Connect with Us

Blog

Blog 11:27 - 6 Shkurt, 2021

Qeveritë po e përdorin pandeminë, si pretekst për të mohuar të drejtën e protestës

Nga Aarti Narsee “Carnegie Europe” Viti 2020, testoi në shumë mënyra demokracinë dhe liritë qytetare. Pasi Organizata Botërore e Shëndetësisë shpallin në mars pandeminë e koronavirusit...

Blog 10:35 - 6 Shkurt, 2021

Çfarë ndodhi me sozinë e Stalinit?

Në kohën kur i riu Feliks Dadaev, që vinte nga një fshat i Dagestanit, u bë zyrtarisht sozia e Josif Stalinit, në shërbim të diktatorit ishin...

Blog 10:15 - 6 Shkurt, 2021

Studimi/ Njerëzit kanë më shumë dhjamë në trupin e tyre sesa elefantët

“I shëndoshë si një elefant”, nuk është vetëm një epitet fyes. Por ai është gjithashtu i pasaktë nga ana shkencore. Trupi i njeriut ka mesatarisht një...

Blog 09:28 - 6 Shkurt, 2021

Ja si koronavirusi mund të bëhet endemik si një grip i zakonshëm

Nga Grace C.Roberts “The Conversation” Viruset endemike quhen ato që kanë nj prani të vazhdueshme brenda një zone gjeografike. Viruse të tillë ka shumë rreth nesh,...

Biden i bën thirrje Kongresit të miratojë pakon e dytë të ndihmës për COVID-19
Blog 08:52 - 6 Shkurt, 2021

Pesë gabimet e para të Joe Biden në politikën e jashtme të SHBA-së

Nga James Jay Carafano “National Interest” Presidenti i SHBA-së Joe Bidenn,do të mbante të hënën fjalimin e tij të parë madhor mbi politikën e jashtme. Por...

Blog 10:34 - 5 Shkurt, 2021

Epokat Akullnajore/ Çfarë e shkakton ngrirjen e Tokës çdo disa miliona vjet?

Temperaturat globale bien në mënyrë periodike, në Pole formohen fletë të trasha akulli. Pastaj ai zbret më poshtë për të mbuluar kontinentet. Ne i quajmë këto...

Blog 09:49 - 5 Shkurt, 2021

Covid-19 e ka dëmtuar rëndë demokracinë

Nga Pierre Haski “Internazionale” Covid-19 është i dëmshëm jo vetëm për shëndetin, por edhe për demokracinë. Raporti vjetor i sektorit kërkimor të së përjavshmes britanike “The...

Blog 08:58 - 5 Shkurt, 2021

Të fuqishmit po abuzojnë me historinë, dhe amerikanët do të vuajnë pasojat

Nga Tucker Carlson “Fox News” Më 22 nëntor 1963, Li Harvi Osvald vrau presidentin e Shteteve të Bashkuara. Ka ende shumë pikëpyetje në lidhje me atë...

Blog 09:31 - 4 Shkurt, 2021

Gabimet me Covid-19, që vazhdojmë të bëjmë çdo ditë

Fushata e vaksinimit kundër Covid-19 ka filluar. Masat mbrojtëse po zbuten dalëngadalë, por pandemia nuk ka mbaruar. Numri i rasteve të reja mbetet i lartë në...

S’ka më dyshime/ Trump do të rikandidojë për president në vitin 2024
Blog 09:17 - 3 Shkurt, 2021

Pse Trump nuk duhet të heqë dorë nga kauza e tij e vjedhjes së zgjedhjeve

Nga David Marcus “The Federalist” Pavarësisht një tronditje të madhe brenda ekipit ligjor të Donald Trumpit fundjavën që lamë pas, ka një vëmendje në rritje mbi...