Connect with Us

Ekonomi

Ekonomi 17:07 - 6 Maj, 2020

“Piku i rënies ekonomike 3-mujorin e dytë”/ Sejko trefon efektet e Covid-19: Parashikohet recesion

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko tha ditën e sotme se emergjenca e shkaktuar nga Covid-19 përbën një sfidë në stabilitetin financiar të vendit dhe...

Ekonomi 15:18 - 6 Maj, 2020

Bizneset ndahen sipas kategorive të riskut për COVID-19/ Rregullat që duhet të zbatojë secili

Një urdhër i Ministrisë së Shëndetësisë ka kategorizuar bizneset, sipas niveleve të riskut të përhapjes së infeksionit të shkaktuar nga COVID-19, në kategori me risk të...

Ekonomi 14:12 - 6 Maj, 2020

Pandemia e Covid-19/ Ekonomia e Eurozonës ulet në nivel rekord

Ekonomia e Eurozonës u tkurr me ritme rekord në tremujorin e parë teksa pandemia e Covid-19 i detyroi vendet të mbyllen. Një vlerësim i parë i...

Ekonomi 08:11 - 6 Maj, 2020

Turizmi s’po përfiton nga paketa e dytë/ Mbeten pa ndihmë punonjësit e palarguar dhe ata sezonale, hotelet kanë shkurtuar 70% të stafeve

Nga paketa e dytë financiare e cila ka nisur të shpërndahet që prej 21 prillit numri më i ulët i përfituesve është për punonjësit në sektorin...

Ekonomi 18:15 - 5 Maj, 2020

“Ekonomia është dëmtuar rëndë”/ Shano akuza të forta qeverisë

Eksperti i ekonomisë, Dritan Shano, shprehet se në këto dy muaj pandemi, ekonomia shqiptare është dëmtuar shumë rëndë. Shano akuzon qeverinë se është treguar tinzare dhe...

biznese ne shitje
Ekonomi 11:21 - 5 Maj, 2020

Pse punëdhënësit nuk aplikojnë për pagën e punonjësve?! Bizneset fajësojnë procedurat dhe afatet

Paketa e dytë financiare parashikon që të përfitojnë një pagë prej 40 mijë lekësh vetëm një herë për 176 mijë të punësuar, ndërsa e para jepte...

Ekonomi 17:10 - 4 Maj, 2020

Mbyllja e bizneseve për shkak të pandemisë/ Drejtoresha e Tatimeve sqaron se çfarë do të ndodhë me pagesën e siguracioneve

Drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve, Delina Ibrahimaj në një intervistë për RTV Ora ka sqaruar se çfarë do të ndodhë me pagesën e siguracioneve pë rata...

Ekonomi 14:21 - 4 Maj, 2020

Koronavirusi “gjunjëzon” ekonominë/ Eksperti bën paralajmërimin e fortë

Rihapja e bizneseve duket se nuk është e mjaftueshme për t’i dhënë ekonomisë shtysën e rikthimit drejt normalitetit. Shumë prej bizneseve që janë hapur ditët e...

Ekonomi 13:39 - 4 Maj, 2020

Paketa e dytë/ Aplikojnë 98 mijë persona, shpërndahet 42% e shumës së planifikuar

Deri tani, për paketën e dytë financiare kanë aplikuar rreth 98 mijë persona, sipas të dhënave të përditësuara të tatimeve. Nga këto aplikime janë refuzuar rreth...

biznese ne shitje
Ekonomi 10:40 - 4 Maj, 2020

“Gjendja shumë e vështirë”/ Biznes Albania thirrje qeverisë: Të rishikojë marrëveshjen me bankat

Biznes Albania thotë se po ndjek me vëmendje situatën dhe gjendjen e bizneseve në vend të krijaur prej pandemisë së COVID 19. Pavarësisht masave dhe paketave...