Connect with Us

Ekonomi

INSTAT nxjerr shifrat/ Importet me Kinën llogariten 48.7 miliardë lekë
Ekonomi 10:33 - 27 Dhjetor, 2020

INSTAT nxjerr shifrat/ Importet me Kinën llogariten 48.7 miliardë lekë

Pavarësisht një paralizimi të jetës sociale me qëllim frenimin e përhapjes së COVID-19, një virus me aftësi të larta infektimi, tregtia e mallrave mes shteteve nuk...

Ekonomi 08:40 - 26 Dhjetor, 2020

Kapja e shtetit dhe… perspektiva e munguar e të rinjve

“Kapja e shtetit: “Një lloj korrupsioni politik sistemik, në të cilin interesat private ndikojnë dukshëm në proceset vendimmarrëse të një shteti, duke i përdorur në avantazhin...

Ekonomi 08:17 - 25 Dhjetor, 2020

Tërmeti dhe pandemia/ Shqiptarët konsumuan 252 milionë euro më pak në 9 mujorin e 2020

Tërmeti i 26 nëntorit 2019 dhe pandemia Covid-19 këtë vit krijuan veç të tjerash traume në ekonominë e vendit. E përfshirë në panik, por edhe nga...

Mes rënies së konsumit dhe pastrimit të parave/ Bie ekonomia, rriten ndërtimi dhe pasuritë e paluajtshme
Ekonomi 12:40 - 24 Dhjetor, 2020

Mes rënies së konsumit dhe pastrimit të parave/ Bie ekonomia, rriten ndërtimi dhe pasuritë e paluajtshme

Ekonomia shqiptare ka qëndruar në territor negativ edhe në tremujorin e tretë të këtij, ndonëse me ritme më të zbutura se në tremujorin e mëparshëm, kur...

Ekonomi 08:10 - 23 Dhjetor, 2020

Nga Shkodra te Korça, qytetet më të goditura nga COVID-19/ Pësuan rritjen më të madhe të papunësisë

Qarqet e Shkodrës, Vlorës dhe Korçës panë rritjen më të lartë vjetore te papunësisë në tremujorin e tretë të këtij viti, sipas të dhënave zyrtare që...

Mes rënies së konsumit dhe pastrimit të parave/ Bie ekonomia, rriten ndërtimi dhe pasuritë e paluajtshme
Ekonomi 09:42 - 22 Dhjetor, 2020

Pasojat e karantinës/ Ekonomia nuk arrin të rimëkëmbet në tremujorin e tretë

Ekonomia vendase ka rezultuar e dobët edhe në tremujorin e tretë të vitit, duke vijuar të vuajë pasojat e karantinës në periudhën mars-maj, si një përpjekje...

Buxheti 2021/ Ekspertët kritik: Nuk është realist!
Ekonomi 18:56 - 21 Dhjetor, 2020

Buxheti 2021/ Ekspertët kritik: Nuk është realist!

Në Shqipëri buxheti i vitit 2021 ka marrë vëmendje të veçantë si pasojë e momentit të vështirë ekonomik që po kalon vendi, për shkak të tërmetit...

Ekonomi 15:30 - 17 Dhjetor, 2020

Buxheti 2021/ Denaj: Mbështetje për kategoritë në nevojë, stafet mjekësore dhe ato arsimore

Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar ditën e sotme në seancë plenare edhe projektligjin “Për regjimin fiskal në sektorin hidrokarbur”, projektligjin “Për regjistrin qendror të llogarive bankare”,...

Ekonomi 10:52 - 17 Dhjetor, 2020

Ikin kinezët, grupi Kastrati në negociata për të blerë koncesionin e Aeroportit të Rinasit

Grupi “Kastrati”, më i madhi në vend, është në negociata për të blerë aksionet e kompanisë kineze, “Real Fortress Private Limited”, e cila zotëron 100% të...

Ekonomi 08:53 - 17 Dhjetor, 2020

Banka e Shqipërisë: Kthimi i kufizimeve mund ta ketë ngadalësuar rimëkëmbjen e ekonomisë

Kthimi i masave kufizuese në tremujorin e fundit të vitit mund ta ketë ngadalësuar rimëkëmbjen e ekonomisë shqiptare. Pas mbledhjes së fundit të Këshillit Mbikëqyrës për...