Connect with Us

Bota

Bota 16:29 - 14 Nentor, 2019

Përmbytjet në Venecia/ Italia do të shpallë gjendje të jashtëzakonshme

Italia do të shpallë gjendje të jashtëzakonshme pasi qyteti i Venecias u përfshi nga nivelet e larta të ujit prej 1.87 metra, duke përmbytur bazilikën e...

Bota 09:16 - 14 Nentor, 2019

Përmbytjet gjunjëzojnë Venecian

Kryetari i bashkisë së Venecias fajësoi të mërkurën ndryshimet klimatike lidhur me përmbytjet që kanë prekur qytetin historik duke shënuar një nga nivelet më të larta...

Blog 08:52 - 14 Nentor, 2019

Brexit i ashpër me dredhi?

Disa nga rebelët e Brexit janë rikthyer në Partinë Konservatore. Të tjerë zgjedhin të qëndrojnë si liberalë ose të pavarur, siç është ish-Ministri i Drejtësisë, David...

Kosova & Rajoni 23:20 - 13 Nentor, 2019

Shengeni Ballkanik / Vjosa Osmani zbulon pse Kosova është kundër   

Kandidatja për postin e kryeministres së Kosovës, nëse zgjedhjet fitoheshin nga LDK, ka qenë e ftuar e vetme e emisionit “Opinion” të mbrëmjes së sotme ku...

Thaci vucic marreveshja
Kosova & Rajoni 20:05 - 13 Nentor, 2019

Qëndrim i pandryshuar/ Gjermania, kundër ndryshimit të kufijve Kosovë-Serbi  

 Ndërsa ka deklaruar se me miliardat e ndihmës që jep dhe infstrumentat e shumtë këshillues BE është donatori më i madh në Rajonin e Ballanit Perëndimor...

Kosova & Rajoni 19:24 - 13 Nentor, 2019

Ministri gjerman: Do t’ja dalim të gjejmë një zgjidhje për integrimin e Shqipërisë

Gjatë një prononcimi për “Dojçe Welle”, ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas, është pyetur lidhur me “momentin e hidhur për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE”...

Bota 13:56 - 13 Nentor, 2019

Dy të vdekur nga përmbytjet në Venecia / Kërkohet të shpallet gjendja e jashtëzakonshme

Dy persona kanë humbur jetën në lagunën e Venecias për shkak të përmbytjeve në banesa. Kryetari i Bashkisë së Venezias Luigi Brugnaor kërkon shpallen e gjëndjes...

Bota 11:31 - 13 Nentor, 2019

Policia gjermane parandalon sulmin terrorist/ Arrestohen tre të dyshuar

Policia gjermane ka ndaluar tre persona në qytetin Offenbach nën dyshimin se po planifikonin një sulm duke përdorur lëndë shpërthyese në emër të Shtetit Islamik. Sipas...

ish-ministri per europen dhepunet e jashtme, ditmir bushati deklarate
Kosova & Rajoni 09:11 - 13 Nentor, 2019

Qeveria e re LDK-Vetëvendosje/ Ditmir Bushati, ministër i Jashtëm?

Përveç publicistit Veton Surroi, për ministër të Jashtëm të Kosovës të një qeverie të mundshme LDK-Vetëvendosje po përmendet edhe ish-kryediplomati Ditmir Bushati. Ish-ministri i Jashtëm i...

Bota 22:21 - 12 Nentor, 2019

Macron: Sistemi ndërkombëtar në një krizë “pa precedent”

Presidenti francez Emmanuel Macron shprehu keqardhjen për “krizën e paprecedentë” në sistemin politik global dhe bëri thirrje për aleanca të reja që do të zgjidhnin problemet...