Connect with Us

Bota

Bota 22:00 - 19 Tetor, 2014

Dhjetëra mijëra katalanë kërkojnë pavarësi

  Në Barcelonë demonstrojnë sërish dhjetëra mijëra vetë për pavarësinë e Katalonjës. Ata kërkojnë afrimin e zgjedhjeve për parlamentin rajonal. Këto zgjedhje pritet të avancojnë procesin...

Bota 22:00 - 19 Tetor, 2014

Shërbimi Informativ Gjerman: separatistët rrëzuan MH-17

  Pse u rrëzua në korrik, mbi Ukrainën Lindore një avion pasagjerësh? Shërbimi Informativ Gjerman ka të dhëna të reja. Ai ngarkon separatistët rusë me përgjegjësi...

Bota 22:00 - 19 Tetor, 2014

Të vdesësh me dinjitet

  Deputetët e Bundetagut injorojnë shumë zëra të mjekësisë paliative – mjekët, që u qëndrojnë pranë të sëmurëve në kufirin mes jetës e vdekjes e u...

Bota 22:00 - 19 Tetor, 2014

Kina dhe “sundimi i ligjit”

  Komiteti Qendror i Partisë Komuniste të Kinës takohet për Plenumin e tij të katërt. Në të do të bëhet fjalë për sistemin e drejtësisë. Shtet...

Bota 22:00 - 18 Tetor, 2014

Ignatius: strategjia e SHBA ka dështuar

  As shtimi i sulmeve ajrore të SHBA nuk e ka ndalur përparimin e IS. David Ignatius nga Washington Post në intervistë me DW e sheh...

Bota 22:00 - 18 Tetor, 2014

“Mos Maiorum” – Aksion policor në Europë kundër emigrantëve ilegalë

  Policia në vendet e Bashkimit Europian po përpiqet që nga e hëna të kapë emigrantët ilegalë dhe ndihmësit e tyre përmes kontrolleve të caktuara. Karl...

Bota 22:00 - 18 Tetor, 2014

Ekonomia gjermane para recesionit ?

  Qeveria gjermane ka korrigjuar prognozat ekonomike. Berlini i kundërshton parashikimet për kalim të mundshëm në recesion të ekonomisë gjermane. Auron Dodi përgatiti këtë informacion për...

Bota 22:00 - 11 Tetor, 2014

RUSI – Putin urdhëron tërheqjen e trupave ruse nga kufiri me Ukrainën

Presidenti rus, Vladimir Putin urdhëroi ministrin e Mbrojtjes të tërhiqte trupat ruse të vendosura në kufirin me Ukrainën që prej kësaj vere për manovra, njoftoi Kremlini...

Bota 22:00 - 10 Tetor, 2014

BE – Ashpërsim i kontrolleve kufitare

  Nëpërmjet rritjes së kontrolleve në kufijtë e jashtëm të BE-së, regjistrimit të të dhënave të pasagjerëve dhe bllokimit pasaportave pritet të ndalen terroristët që shkojnë...

Bota 22:00 - 9 Tetor, 2014

Shtohen spekullimet për shëndetin e Kim Jong Un

Sot u intensifikuan spekulimet lidhur me shëndetin dhe statusin politik të të Kim Jong Un-it, ndërsa udhëheqësi koreanoverior nuk u shfaq në një ceremoni të rëndësishme...