Connect with Us

Blog

Blog 09:14 - 24 Shkurt, 2021

A e ndalon vaksina transmetimin e Covid-19?

Nga Angela L.Rasmussen “The New York Times” Synimi i vaksinave kundër Covid-19 është të parandalojnë vdekjet dhe ndërlikimet serioze të shëndetit, që mbingarkojnë sistemet shëndetësore. Të...

Blog 08:31 - 24 Shkurt, 2021

A do të goditet Mesdheu nga ngjarje klimatike ekstreme? Ja çfarë thotë studimi i fundit

Reshjet ekstreme të shiut, sjellin pasoja shkatërruese për shoqëritë dhe ekonomitë e vendeve ku ato ndodhin. Vende të ndryshme përreth Mesdheut preken shpesh nga ngjarje të...

Blog 10:08 - 23 Shkurt, 2021

A janë demokracitë më të ndjeshme ndaj pandemive?

Nga Adrian Lobe “Worldcrunch” Pandemia e koronavirusit, ka shkaktuar deri tani më shumë se 2 milion të vdekur. Kjo shifër është shumë më e lartësesa numri...

Blog 09:18 - 22 Shkurt, 2021

Terrorizmi islamik, mbetet kërcënimi më i madh për Evropën

Nga Steve Emerson“Newsmax” Autoritetet në Danimarkë dhe Gjermani, arrestuan këtë muaj 14 islamikë të dyshuar se po planifikonin një sulmi terrorist me gjasë në Evropë. Të...

Blog 09:04 - 22 Shkurt, 2021

Si na bëri të palumtur evolucioni

Nga Rafa Euba “Psychology Today” Shkrimtari francez Gustav Flober, mendonte se 3 kushtet e nevojshme për lumturinë ishin budallallëku, egoizmi dhe shëndeti i mirë. Nga të...

Si të kundërshtohen lajmet e rreme dhe teoricienët e konspiracionit në një kohë pandemie
Blog 11:32 - 21 Shkurt, 2021

Si të kundërshtohen lajmet e rreme dhe teoricienët e konspiracionit në një kohë pandemie

Nga Dorcha Lee “Brussels Times” Diku në Afrikë ekziston një fis i largët dhe i izoluar, që mblidhet një herë në muaj për të shfryrë zemërimin...

Blog 10:05 - 21 Shkurt, 2021

Studimi: Shtriqja e muskujve më efektive sesa ecja, për uljen e presionin e lartë të gjakut

Nëse me fillimin e këtij viti keni nisur te ecni, për të rritur numrin e përditshëm të hapave që hidhni, apo jeni të prirur të ngrini...

12 muajt e pandemisë tonë
Blog 09:15 - 21 Shkurt, 2021

12 muajt e pandemisë tonë

Historia e evolucionit të pandemisë së Covid-19 është e njohur, me masën e informacioneve që ditë pas dite nga Kina kanë alarmuar të gjithë botën, me...

Blog 13:00 - 20 Shkurt, 2021

Pse Gjermania po e mbron kaq fort projektin, nga i cili përfiton aq shumë Vladimir Putin?

Nga Josef Joffe “Project Syndicate” “Nord Stream 2”, gazsjellësi gati i përfunduar që shkon drejtpërdrejt nga Rusia në Gjermani, nuk ka të bëjë me sigurimin e...

Blog 09:50 - 20 Shkurt, 2021

Tragjedia e “Happy Land”/ Kur zënka e një të riu me të dashurën, i kushtoi jetën 87 amerikanëve

Në orët e para të 25 marsit 1990, një i ri zemëruar u shfaq në hyrjen e klubit “Happy Land” në lagjen Bronks të Nju Jorkut....