Connect with Us

Bota

Bine shifrat në Kosovë/ Regjistrohen afro 300 raste të reja dhe shtatë viktima
Kosova & Rajoni 15:31 - 15 Janar, 2021

Bien shifrat në Kosovë/ Regjistrohen afro 300 raste të reja dhe shtatë viktima

Në Kosovë, janë regjistruar shtatë viktima të reja nga koronavirusi në 24 orët e fundit. Viktimat janë nga: Malisheva 3 raste dhe nga një rast në...

Bota 15:27 - 15 Janar, 2021

Analiza/ Sfidat më të mëdha të pandemisë janë ende përpara nesh

Thuhet se ora më e errët, është gjithmonë para agimit. Pikërisht kur vaksinat kishin sjellë njëshpresë për një zbutje graduale të kufizimeve, dhe kthim në një...

Rekord rastesh të infektuarish në Gjermani/ Merkel bën thirrje për ashpërsim masash
Bota 12:37 - 15 Janar, 2021

Rekord rastesh të infektuarish në Gjermani/ Merkel bën thirrje për ashpërsim masash

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka bërë thirrje për kufizime më të ashpra kundër koronavirusit, pasi numri i përgjithshëm i rasteve të vendit kaloi shifrën e dy...

Bota 11:07 - 15 Janar, 2021

Ekspertët: Shtyrja e dozës së dytë të vaksinës mund të kthehet në problem global

Britanikët po e vonojnë dhënien e dozës së dytë për të vaksinuar sa më shumë qytetarë. Por kjo mund të çojë në më shumë mutacione, paralajmërojnë...

Qeveria çon në Kuvend marrëveshjen për blerjen e vaksinës anti-Covid/ Sa do të paguajë shteti shqiptar
Bota 10:19 - 15 Janar, 2021

OBSH: 95% e vaksinave kundër Covid-19 janë shpërndarë në vetëm 10 vende të botës

Shefi Evropian i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) tha se 95 përqind e 23.5 milionë dozave të vaksinave kundër COVID-19 të shpëndara në të gjithë botën...

Pompeo: SHBA do të punojë për të zgjatur embargon e armëve ndaj Iranit
Bota 19:25 - 14 Janar, 2021

A është zhvendosur qendra e Al Kaidas në Iran ?

Sekretari i Shtetit në largim Mike Pompeo thotë se Irani është shndërruar në atdheun e ri të grupit terrorist Al Kaida. Megjithëse e paraqesin situatën disi...

Maqedonia e Veriut regjistron mutacione të koronavirusit
Kosova & Rajoni 16:33 - 14 Janar, 2021

Maqedonia e Veriut regjistron mutacione të koronavirusit

Maqedonia e Veriut ka regjistruar disa mutacione të koronavirusit të ri, por që nuk janë të ngjashëm me variantin e ri të virusit që është paraqitur...

Kosova & Rajoni 15:37 - 14 Janar, 2021

Kosova lehtëson masat antiCovid/ Pritet heqja e orës policore

Qeveria në detyrë e Kosovës, pritet që së shpejti të miratojë masat e reja anti-Covid. Sipas mediave kosovare, pritet që të hiqet ora policore në të...

Bota 15:03 - 14 Janar, 2021

Britania e Madhe në realitetin e Brexitit

Nuk e kishin përfytyruar kështu. Kompanitë britanike janë shokuar nga barrierat tregtare dhe burokracia pas largimit nga BE. Ekspertët presin përshtatje për vite të tëra me...

Bota 14:14 - 14 Janar, 2021

Koronavirusi/ OBSH mbledh Komitetin e Emergjencës

Organizata Botërore e Shëndetësisë është e alarmuar për shkak të përhapjes së shpejtë të variantit të ri të virusit SARS-CoV-2, një mutacion ky mjaft infektues. Viti...