Connect with Us

Bota

Bota 17:02 - 7 Maj, 2020

Ambasadori i SHBA: Rusia të heqë dorë nga keqinterpretimi i historisë

Përfaqësuesi i SHBA pranë OSBE-së në Vjenë i bëri thirrje Rusisë të heqë dorë nga keqinterpretimet e historisë që lidhen me Luftën e Dytë Botërore dhe...

Bota 16:58 - 7 Maj, 2020

Ratcliffe zë vendin e ambasadorit Grenell si drejtor i Inteligjencës në SHBA

Komisioni për Inteligjencë i Senatit të SHBA-ve ka mbajtur dje pasdite në Uashington DC, një seancën dëgjimore për konfirmimin e Kongresistit John Ratcliffe në postin e...

Bota 15:50 - 7 Maj, 2020

Ballkani Perëndimor ka prioritet për BE

Në samitin virtual të BE me gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor të mërkurën do duhet të dërgohet një sinjal i qartë: BE kërkon të investojë në...

Kosova & Rajoni 09:49 - 7 Maj, 2020

Regjistrohet viktima e 27 nga koronavirusi në Kosovë

Një tjetër viktimë është regjistruar mëngjesin e sotëm në Kosovë si shkak i koronavirusit. Klinika Infektive e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, njofton në raportin ditor...

Bota 09:11 - 7 Maj, 2020

BE sinjal ndaj Ballkanit Perëndimor/ Një tjetër hap drejt anëtarësimit

BE-ja ndihmon Ballkanin Perëndimor për të dalë nga kriza e koronës dhe rinovon premtimin për pranim. Një tjetër hap i vogël drejt anëtarësimit. Bernd Riegert nga...

Bota 08:32 - 7 Maj, 2020

Diplomacia agresive e Kinës nxit reagime të ashpra ndërkombëtare

Në fund të vitit të kaluar, Ministri i Jashtëm kinez Wang Yi mblodhi së bashku të diplomatët e vendit të tij për një fjalim të shpejtë,...

Bota 23:42 - 6 Maj, 2020

Reeker: Koronavirusi po u krijon Rusisë dhe Kinës hapësira të mëdha për dezinformim në Evropë

Philip T. Reeker, Ndihmës Sekretari i Shtetit në detyrë për Evropën dhe Euroazinë, dhe e Dërguara e Posaçme e Shteteve të Bashkuara, Lea Gabrielle, thanë se...

Bota 20:07 - 6 Maj, 2020

Trump ndryshon plan/ Grupi i punës për COVID-19 nuk do të shpërndahet

Presidenti i SHBA Donald Trump e ndryshoi planin për shpërndarjen e grupit të punës për koronavirusin. Ai njoftoi të mërkurën se do ta mbajë grupin e...

Bota 18:34 - 6 Maj, 2020

Italia nuk gjen qetësi/ Rritet sërish numri i viktimave, 1,444 të infektuar

Itali duket se nuk po gjen qetësi sipasojë e pandemisë. E ndërsa mnumri i viktimave prej ditësh ishte në ulje, sot janë regjistruar rreth 130 viktima...

Kosova & Rajoni 18:33 - 6 Maj, 2020

21 të prekur në 24 orë në Greqi/ Humb jetën një tjetër i infektuar

21 të konfirmuar me koronavirus u raportuan pasditen e sotme në Greqi nga përfaqësuesi i Ministrisë së Shëndetësisë, Profesor Sotiris Tsiodras. Media e shtetit fqinj “Kathimerini”...