 08:59 - 29 Prill, 2020

Ofertat nuk plotësonin kriteret/ Rihapet tenderi për shtëpitë që prishi tërmeti

Në muajin mars Fondi Shqiptar i Zhvillimit (FSHZH) shpalli procedurën e prokurimit që kishte si objekt “Rindërtimi i shtëpive individuale në zonat e prekura nga tërmeti...

Ekonomi 08:22 - 29 Prill, 2020

Bizneset dynden në QKB të ndryshojnë kodin e aktivitetit/ Si të veproni kur ju refuzohet ndihma

Nuk kishte shkuar akoma ora 8 e mëngjesit, por para Qendrës Kombëtare të Biznesit ditën e djeshme kishte më shumë se 20 persona që prisnin në...

Ekonomi 23:26 - 28 Prill, 2020

Anila Denaj kundër Beqajt/ “Nuk diskutojmë për ulje pagash dhe pensionesh”

Ish-ministri Ilir Beqaj propozoi që qeveria të ulë pagat dhe pensionet për një dalje më të shpejtë nga kriza ekonomike, mirëpo kjo është kundërshtuar nga ministrja...

Ekonomi 16:57 - 28 Prill, 2020

Nuk keni përfituar nga paketa financiare 1?/ Nesër afati i fundit për t’u ankuar

Nëser është afati i fundit për t’u ankuar për të gjithë bizneset që u është refuzuar ndihma prej 26 mijë lekësh nga paketa financiare 1. Drejtoria...

Ekonomi 08:17 - 28 Prill, 2020

61 mijë punonjës dalin nga skema e sigurimeve nga kriza e Covid-19/ Numri i të papunëve rritet me 37%

Frenimi i aktivitetit ekonomik për shkak të situatës së krijuar nga Covid-19 po jep pasoja të dukshme te punësimi. Qindra ndërmarrje po heqin nga skema e...

Ekonomi 09:29 - 27 Prill, 2020

Kush do të rezistojë sot, do të udhëheqë nesër! 10 këshilla për të menaxhuar stafin në kohën e pandemisë

Në këtë kohë të paimagjinueshme që po kalojmë, kur paniku shëndetësor dhe ekonomik është në krye të mendimve të kujtdo, disa Drejtues të Burimeve Njerëzore, Drejtorë...

Ekonomi 08:18 - 25 Prill, 2020

1.35 miliardë euro borxh në shpëtim të ekonomisë

FMN dhe Ministria e Financave parashikojnë se kriza e COVID-19 do ta çojë deficitin buxhetor të këtij viti përtej 5% të PBB-së. Nevojat për financim i...