Connect with Us

Kultura

Ennio Morricone "kompozon" letrën e vdekjes/ Ekziston vetëm një arsye që më shtyn të përshëndes
Kultura 20:00 - 6 Korrik, 2020

Ennio Morricone “kompozon” letrën e vdekjes/ Ekziston vetëm një arsye që më shtyn të përshëndes

Kompozitori, Ennio Morricone e la këtë botë dje në mbrëmje në moshën 91-vjeçare, por veç koleksionit të tij të vyer muzikor, ai ka shkruar më herët...

Gërmimet në Himarë/ Arkeologët zbulojnë varrezën e epokës së Bronzit
Kultura 18:26 - 6 Korrik, 2020

Gërmimet në Himarë/ Arkeologët zbulojnë varrezën e epokës së Bronzit

Një zbulim i rëndësishëm është bërë nga arkeologët në Himarë. Bëhet fjalë për gjetjen e një varreze tumulare të shekullit XV-XII para Krishtit. Lajmin e jep...

Arti në zi/ Ndërron jetë një personalitet shkodran, pedagog dhe specialist i muzikës
Kultura 13:00 - 1 Korrik, 2020

Arti në zi/ Ndërron jetë një personalitet shkodran, pedagog dhe specialist i muzikës

Një personalitet shkodran është ndarë nga jeta në moshën 86 vjeçare. Mësohet se është shuar profesor Ferid Bala, i cili njihet si autor, pedagog i kantos...

Shuhet në moshën 84-vjeçare mjeshtëri i valleve popullore, Besim Zekthi
Kultura 17:47 - 28 Qershor, 2020

Shuhet në moshën 84-vjeçare mjeshtëri i valleve popullore, Besim Zekthi

Shuhet në moshën 84 vjeçare mjeshtri i valles popullore mbarëshqiptare, Besim Zekthi. Lajmi është bërë i ditur nga Teatri Kombëtar i Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor....

19 vjet pa Vangjush Furxhi/ Kujtesë për aktorin e madh korçar
Kultura 19:44 - 25 Qershor, 2020

19 vjet pa Vangjush Furxhi/ Kujtesë për aktorin e madh korçar

Aktori Mevlan Shanaj, ka përkujtuar sot artistin e madh korçar, Vangjush Furxhi. Vangjush Furxhi u nda nga jeta më 7 gusht të vitit 2001, ndërsa gjatë...

Video-65 vite nga dita e lindjes së Muhamet Likës/ Parodistët e Vlorës dedikim prekës për mikun e tyre
Kultura 17:58 - 25 Qershor, 2020

Video-65 vite nga dita e lindjes së Muhamet Likës/ Parodistët e Vlorës dedikim prekës për mikun e tyre

Në 30 maj të vitit 2019 u nda nga jeta njëri prej parodistëve të Vlorës, Muhamet Lika dhe humbjen shokët e tij nuk e përjetuan aspak...

“Tjetërsoi historinë e Voskopojës tek Blendi Fevziu”/ Vangjush Nikolicari nxjerr zbuluar Pëllumb Xhufin
Kultura 17:30 - 25 Qershor, 2020

“Tjetërsoi historinë e Voskopojës tek Blendi Fevziu”/ Vangjush Nikolicari nxjerr zbuluar Pëllumb Xhufin

Historiani, Pëllumb Xhufi ishte i ftuar mbrëmjen e të martës në emisionin “Opinion” ku u trajtua historia e Voskopojës. Deklaratat e këtij të fundit, janë kundërshtuar...

Teatri “Andon Zako Çajupi” feston 70 vjetorin e krijimit
Kultura 20:23 - 22 Qershor, 2020

Teatri “Andon Zako Çajupi” feston 70 vjetorin e krijimit

Korça feston sot 70 vjetorin e krijimit të Teatri “Andon Zako Çajupi”. Si gurthemel i teatrit merret drama e parë “Përmbysja” me regji të Sokrat Miosë,...

Kultura 16:17 - 22 Qershor, 2020

“Babai i Teatrit të Korçës”/ Kush është Dhimitër Trajçe dhe si e kujtojnë kolegët në këtë ditë të veçantë

Mund të quhet pa asnjë modesti“Babai i Teatrit” të Korçës,  dhe pioner i skenës, Dhimitër Trajçe një figurë e rallë e skenës, që ne zgjodhëm t’i...

meko komenton te postimi i peleshit
Kultura 16:08 - 22 Qershor, 2020

70 vjetori i Teatrit “Andon Z.Çajupi”/ Muharrem Meko: Festofshi pafundësisht, përvjetoret e gjiganit të artit shqiptar

Muharrem Meko, drejtori i RTSH Korça përmes një postimi në rrjetet sociale ka kujtuar 70 vjetorin e krijimit të Teatrit ” A.Z. Çajupi “. Meko thotë...