Connect with Us

Blog

Bolshevikët donin ta vrisnin, por një lojë shahu i shpëtoi jetën: Historia e pazakontë e Osip Bernshtajnit
Blog 09:33 - 10 Gusht, 2020

Bolshevikët donin ta vrisnin, por një lojë shahu i shpëtoi jetën: Historia e pazakontë e Osip Bernshtajnit

Shahu është një lojë e strategjive, dhe strategjia më e mirë është ajo që të jep fitoren. Kampionët e shahut, fitojnë çmime me vlera të mëdha...

Si e “merr peng trupin”, koronavirusi
Blog 09:02 - 10 Gusht, 2020

Katër ndryshimet e mëdha globale, që mund të shkaktojë koronavirusi

Nga Chengwei Liu “Psychology Today” Brenda disa muajsh, koronavirusi është përhapur nga Kina në pothuajse çdo cep të botës, dhe fatkeqësisht ka marrë deri tani jetën...

Blog 08:37 - 10 Gusht, 2020

Koment/ Pse armët bërthamore nuk do të asgjësohen?

Me hedhjen e bombave bërthamore në Hiroshima dhe Nagasaki filloi një epokë e re e tmerrit në botë. Ka shumë pak shanse që këto armë të...

Blog 23:15 - 9 Gusht, 2020

Rrethimi i Sirakuzës/ Si e ndali një matematikan, ushtrinë e frikshme romake

Kur një grupim i vogël ushtarësh romakë u nisën t’u ngjiteshin në fshehtësi mureve rrethuese të Sirakuzës në vitin 212 Para Erës Sonë, ata synonin t’i...

Blog 20:39 - 9 Gusht, 2020

Intervista / Condoleezza Rice shpjegon “Katër Kalorësit e Apokalipsit”

“Bush Center” Condoleezza Rice, ka ushtruar detyrën e Sekretares amerikane të Shtetit në vitet 2005-2009, dhe ka qenë këshilltare e sigurisë kombëtare për presidentin Xhorxh W.Bush...

“Vdekja” e qytetit/ Puna nga shtëpia po e nxjerr “jashtë mode” jetesën urbane
Blog 19:37 - 9 Gusht, 2020

“Vdekja” e qytetit/ Puna nga shtëpia po e nxjerr “jashtë mode” jetesën urbane

Nga Aitor Hernandez-Morales, Kalina Oroschakoff & Jacopo Barigazzi Rreth 700 vjet më parë, qyteti i Sienës në rajonin e Toskanës në Itali, ishte një qendër e...

“Nacionalizmi” i vaksinave/ Pse vetëm bashkëpunimi ndërkombëtar, do t’i japë fund pandemisë
Blog 19:12 - 9 Gusht, 2020

“Nacionalizmi” i vaksinave/ Pse vetëm bashkëpunimi ndërkombëtar, do t’i japë fund pandemisë

Nga Thomas J.Bollyky & Chad P.Bown Zyrtarët e administratës Trump, e kanë krahasuar grumbullimin global të vaksinave ndaj koronavirusit që shkakton Covid-19, me maskat ​e ​oksigjenit...

Blog 17:21 - 9 Gusht, 2020

Pse nuk ishim gati për këtë virus?

Për dekada të tëra, bota ka injoruar paralajmërimet për pandemitë nga ekspertët. Ndoshta koronavirusi do e ndryshojë këtë. Në javët e para të pandemisë së koronavirusit,...

Një revolucion shumëngjyrësh në Bjellorusi? Ndoshta, por jo tani
Blog 08:32 - 9 Gusht, 2020

Një revolucion shumëngjyrësh në Bjellorusi? Ndoshta, por jo tani

Nga Genadi Rudkevich “The Moscow Times” Bjellorusët do të shkojnë në votime këtë të diel, ku do të shohin të njëjtin emër në fletëvotim për herë...

“Vampiri i Hanoverit” Fric Harman/ Kasapi popullor, që për 6 vite shiti mish njeriu
Blog 08:29 - 9 Gusht, 2020

“Vampiri i Hanoverit” Fric Harman/ Kasapi popullor, që për 6 vite shiti mish njeriu

Në vitet 1920, Fric Harman ishte i njohur si një shitës i suksesshëm i rrobave të dorës së dytë, ndërsa ishte popullor midis grave shtëpiake, për...