Connect with Us

Stories By "B.A."

Gazetarët e Fiksit udhëtuan drejt Prishtinës ku fillimisht u munduam të kontaktojmë me mjekun, por ky i fundit u tha se duhet të merrnin leje në drejtori. Më pas gazetarët iu drejtuan institucionit që bën licencimin e mjekëve për të marrë informacion të plotë. Dr Ramush Bejiqi, është i palicencuar si mjek Sub kardilog nga strukturat e Odës së Mjëkëve të Kosovës, por pavarësisht kësaj ai vazhdon ta ushtrojë si profesion, madje është edhe shefi i Departamentit të Kardiologjisë. Në CV e tij, ai deklaron se në vitin 1995-1997 ka përfunduar specializimin në Unversitetin e Mjekësisë në Beograd, por nuk ka paraqitur një certifikatë apo diplomë të përfundimit të këtyre studimeve. Për mungesë së diplomës nuk është licencuar as nga Oda e Mjekëve të Kosovës, të cilët nuk kanë për të vijuar me licencimin nëse mjeku nuk paraqet një kopje të diplomës. Në përgjigjen e detajuar me shkrim, nga Oda e Mjekëve të Kosovës thekësohet se ” Deri më tani, OMK, respektivisht Komisioni për Licencim nuk ka pranuar diplomë të subspecializimit të fushës së Kardiologjisë siç është kërkuar. Prandaj Dr Bejiqi momentalisht posedon vetëm licencë valide si Specialist i Pediatrisë dhe bazuar në Ligjin për Shëndetësi dhe Rregulloren e Komisionit për Licencim pranë OMK-së i njëjti obligohet të ushtroj veprimtarinë e tij vetëm sipas thirrjes në licencën e tij të punës, pra si Specialist i Pediatrisë”. Mjeku e pranon edhe vet në një telefonat që pati me gazetarët e Fiksit që nuk e disponon diplomën e Sub kardiologut dhe pas një debati me gazetarët ai pranon që është edhe i pa licencuar. Ai pohon se nuk merr dot një kopje të diplomës, sepse nëse e kërkon duhet të japë një provim. Provim që nuk ka pse ta japë nëse e ka dhënë njëherë. “Unë jam i licencuar në ish Jugosllavi, s’po më hyn hiç në punë që s’jam i licencuar në Kosovë”shprehet Dr. Bejiqi. Fiks Fare iu drejtua me një kërkesë zyrtare edhe institucionit që ka punësuar mjekun QKUK, por edhe pse kanë kaluar më shumë se dhjetë ditë ende emisioni nuk ka marrë një përgjigje. Gjithashtu Fiksi një kërkesë për informacion ia nisi edhe Universitetit të Beogradit, por që ende nuk ka marrë përgjgigje në lidhje me diplomimin e Dr. Bejiqit. Edhe pse mjeku këmbëngul se nuk i intereson licencimi si Sub kardiolog, Oda e Mjekëve Kosovë, u shpreh qartë duke cituar ligjin dhe është ky i fundit që e detyron Dr Bejiqin të ushtroj veprimtarinë e tij vetëm sipas thirrjes në licencën e tij të punës, pra si Specialist i Pediatrisë.
Denoncim 23:18 - 13 Prill, 2021

Fiks Fare!/ Shefi i Kardiologjisë në QKUK ushtron profesionin pa diplomë e pa licencë

Në emsionin Fiks Fare mbërriti një informacion ku pretendohej se Dr. Ramush Bejiqi, shefi i Departamentit të Kardiologjisë pranë Klinikës Pediatrike të Qëndrës Kombëtarë Universitare të...

Audio-Denoncimi i "Stop"/ Studentëve i kërkohet të votojnë Luçiano Boçit
Denoncim 23:05 - 13 Prill, 2021

Audio-Denoncimi i “Stop”/ Studentëve i kërkohet të votojnë Luçiano Boçin

Një status në Facebook i Petrit Vasilit udhëzon elektoratin në Vlorë, që të votojë vajzat e veta, duke faktuar kështu prishjen mes LSI-së dhe Luan Ramës,...

Basha e ka ftuar në debat publik/ Rama zbulon arsyen pse nuk ka pranuar
Politikë 22:46 - 13 Prill, 2021

Basha e ka ftuar në debat publik/ Rama zbulon arsyen pse nuk ka pranuar

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, e ka ftuar disa herë për përballje publike në çfarëdo emisioni, por kryeministri Edi Rama nuk ka pranuar asnjëherë. Mbrëmjen...

Politikë 22:23 - 13 Prill, 2021

Intervista e plotë-Nga lista e zezë e SHBA, te zgjedhjet, reformat dhe media/ Mesazhet e forta të Yuri Kim

Ambasadorja e SHBA në Tiranë ka dhënë mesazhe të forta mbrëmjen e sotme, teksa ka folur për zgjedhjet e 25 prillit në vendin tonë, reformat, listat...

Shit-blerja e votës/ Rama tallet me LSI-në: Çfarë do bëjnë ata që bubrojnë ditët e fundit
Politikë 22:11 - 13 Prill, 2021

Shit-blerja e votës/ Rama tallet me LSI-në: Çfarë do bëjnë ata që bubrojnë ditët e fundit

Në prag të zgjedhjeve të 25 prilit, kryeministri thotë se i vetmi shqetësim për këto zgjedhje është fenomeni LSI. I ftuar në emisionin “Përballë” të gazetarit...

Hapja e negociatave/ Rama: Nuk varet nga unë e as nga Basha
Politikë 21:47 - 13 Prill, 2021

Hapja e negociatave/ Rama: Nuk varet nga unë e as nga Basha

Kryeministri Edi Rama ka folur mbrëmjen e sotme për integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian. Rama tha në emisionin “Përballë” se hapja e negociatave nuk varet...

Yuri Kim “shigjeton” mediat/ “Mbajnë anë politike, reporterët të mos bien dakord”
Politikë 21:35 - 13 Prill, 2021

Yuri Kim “shigjeton” mediat/ “Mbajnë anë politike, reporterët të mos bien dakord”

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka dhënë një mesazh të fortë mbrëmjen e sotme për mediat dhe reporterët, teksa po afrojnë zgjehdjet e 25...

SHBA nuk i beson politikës shqiptare/ Yuri Kim: Më 25 prill do dal vetë në terren
Politikë 21:14 - 13 Prill, 2021

Ambasadorja e SHBA nuk i beson politikës shqiptare/ “Më 25 prill do dal vetë në terren”

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të dalin në terren dhe do të mbikëqyrin nga afër procesin zgjedhor në Shqipëri. Këtë lajm e ka bërë të...

Yuri Kim mesazh të fortë politikanëve/ “Kush blen vota është kriminel”
Politikë 20:58 - 13 Prill, 2021

Yuri Kim mesazh të fortë politikanëve/ “Kush blen vota është kriminel”

Për ambasadoren e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim, blerja e votës është krim. Në një intervistë me gazetarin Lutfi Dervishi, Kim tha se përpjekja për të...

“Reforma në Drejtësi ka dhënë rezultate”/ Yuri Kim: Po i ndjejnë ata që po e pengojnë
Politikë 20:45 - 13 Prill, 2021

“Reforma në Drejtësi ka dhënë rezultate”/ Yuri Kim: Po i ndjejnë ata që po e pengojnë

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, i ka përmbledhur interesat e vendit të saj me tri fjalë, demokraci, mbrojtje dhe biznes. Kim tha se asaj...