Connect with Us

Ekonomi

Ekonomi 10:53 - 4 Janar, 2020

Shumë familje mbahen ende nga emigrantët/ Kush është qarku ku dërgohen më shumë

Emigrantët vijojnë të dërgojnë para për familjarët e tyre në Shqipëri, fenomen ky që duket se është në rritje. Banka e Shqipërisë ka konfirmuar se dërgesat...

Ekonomi 08:50 - 4 Janar, 2020

“Axhenda rajonale qëllim të vetëm ka integrimin në BE”/ Bregu: Lehtësitë tregtare të domosdoshme

Flet Sekretarja e përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, Majlinda Bregu Sekretarja e përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, Majlinda Bregu tha seBallkani Perëndimor nuk është...

Ekonomi 08:03 - 4 Janar, 2020

Në sfond të Mini Shengenit, qumështi serb “përmbyt” Shqipërinë

Ka mjaftuar vetëm klima e pozitive e bashkëpunimit Serbi -Shqipëri që artikujt serb të qumështit, miellit, etj., të “pushtojnë” tregjet shqiptare. Pas importit të miellit me...

Ekonomi 08:51 - 3 Janar, 2020

Shqiptarët në kushte mbijetese/ Reduktohen familjet e shtresës së mesme, shtohen të varfrat

Familjet e shtresës normale dhe të mesme, që konsumojnë mbi 20 mijë lekë në muaj po vijnë në ulje, ndërkohë që po rriten ato që konsiderohen...

Ekonomi 11:33 - 31 Dhjetor, 2019

Koncesionari i check-up ka marrë 8.5 milionë euro për 580 mijë kontrolle të pakryera

Shteti e ka paguar koncesionarin e kontrollit bazë mjekësore (check-up) për 580 mijë kontrolle të pakryera përgjatë periudhës 2015-2018. Kjo shifër është bërë e ditur në...

Ekonomi 08:20 - 31 Dhjetor, 2019

Euro u zhvlerësua 3.6% në 2019-n/ Zbret pranë mesatares historike

Monedha e përbashkët ka vijuar tendencën rënëse edhe përgjatë 2019-s, ndonëse me ritme më të ngadalësuara në raport me vitin e mëparshëm. Euro po e mbyll...

Ekonomi 08:52 - 30 Dhjetor, 2019

Ishte 1 janari 2020/ Shtyhet sërish afati i daljes në tregun e lirë të energjisë për bizneset e lidhur në 35 kv

Të paktën 33 subjekte të lidhur në tension 35 kilovolt dhe që kanë detyrimin për të gjetur energjinë në tregun e lirë kishin arritur të lidhnin...

Ekonomi 09:20 - 29 Dhjetor, 2019

E ardhmja e ndërtimit pas tërmetit/ Kompanitë kërkojnë “zhdukjen” e firmave fantazmë

Tërmeti i 26 nëntorit nxori zbuluar papërgjegjshmërinë ndër vite dhe histori abuzimi të fshehura pas fasadave të bukura të ndërtesave të dy qyteteve më të mëdha...

Ekonomi 10:49 - 28 Dhjetor, 2019

“Kjo është çmenduri”/ Gazetari zbulon çfarë u fsheh nga mediat, “shuplakë” Veliajt

Gazetari i ekonomisë, Klodian Tomorri ka zbuluar një detaj nga mbledhja e fundit e Këshillit Bashkiak të Tiranës. Në një postim në rrjetet sociale, Tomorri shkruan...

Ekonomi 09:22 - 28 Dhjetor, 2019

Drafti/ Si do të funksionojë sigurimi i detyrueshëm i banesave nga tërmeti

Monitor” zbardh draftin konfidencial që parashikon “shtetëzimin” e industrisë së sigurimeve për tërmetet. Do paguajmë me detyrim 15-25 euro për sigurim banese dhe kompensimi në rast...