Connect with Us

Ekonomi

Ekonomi 13:02 - 10 Shkurt, 2020

Klima e biznesit në Shqipëri ka probleme/ Presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë: Ja si të tërheqim investitorët e huaj

Dhoma amerikane e Tregëtisë në vendin tonë ka mbajtur një konferencë ku është folur rreth ndërtimit të një klime të qëndrueshme biznesi si dhe rreth punës...

Ekonomi 21:12 - 9 Shkurt, 2020

Tatimet shtrëngojnë masat kundër evazionit fiskal/ Ja kur hyn në fuqi udhëzimi i ri

Tatimet syojnë të shtrëngojnë masat në luftën kundër  evazionit fiskal. Kjo do të thotë se bizneseve do u kërkohet që bashkë me dorëzimin e bilanceve vjetore,...

Ekonomi 08:32 - 8 Shkurt, 2020

Konkurrenca rajonale/ Blegtorët në mbijetesë, përpunuesit e qumështit në vështirësi

Blegtorët shqiptarë prej vitesh vuajnë mungesën e politikave të qarta mbështetëse. Në kufijtë e mbijetesës, një pjesë po shkon drejt mbylljes, ndërsa pjesa tjetër ka vendosur...

Ekonomi 18:00 - 7 Shkurt, 2020

Nga Klodian Tomorri/ Heshtja që kushton 30 milionë euro në vit

Sa herë që një qytetar niset nga Rinasi për të udhëtuar me avion, atij i merren padrejtësisht 20 euro. Paratë paguhen në çmimin e biletës, por...

Ekonomi 14:06 - 7 Shkurt, 2020

Koronavirus!/ Shkurtohet PBB-ja e Kinës në vitin 2020 në 5%

S&P shkurton PBB e Kinës në 5 % si vlerësim për 2020, krahasuar me parashikimin e mëparshëm prej 5.7%, për shkak të pasojave të rënda të...

Ekonomi 08:09 - 7 Shkurt, 2020

Qeveria heq dorë nga PPP për Thumanë-Kashar-Lekaj/ Do të ndërtohet nga privati kundrejt tarifës

Pasi qeveria shqiptare prishi në mënyrë të njëanshme, kontratën koncesionare me Partneritet Publik-Privat për ndërtimin e segmentit Thumanë-Kashar, ka vendosur që të ndryshojë formën e koncesionit...

Ekonomi 11:34 - 6 Shkurt, 2020

Kursimet e shqiptarëve arrijnë rekordin/ Preferohet valuta

Kursimet që individët, bizneset dhe institucionet e tjera kanë në banka arritën në një nivel rekord në fund të vitit 2019, sipas statistikave të publikuara nga...

Ekonomi 08:31 - 4 Shkurt, 2020

Partneri i tretë tregtar i Shqipërisë/ Çfarë dhe sa importojmë nga Kina

Tregtia me Kinën zuri 6,9 për qind të volumit tregtar gjatë vitit 2019, duke u zgjeruar në raport me një vit më parë me 0.7 për...

Ekonomi 08:19 - 3 Shkurt, 2020

Dëmet nga tërmeti/ Gati plani i masave për bizneset, ja çfarë duhet të dini

Ministria e Financave dhe Ekonomisë po punon për  një plan plan masash në ndihmë të bizneseve të dëmtuara nga tërmeti. Sipas burimeve zyrtare nga Financat, ky...

Ekonomi 09:49 - 31 Janar, 2020

Koronavirusi/ Efektet e shumëfishta në ekonominë globale 

Nga Klodian Tomorri * Një ditë më parë, Organizata Botërore e Shëndetësisë shpalli emergjencën shëndetësore publike në shkallë globale, teksa numri i të prekurve nga coronavirusi...