Connect with Us

Kultura

Foto/ E mbani mend “Sulon” tek “Lulëkuqet mbi mure”? Ja si duket sot Krenar Arifi
Kultura 17:49 - 4 Tetor, 2020

Foto/ E mbani mend “Sulon” tek “Lulëkuqet mbi mure”? Ja si duket sot Krenar Arifi

Filmi ‘Lulëkuqet mbi mure’ është një prodhim i Kinostudios Shqipëria e Re me regjizor Dhimitër Anagnostin i vitit 1976, skenari i të cilit u bazua në...

Lajm i hidhur/ Ndërron jetë dirigjentja e parë shqiptare Rozmari Jorganxhi
Kultura 19:40 - 28 Shtator, 2020

Lajm i hidhur/ Ndërron jetë dirigjentja e parë shqiptare Rozmari Jorganxhi

Pak pasi u raportua lajmi për ndarjen nga jeta të shkrimtares dhe skenaristes Shpresa Vreto, një tjetër lajm i hidhur ka ardhur për botën e artit....

Bota e artit në zi/ Ndërron jetë shkrimtarja dhe skenaristja Shpresa Vreto
Kultura 18:23 - 28 Shtator, 2020

Bota e artit në zi/ Ndërron jetë shkrimtarja dhe skenaristja Shpresa Vreto

Bota e artit ka hyrë në zi pas një lajmi të hidhur. Mësohet se ka ndërruar jetë në moshën 76-vjeçare shkrimtarja dhe skenaristja shqiptare Shpresa Vreto....

Mbahet Festivali Ballkanik i Filmit dhe Kulinarisë/ Fatos Baxhakut i jepet çmimi "Mirënjohja e Qytetit"
Kultura 23:18 - 17 Shtator, 2020

Mbahet Festivali Ballkanik i Filmit dhe Kulinarisë/ Fatos Baxhakut i jepet çmimi “Mirënjohja e Qytetit”

Mbrëmjen e sotme është mbajtur edicioni i 10-të i Festivalit Ballkanik të Filmit dhe Kulinarisë në Pogradec. Gjatë festivalit gazetarit dhe dokumentaristit Fatos Baxhaku i është...

Kultura 12:23 - 15 Shtator, 2020

Dorëshkrimi i shkrimtarit të njohur botohet me emër tjetër/ Vajza e tij denoncon vjedhjen

Shkrimtari dhe filozofi i njohur shqiptar, Isuf Luzaj lindi në Kaninë më 21 shkurt të vitit 1913. Ai la pas si trashëgimi në dorëshkrim 32 vëllime në poezi,filozofi,histori e ditarë. Vajza...

Kultura 08:50 - 14 Shtator, 2020

“Diku ku dielli nuk perëndon”/ Një roman nga Enxhi Drapi

Studentja e Drejtësisë Enxhi Drapi, ka sjell për lexuesit shqiptar romanin e saj të parë. Shumë kritik letrarë e kanë vlerësuar si një roman të guximshëm,...

“Diku ku dielli nuk perëndon”, romani që nuk duhet lënë pa lexuar
Kultura 22:00 - 13 Shtator, 2020

“Diku ku dielli nuk perëndon”, romani që duhet ta lexojë çdo njeri

“Diku ku dielli nuk perëndon”, është një roman unik për llojin e tij në Shqipëri dhe jo vetëm. Dielli për këdo përfaqëson një lëmsh zjarri i...

Nga Agim Xhafka/ Mushka kulake
Kultura 20:41 - 13 Shtator, 2020

Nga Agim Xhafka/ Mushka kulake

Në fshat,nga dritarja e shkollës e shihja shpesh Xhelën me tre mushkat e kooperativës. Nga që nuk kishte rrugë makinash transporti i çdo gjëje bëhej me...

Festivali i New Yorkut/ “Lugatka” fiton çmimin e filmit më të mirë eksperimental
Kultura 22:24 - 7 Shtator, 2020

Festivali i New Yorkut/ “Lugatka” fiton çmimin e filmit më të mirë eksperimental

“Lugatka” është filmi shqiptar që ka fituar çmimin e filmit më të mirë eksperimental në “New York True Venture Film Festival”, që këtë vit nisi rrugëtimin...

Vaçe Zela, Ema Qazimi dhe Liliana Kondakçi
Kultura 14:00 - 22 Gusht, 2020

Divat që këndojnë edhe në heshtje!

Nga Denis Dyrnjaja * Shiheni këtë kolazh fotosh. Janë 3 nga këngëtaret legjendare të muzikës së lehtë shqiptare, Vaçe Zela, Ema Qazimi dhe Liliana Kondakçi. Shihni...