Connect with Us

Ekonomi

Tkurrje historike/ Ekonomia e eurozonës ra me 14.8% në tremujorin e dytë
Ekonomi 16:50 - 8 Shtator, 2020

Tkurrje historike/ Ekonomia e eurozonës ra me 14.8% në tremujorin e dytë

Ekonomia e Europës ka shënuar një rënie të fortë në tremujorin e dytë të vitit, e ndikuar nga kriza e Covid-19, njoftoi Eurostat, zyra e statistikave...

Turizmi patriotik ia doli
Ekonomi 08:27 - 6 Shtator, 2020

Turizmi patriotik ia doli

Nga janari në gusht, mbi 1 milion vizitorë nga Kosova kanë hyrë në Shqipëri. Turizmi patriotik nga Kosova, trojet shqipfolëse dhe emigrantët ia kanë dalë që...

Humbja me 44 mln euro/ Malaj akuza të forta Ramës: Hajdutët e Rilindjes po dalin një nga një
Ekonomi 22:08 - 3 Shtator, 2020

“Pasoja të shumta ekonomike nga pandemia”/ Malaj: Rama mund t’i çojë shqiptarët në krizë borxhesh

Ish-ministri i Financave Arben Malaj, deklaron se pandemia ka sjellë pasoja të shumta ekonomike në vend. Malaj theksoi se Shqipëria mund të shkojë në një krizë...

Ekonomi 17:09 - 2 Shtator, 2020

Banka e Shqipërisë: Sistemi bankar e përballoi mirë krizën

Banka e Shqipërisë në mbledhjen e saj të fundit ka miratuar Deklaratën e Stabilitetit Financiar për 6 mujorin e parë të vitit. Në deklaratën paraprake, Banka...

Nga tërmeti te koronavirusi/ Ahmetaj analizë për ekonominë, humbjet që solli pandemia
Ekonomi 12:59 - 2 Shtator, 2020

Nga tërmeti te koronavirusi/ Ahmetaj analizë për ekonominë, humbjet që solli pandemia

Ministri i Shtetit për Rindërtimin dhe koordinatori i situatës ekonomike në kohën e pandemisë, Arben Ahmetaj, ka bërë një analizë për ekonominë. Ahmetaj thotë se ekonomia...

FMN analizon reformat për stabilitetin fiskal/ Borxhet e prapambetura u rikthyen, nuk ka kapacitet për monitorimin e PPP-ve
Ekonomi 08:20 - 2 Shtator, 2020

FMN analizon reformat për stabilitetin fiskal/ Borxhet e prapambetura u rikthyen, nuk ka kapacitet për monitorimin e PPP-ve

Shqipëria ka bërë përpjekje të mëdha për të hartuar rregullore dhe ligje që e forcojnë transparencën dhe minimizojnë rrezikun fiskal për financat publike, por nuk i...

Efekti i COVID-19/ Kontratat tek sigurimet u tkurrën me rreth 28%, paguhen 37 milionë euro dëme
Ekonomi 14:42 - 1 Shtator, 2020

Efekti i COVID-19/ Kontratat tek sigurimet u tkurrën me rreth 28%, paguhen 37 milionë euro dëme

Efekti i pandemisë ka vijuar të ndjehet në tregun e sigurimeve teksa numri i kontratave është tkurrur me rreth 28 për qind deri në fund të...

Buxhuku zbulon fajtorin/ Kriza ekonomike nuk lidhet me pandeminë
Ekonomi 12:20 - 1 Shtator, 2020

Buxhuku zbulon fajtorin/ Kriza ekonomike nuk lidhet me pandeminë

Administratori i përgjithshëm i ‘Konfindustrias’, Gjergj Buxhuku tha  se kriza në ekonominë shqiptare nuk lidhet drejtpërdrejtë me pasojat nga tërmeti apo pandemia, pasi sipas tij situata në ekonominë shqiptare ka...

“Qeveria i jep goditjen finale mijëra bizneseve”/ Eksperti i ekonomisë ngre alarmin
Ekonomi 08:18 - 1 Shtator, 2020

Studimi/ Vetëm 61% e bizneseve në Shqipëri kanë mbetur fitimprurëse pas pandemisë

Heqja e masave kufizuese dhe kthimi në normalitet i aktivitetit ekonomik në vend nuk po sjell shërim të shpejtë në shumë biznese. Banka Botërore, në një...

Pasojat e krizës/ Mbyllen 32.4 mijë biznese, dalin të papunë 57 mijë persona 
Ekonomi 08:18 - 31 Gusht, 2020

Pasojat e krizës/ Mbyllen 32.4 mijë biznese, dalin të papunë 57 mijë persona 

Në vetëm pak muaj, kanë falimentuar gati një e treta e bizneseve në vend dhe kanë dalë dhjetëra të papunë. Fatale ka qenë pandemia për mijëra...