Connect with Us

Blog

cna lajm aktualitet
Blog 15:32 - 18 Shtator, 2021

Vrau mbi 300 njerëz/ Kush ishte Xhuzepe Greko, “kasapi” i mafies siçiliane “Cosa Nostra”

Megjithëse vdiq në vitin 1985, emri i Xhuzepe Grekos ngjall ende frikë në zemrat e siçilianëve edhe sot e kësaj dite. Kjo pasi ai konsiderohet si...

cna lajme, cna blog
Blog 09:43 - 18 Shtator, 2021

Absurditete ballkanike/ Kur një qen shkaktoi luftë midis Greqisë dhe Bullgarisë në vitin 1925

Përgjatë historisë luftërat kanë nisur për shkak të tokës, burimeve natyrore, besimeve fetare apo politikës. Kur njerëzit thonë se “luftërat janë zhvilluar edhe për shkaqe absurde”,...

cna lajme blog
Blog 12:32 - 17 Shtator, 2021

Zgjedhjet në Gjermani, do të diktojnë ritmin e ecjes përpara të Evropës

Nga Judy Dempsey “Carnegie Europe” Ishin shumë domëthënëse përgjigjet e pretendentëve për të zëvendësuar Angela Merkel, kur pyetën gjatë një debati televiziv se cilin kryeqytet do...

Blog 11:34 - 17 Shtator, 2021

Foto që flasin/ Historia e dasmës së Princesh Dianës

 Princesha Diana u konsiderua si një nga gratë më të fotografuara në botë! Çdo lëvizje e saj u dokumentua në vitet ’80 dhe ’90 nga paparacët....

cna lajme blog
Blog 09:46 - 16 Shtator, 2021

Jeniçerët, cilët ishin ushtarët-skllevër që i garantonin fitoret Perandorisë Osmane

(Pjesa e dytë) Ata ndihmuan në pushtimin e Kostandinopojës, Stambollit të sotëm Fitorja ndoshta më e famshme ushtarake në historinë e Perandorisë Osmane është pushtimi i...

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme
Blog 08:57 - 15 Shtator, 2021

Vaksinimi i detyruar, nismë kundër-produktive dhe e paligjshme e Xho Bajdenit

Nga Josh Blackman “Newsweek” Me një të rënë të lapsit, administrata e Xho Bajden do të miratojë një vendim për vaksinimin e detyruar për 100 milionë...

cna lajme blog
Blog 08:53 - 15 Shtator, 2021

Jeniçerët, cilët ishin ushtarët-skllevër që i garantonin fitoret Perandorisë Osmane

(Pjesa e parë) Perandoria Osmane, mund të konsiderohet si një nga më të rëndësishmet dhe më me ndikim në histori, edhe pse mbi të është folur...

cna lajme blog
Blog 10:19 - 13 Shtator, 2021

Tre leksione nga 2 dekada dështime

Nga Havier Solana “Project Syndicate” Njëzet vjet më parë, sulmet terroriste të 11 Shtatorit tronditën mbarë botën. “Ne jemi të gjithë amerikanë!”- u shndërrua në sloganin...

cna lajme blog
Blog 10:09 - 13 Shtator, 2021

SHBA-ja është sot më e sigurtë se sa më 11 Shtator 2001

Nga Condoleezza Rice “The Wall Street Journal” Një avion ka goditur Qendrën Botërore të Tregtisë”-bërtiti ndihmësi im i ri. “Çfarë?”- thashë unë. “Ishte një avion i...

cna lajme blog
Blog 10:13 - 12 Shtator, 2021

Miliarderi i parë në historinë moderne/ Kush ishte “Zotëria 400 miliardësh” Xhon Rokfeler

Nga Andrei Tapalaga “History of Yesterday” Pavarësisht të gjitha fatkeqësive që po ndodhin aktualisht në botë, ne kemi një garë të çmendur për pasuri, por këtë...