Connect with Us

Ekonomi

Ekonomi 22:00 - 1 Tetor, 2014

Ahmetaj: Paketa fiskale me taksa te reja

Qeveria është duke bërë gati paketën e re fiskale, e cila përveç rritjes së akcizës së duhanit dhe heqjes së të drejtës së rimburisimit të akcizës...

Ekonomi 22:00 - 29 Shtator, 2014

Banka Botërore: 150 milionë dollarë për energjitikën

Në një njoftim  të Bankës Botërore thuhet se Bordi i drejtorëve ekzekutivë të Bankës Botërore miratoi dje një fond prej 150 milionë dollarësh për financimin e...

Ekonomi 22:00 - 23 Shtator, 2014

Biznesi amerikan akuza TATIMEVE. Gjoba arbitrare për biznesin

Biznesi amerikan ndjehet i shqetësuar për mënyrën se si Drejtoria e Tatimeve po vepron ndaj kompanive të huaja dhe shqiptare. Sipas presidentit të Dhomës Amerikane të...

Ekonomi 16:48 - 22 Shtator, 2014

Paratë e vjedhura në BSH do të paguhen nga qytetarët.

Paratë e vjedhura në Bankën e Shqipërisë do të paguhen nga qytetarët. Top Channel ka mësuar skemën përmes të cilës Banka Qendrore do e ngarkojë të...

Ekonomi 10:30 - 22 Shtator, 2014

Sazani ishulli i pashfrytezuar

Agjencia Kombëtare e Bregdetit në  bashkëpunim me ekipin e specialistëve të Konservatorit Litoral Francez, bënë një vëzhgim të imtësishëm në Ishullin e Sazanit, për shfrytëzimin e...

Ekonomi 09:39 - 22 Shtator, 2014

TAP/ Gjiknuri firmos projektin e BERISHES

Ministri i Energjisë dhe Industrisë së Shqipërisë, Damian Gjiknuri, zhvilloi një vizitë dyditore në Baku të Azerbajxhanit ku mori pjesë në ceremonitë e organizuara për shënimin...

Ekonomi 20:34 - 21 Shtator, 2014

Arben Malaj depoziton kandidaturën e tij për anëtar të Këshillit Mbikëqyrës të B.SH.

Ish-ministri i Financave, Arben Malaj ka depozituar kandidaturën e tij për anëtar të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë. Eksperti i njohur ekonomik Arben Malaj konfirmoi...

Ekonomi 07:40 - 19 Shtator, 2014

Disfata e ekonomistëve

Paul Krugman Javën që kaloi mora pjesë në një konferencë të organizuar nga “Rethinking Economics”, një grup i menaxhuar nga studentë që fton të rishikosh ekonominë....

Ekonomi 12:39 - 18 Shtator, 2014

BERZH: Rritja ekonomike në Shqipëri 1.7% në 2014

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) parashikon një rritje ekonomike në Shqipëri  1.7% për vitin 2014 dhe 2.5% në 2015-n.  Në raportin e publikuar sot nga...

Ekonomi 22:00 - 17 Shtator, 2014

Bode: Buxheti shtesë, mashtrim shtesë i Edi Ramës

Bode: Të gjitha taksat e rritura janë me mosrealizim. Tatimet dhe doganat kanë krijuar një deficit prej 2 miliard e 243 milion lekësh. Kemi thellim të...