Connect with Us

Bota

Bota 23:42 - 6 Maj, 2020

Reeker: Koronavirusi po u krijon Rusisë dhe Kinës hapësira të mëdha për dezinformim në Evropë

Philip T. Reeker, Ndihmës Sekretari i Shtetit në detyrë për Evropën dhe Euroazinë, dhe e Dërguara e Posaçme e Shteteve të Bashkuara, Lea Gabrielle, thanë se...

Bota 20:07 - 6 Maj, 2020

Trump ndryshon plan/ Grupi i punës për COVID-19 nuk do të shpërndahet

Presidenti i SHBA Donald Trump e ndryshoi planin për shpërndarjen e grupit të punës për koronavirusin. Ai njoftoi të mërkurën se do ta mbajë grupin e...

Bota 18:34 - 6 Maj, 2020

Italia nuk gjen qetësi/ Rritet sërish numri i viktimave, 1,444 të infektuar

Itali duket se nuk po gjen qetësi sipasojë e pandemisë. E ndërsa mnumri i viktimave prej ditësh ishte në ulje, sot janë regjistruar rreth 130 viktima...

Kosova & Rajoni 18:33 - 6 Maj, 2020

21 të prekur në 24 orë në Greqi/ Humb jetën një tjetër i infektuar

21 të konfirmuar me koronavirus u raportuan pasditen e sotme në Greqi nga përfaqësuesi i Ministrisë së Shëndetësisë, Profesor Sotiris Tsiodras. Media e shtetit fqinj “Kathimerini”...

Bota 16:42 - 6 Maj, 2020

Trump: Do të ketë më shumë vdekje ndërsa ekonomia rihapet

Presidenti Donald Trump deklaroi të martën se ka ardhur koha për të rihapur ekonominë e vendit, edhe nëse kjo do të thotë se më shumë njerëz...

Bota 10:02 - 6 Maj, 2020

Ishte në prag të zbulimit të madh për Covid/ Ekzekutohet brutalisht studiuesi i koronavirusit

Një studiues i mirënjohur i Universitetit të Pittsburgh Qendrës Mjekësore i cili ishte në prag të ‘gjetjeve shumë domethënëse’ të lidhura me koronavirusin, u gjet i...

Bota 09:20 - 6 Maj, 2020

Gjermania po provon një mënyrë të moderuar për të dalë nga kufizimet

Shumë lande federale po krijojnë fakte para diskutimit të radhës në Berlin mbi zbutjen e kufizimeve të Coronas. Në Lindje hapen hotelet, në Bavari kopshtet e...

Bota 09:15 - 6 Maj, 2020

Sharje, fyerje dhe kërcënime ndaj gazetarëve në Slloveni

Blaž Zgaga, fitues i çmimit Freedom of Speech Award (FOSA) nga Deutsche Welle, po përballet me fyerje dhe kërcënime, sepse ka kritikuar qeverinë për masat e...

Bota 08:37 - 6 Maj, 2020

Përplasja SHBA-Kinë për origjinën e Covid-19/ Trump bën një tjetër paralajmërim të fortë

SHBA dhe Kina vijojnë të kenë një përplasje të fortë, në lidhje me origjinën e Covid-19. Presidenti amerikan, Donald Trump ka paralajmëruar se do të publikojë...

Kosova & Rajoni 22:50 - 5 Maj, 2020

Kriza politike në Kosovë/ Kurti: Zgjidhja janë zgjedhjet

Kryeministri në detyrë i Kosvës Albin Kurti e sheh zgjidhjen e krizës aktuale politike vetëm tek mbajtja e zgjedhjeve të reja. I ftuar në emisionin Përballë,...