Connect with Us

Blog

Blog 09:05 - 13 Shkurt, 2021

Ja tek cilët njerëz kanë pasur efekte pozitive bllokimet e Covid-19

Gati 1 vit pas fillimit të makthit të pandemisë, efektet negative të kufizimeve të vendosura për të na mbrojtur nga infektimi janë shumë të qarta:sidomos distancimi...

Blog 09:43 - 12 Shkurt, 2021

Ndërsa amerikanët po i bëjnë gropën njëri-tjetrit, kinezët po fërkojnë duart

Nga Victor Davis Hanson “American Greatness” Senati i kontrolluar nga demokratët po zhvillon aktualisht një gjyq për fajësimin kundër një presidenti që nuk është më president....

Blog 08:48 - 12 Shkurt, 2021

Studiuesit: Ja çfarë e bën një njeri, një përhapës të madh të Covid-19

Shkencëtarët dhe ekspertët e shëndetit publik, e kanë ditur prej kohësh se individë të caktuar, të quajtur “super-përhapës”, mund ta transmetojnë Covid-19 me një efikasitet të...

Blog 10:02 - 11 Shkurt, 2021

Numërimi mbrapsht drejt “katastrofës”/ Brenda luftës së Evropës për vaksinat anti-Covid

Gjatë një takimi të mbajtur javën e kaluar në Bruksel, diplomatët e 27 vendeve anëtare ishin të dëshpëruar. BE kishte paguar miliarda euro për të blerë...

“Mos u gëzoni”/ Habit OBSH: Vaksina nuk do të thotë zero Covid
Blog 09:07 - 11 Shkurt, 2021

Kush i beson më OBSH-së?

Nga Amber Athey “Spectator” Pra sipas gjetjeve mëtë fundit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, ka shumë të ngjarë që virusi Covid-19 të kalojë nga një kafshë...

Blog 10:23 - 10 Shkurt, 2021

Si lindën pasaportat e para, dhe si evoluan ato përgjatë historisë

Ajo që ishte në fillim një dokument, që tregonte pëlqimin e një lideri për qasjen e njerëzve të tjerë në territorin e tij, vazhdoi të evoluojë...

Blog 09:13 - 10 Shkurt, 2021

Studiuesit: Ja çfarë e shkakton konfuzionin mendor tek njerëzit prekur nga Covid-19

Njëra nga dhjetëra simptoma e pazakonta, që janë shfaqur tek pacientët e prekur nga Covid-19, është një gjendje që quhet jo zyrtarisht “truri i Covid” ose...

Blog 09:57 - 9 Shkurt, 2021

Ja cilat janë mënyrat kryesore për të zvogëluar stresin gjatë pandemisë

Njerëzit kanë jetuar nën një stres të madh gjatë kësaj pandemie, dhe kjo ka pasur një ndikim negativ në mirëqenien tonë. Pak stres është pozitiv dhe...

Blog 09:18 - 9 Shkurt, 2021

Pesë gjëra që duhet të dini para se të nxitoni t’i gjykoni vaksinat anti-Covid

Nga Adam Finn “The Guardian” Shpërndarja e vaksinave Covid-19 po vazhdon me shpejtësi në Britaninë e Madhe dhe në të gjithë botën, dhe shumë shpejti do...

Blog 09:05 - 9 Shkurt, 2021

Si u bë zemra simbol i dashurisë, epshit dhe shpirtit

Nga Kate Golembiewski “Discover Magazine” Ju mund të keni një zemër, dhe mund t`a humbni atë. Mund t`a lini në një qytet apo vend tjetër. Zemër-thyerja...