Connect with Us

Blog

Blog 10:08 - 18 Shkurt, 2021

Nga se vdiq në të vërtetë udhëheqësi i madh mongol Xhengis Khan?

Temuxhin Borjixhin, ky është emri i parë i një prej udhëheqësve më të famshëm të të gjitha kohërave. Ai themeloi dhe drejtoi Perandorinë Mongole, e dyta...

Blog 09:15 - 18 Shkurt, 2021

Lagështia e krijuar brenda maskave të fytyrës, mund të ndihmojë në luftimin e Covid-19

Në luftën kundër sëmundjes së koronavirusit (Covid-19), një nga armët e përdorura nga njerëzit për të parandaluar prekjen nga infeksioni është mbajtja e maskave të fytyrës....

Biden: Të hënën do të bëjmë një njoftim për Arabinë Saudite
Blog 10:09 - 17 Shkurt, 2021

E vërteta e shëmtuar mbi të “ndershmin” Joe Biden

Nga Miranda Devine “Fox News” Tani që zgjedhjet kanë mbaruar dhe presidenti Xho Bajden ka hyrë në Shtëpinë e Bardhë, kanë filluar të dalin në pah...

Blog 09:19 - 17 Shkurt, 2021

Dhimbjet e kokës/ Tre këshilla se si të shpëtoni prej tyre

Të gjithë përjetojmë herë pas herë dhimbje koke. Nga dhimbjet e kokës për shkak të dehidratimit deri tek dhimbja paralizuese emigrenës. Në fakt dhimbja e kokës...

Blog 14:36 - 16 Shkurt, 2021

Në debatet politike, njerëzit nuk binden nga faktet por nga përvojat

Nga Stephanie Pappas “Live Science” Në fjalimin e tij përurues, presidenti i ri amerikan Xho Bajden bëri thirrje për unitet. Por si mund të bashkohen amerikanët,...

Blog 10:16 - 16 Shkurt, 2021

Pse kaq shumë punonjës të shëndetësisë po e refuzojnë vaksinën anti-Covid?

Nga Ross Clark “The Spectator” Të shtunën qeveria britanike e arriti objektivin e saj për t’i injektuar dozën e parë të vaksinës 15 milion njerëzve, që...

Blog 09:44 - 16 Shkurt, 2021

Sa kohë duhet për të rënë në dashuri? Ja çfarë thotë shkenca

Ne flasim shpesh mbi “kiminë” midis 2 njerëzve, për “fluturat“ në stomak, apo për arritjen e dashurisë në fazën tjetër, ku jeni duke kontrolluar vazhdimisht Instagramin...

Blog 09:38 - 16 Shkurt, 2021

BE po përballet me krizat më serioze në historinë e saj

Nga Luke McGee “CNN” Ka vetëm 6 javë që ka hyrë, e megjithatë viti 2021 ka zbuluar tashmë limitet thelbësore të Bashkimit Evropian. Ndërsa BE-jaka përjetuar...

Blog 10:07 - 15 Shkurt, 2021

Vdekja tragjike e Vladimir Komarov, astronauti që u rrëzua nga hapësira

Në jetën e tij, Vladimir Komarov ishte një kozmonaut sovjetik i jashtëzakonshëm. Por ai do të kujtohet më shumë për mënyrën sesi vdiq, si “njeriu që...

Blog 09:26 - 15 Shkurt, 2021

Shtatë mitet rreth vaksinës së koronavirusit

Ndërsa vaksinat mbi koronavirusin po bëhen më të kudogjendshme, po kështu ndodh edhe me keqinformimet, mitet dhe keqkuptimet rreth tyre. Dhe kjo është për të ardhur...