Connect with Us

Ekonomi

Raporti i S&P vazhdon të jetë kritik ndaj qeverisë/ Rreziqet me të cilat përballet ekonomia shqiptare
Ekonomi 11:23 - 1 Gusht, 2020

Raporti i S&P, kritik ndaj qeverisë/ Rreziqet me të cilat përballet ekonomia shqiptare

Ish-nënkryetarja e Komisionit të Ekonomisë, Jorida Tabaku, ndërsa komention Raportin e Fundit të S&P, thekson se vazhdon të jetë kritik ndaj qeverisë dhe sjelljes së saj...

Standard &Poor's
Ekonomi 09:02 - 1 Gusht, 2020

Standard &Poor’s konfirmon vlerësimin ‘B+’ dhe perspektivën e qëndrueshme për ekonominë shqiptare

Në rishikimin më të fundit të saj, agjencia ndërkombëtare e vlerësimit Standard &Poor’s (S&P) konfirmon për Shqipërinë vlerësimin aktual në “B+” si dhe me perspektivë “të...

"Ethet” e investimeve mund ta sëmurin ekonominë më shumë sesa pandemia
Ekonomi 08:23 - 1 Gusht, 2020

“Ethet” e investimeve mund ta sëmurin ekonominë më shumë sesa pandemia

Qeveria po i përqendron fondet në projektet e mëdha publike, kryesisht infrastrukturë rrugore, si një mjet për të nxitur ekonominë në këtë periudhë krize. Por, ekspertët...

Maska mund të japë efekt të kundërt/ Epidemiologu kritika qeverisë: Dihej që rritja e temperaturave nuk do të ndikonte
Ekonomi 10:38 - 31 Korrik, 2020

Kufizimi i transmetimit të Covid/ Banka Botërore financon Shqipërinë me 15 mln euro

Banka Botërore njoftoi se ka miratuar një financim prej 15 milionë Eurosh për Shqipërinë që të ndihmojë vendin të parandalojë, zbulojë dhe të reagojë ndaj pandemisë...

Pandemia shtyn shqiptarët të kursejnë/ Depozitat rriten sërish në qershor
Ekonomi 14:57 - 30 Korrik, 2020

Pandemia shtyn shqiptarët të kursejnë/ Depozitat rriten sërish në qershor

Në kohë të vështira, kur e ardhmja duket e pasigurt, individët, por edhe bizneset priren që të mos shpenzojnë dhe të kursejnë sa më shumë. Të...

27 leje ndërtimi në KKT/ Resorte dhe hotele të reja në Dhërmi, Jalë e Sarandë
Ekonomi 18:13 - 29 Korrik, 2020

27 leje ndërtimi në KKT/ Resorte dhe hotele të reja në Dhërmi, Jalë e Sarandë

Është zhvilluar dje mbledhja e radhës e Këshillit Kombëtar të Territorit, ku janë marrë jo pak por plot 27 vendime që lidhen me leje ndërtimore, kryesisht...

Ekonomi 10:46 - 29 Korrik, 2020

Tërmeti e pandemia/ Denaj: Rritja e deficitit buxhetor dhe e borxhit publik periudhë e përkohshme

Ministrja e Financave, Anila Denaj deklaroi nga foltorja e Kuvendit se situata buxhetore e vitit 2020 u godit nga dy ngjarje të rënda, siç ishin tërmeti...

Ekonomi 08:28 - 28 Korrik, 2020

Shtyhet afati i dorëzimit të bilancit të 2019-ës

Tre gushti është afati i fundit të dorëzimit të bilancit të vitit 2019 në tatime, por dhe në Qendrën Kombëtare të Biznesit. Afati fillestar ishte 31...

Mbyllet sot sesioni parlamentar/ Pritet miratimi i ndryshimeve kushtetuese, ende pa konsensus me opozitën
Ekonomi 19:06 - 27 Korrik, 2020

Amnistia Fiskale/ Miratimi i ligjit shtyhet për në shtator

Miratimi i projektligjit për AmnistinëFiskale dhe penale i cili pritej të kalonte në Kuvend këtë të mërkurë është shtyrë për në shtator. Shtyrja e miratimit të...

Ekonomi 16:10 - 27 Korrik, 2020

Shtyhet afati për rivlerësimin e pronave/ Sa përfitojnë qytetarët për shit-blerjen e banesës

Të gjithë ata qytetarë që kërkojnë të rivlerësojnë pasuritë e paluajtshme me tatim 3% do të kenë afat deri më 31 dhjetor 2020. Kjo pasi, me...