Connect with Us

Bota

Pandemia ua vë drynin mbi 750 bizneseve
Kosova & Rajoni 16:45 - 22 Tetor, 2020

Pandemia ua vë “drynin” mbi 750 bizneseve

Gjatë kohës së pandemisë COVID-19, sipas të dhënave të Agjencisë për Regjistrim të Bizneseve në Kosovë, janë mbyllur 761 biznese të cilat kanë pasur të punësuar...

Agjensitë amerikane të zbulimit: Irani dhe Rusia sulmojnë sërish zgjedhjet në SHBA
Bota 15:46 - 22 Tetor, 2020

Agjensitë amerikane të zbulimit: Irani dhe Rusia sulmojnë sërish zgjedhjet në SHBA

Agjencitë amerikane të zbulimit kanë akuzuar Iranin dhe Rusinë se u përpoqën të përdorin të dhënat e regjistrit të votuesve në “përpjekje të dëshpëruara” për të...

Bota 09:14 - 22 Tetor, 2020

Berlini i gatshëm të angazhojë ushtarë në ndihma për COVID-19

Gjermania i garanton mbështetje NATO-s për një plan emergjence. 160 specialistë të Bundeswehr-it mund të angazhohen jashtë vendit për shkak të pandemisë. Edhe vendet e Ballkanit...

Si “avulluan” mbi dy milionë euro nga thesari i Kosovës/ Zbardhen detaje të reja
Kosova & Rajoni 22:28 - 21 Tetor, 2020

Si “avulluan” mbi dy milionë euro nga thesari i Kosovës/ Zbardhen detaje të reja

Mbi dy milionë euro janë marrë ilegalisht nga Thesari shtetëror i Kosovës. Euronews Albania mëson se kompania e cila dyshohet se përfitoi nga ky transaksion ishte...

Si do të votojnë shqiptarët e Amerikës?
Bota 21:01 - 21 Tetor, 2020

Si do të votojnë shqiptarët e Amerikës?

Tani që kanë mbetur vetëm dy javë deri në zgjedhjet presidenciale, shqiptaro-amerikanët e shohin veten si një kategori votuesish që në shtete të caktuara mund të...

A duhet t’u besojnë amerikanët sondazheve për zgjedhjet presidenciale 2020?
Bota 20:22 - 21 Tetor, 2020

A duhet t’u besojnë amerikanët sondazheve për zgjedhjet presidenciale 2020?

A duhet t’u besojnë amerikanët të dhënave të sondazheve që tregojnë se kandidati demokrat presidencial Joe Biden kryeson ndaj Presidentit Donald Trump përpara zgjedhjeve të 3...

BE-ja i kërkon Britanisë të marrë vendim për marrëveshje eventuale tregtare
Bota 20:19 - 21 Tetor, 2020

BE-ja i kërkon Britanisë të marrë vendim për marrëveshje eventuale tregtare

Bashkimi Evropian i ka thënë të mërkurën Britanisë që të analizojë mirë gjërat rreth çështjes së Brexitit, duke e hedhur topin në anën e Londrës, me...

Rekord infektimesh/ Mbyllet sërish Greqia. Ja oraret kur ndalohet lëvizja
Kosova & Rajoni 18:57 - 21 Tetor, 2020

Shifra alarmante në shtetin fqinj/ Regjistrohen 641 raste të reja me koronavirus dhe 12 të vdekur

Maqedonia e Veriutka regjistruar 641 raste të reja me koronavirus, 12 të vdekur dhe 233 të shëruar. Sipas raportit të Ministrisë së Shëndetësisë deri tani të...

BE-ja e shqetësuar për shuarjen e Task-Forcës kundër korrupsionit
Bota 17:38 - 21 Tetor, 2020

BE-ja e shqetësuar për shuarjen e Task-Forcës kundër korrupsionit

Vendimi i Qeverisë së Kosovës për shuarjen e Task-Forcës speciale kundër korrupsionit, që ka funksionuar në kuadër të Policisë së Kosovës, ngrit shqetësime serioze rreth përkushtimit...

Bota 16:43 - 21 Tetor, 2020

Çfarë ndodh nëse nuk ka fitues të qartë të zgjedhjeve presidenciale në SHBA?

Dy javë nga zgjedhjet presidenciale amerikane të këtij viti, ekspertët politikë po analizojnë një sërë skenarësh me të cilat vendi mund të përballet në ditën e...