Connect with Us

Ekonomi

Ekonomi 05:40 - 30 Korrik, 2014

INSTAT: Në qershor deficiti tregtar u rrit 27,5 për qind

Deficiti tregtar në muajin qershor llogaritet 26 miliard lekë, duke shënuar një rritje me 27,5 % krahasuar me qershorin e 2013, bëhet e ditur në raportin...

Ekonomi 12:55 - 29 Korrik, 2014

Tomorri: Po lundrojme ne fund

Gazetari i ekonomise ne Top-Channel, ben komentin e tij per situaten ekonomike ne 6-mujorin e pare te vitit. Sipas Tomorrit,  pas krizes se kredive ngadalesimi i...

Ekonomi 09:49 - 29 Korrik, 2014

SHBA: Kërcënon një goditje e re në tregjet financiare?

Prokurori i Përgjithshëm i Nju-Jorkut po heton ndaj bankës britanike Barclays – për shkak të praktikave të papastra në tregjet financiare. A ka rrezik për ndonjë...

Ekonomi 09:24 - 29 Korrik, 2014

Cani: Urgjent reforma në energjitikë

Ministri i Energjitikës Damian Gjiknuri dhe ai i Financave Shkëlqim Cani mbrojtën sot në Komisionin e Ekonomisë projektligjin “Për miratimin e marrëveshjes për zgjidhjen me mirëkuptim,...

Ekonomi 22:43 - 28 Korrik, 2014

Historia e bankave të Zvicrës. Përse depozitohen aty thesaret e botës

Neutraliteti i Zvicrës dhe sovraniteti kombëtar i njohur prej kohësh nga kombet e tjera, ka krijuar një mjedis të qëndrueshëm e të sigurt, ku sektori bankar...

Ekonomi 17:27 - 28 Korrik, 2014

Bilanci i korrupsionit të Ardian Fullanit, ja si 20-fishoi shpenzimet në 9 vjet, në vitin 2010 shpërdoroi 40.4 miliardë lekë

Ardian Fullani është zgjedhur Guvernator i Bankës së Shqipërisë në vitin 2004. Ai u riciklua në krye të Bankës së Shqipërisë në vitin 2011, dy vjet...

Ekonomi 18:08 - 25 Korrik, 2014

Vende pune në kurriz të moralit

Eksportet e armatimeve janë të kontestuara, por krijojnë vende pune. Partia E Majta kërkon si e vetmja parti në Bundestag një ndalim të tyre. Por kur...

Ekonomi 18:06 - 25 Korrik, 2014

Biznesi gjerman kundër sanksioneve ndaj Rusisë

Diskutimet në BE për zgjerimin e mundshëm të sanksioneve ndaj Rusisë alarmojnë ekonominë gjermane. Ekonomistët i tremben një rënie drastike të eksporteve gjermane. Të tregojnë vendosmërinë...

Ekonomi 21:09 - 23 Korrik, 2014

Lëkunden bankat e Bullgarisë dhe Portugalisë – Po kthehet kriza?

Kur një bankë europiane ka probleme serioze, ngre sërish krye fantazma e krizës së euros në Europë. Ka të bëjë kjo thjesht me hapje paniku, apo...

Ekonomi 14:08 - 21 Korrik, 2014

CEZ ka falimentuar

Pas rreth 4 vitesh nën administrimin e tyre, çekët e CEZ e lanë kompaninë e Shpërndarjes së energjisë elektrike me vlerë negative tregu.  Lajmi zbulohet nga...