Connect with Us

Bota

Kinë, autoritetet të shqetësuara nga "rinia pezull": kërcënon "ëndrrën kineze"
Bota 08:20 - 19 Qershor, 2021

Kinë/ Autoritetet të shqetësuara nga “rinia pezull”, kërcënon “ëndrrën kineze”

Në një shoqëri ku suksesi kërkon orë tejet të gjata pune dhe të ndeshur me një kosto të lartë jetese dhe çmime të paarritshme për banesa,...

OKB bën thirrje për embargo të armëve në Mianmar
Bota 23:15 - 18 Qershor, 2021

OKB bën thirrje për embargo të armëve në Mianmar

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, ka bërë thirrje për vënie të embargos së armëve në Mianmar. Kjo thirrje është pjesë e një rezolute jodetyruese...

Merkel e Macron bëjnë thirrje për vigjilencë ndaj varianteve të koronavirusit
Bota 22:44 - 18 Qershor, 2021

Merkel e Macron bëjnë thirrje për vigjilencë ndaj varianteve të koronavirusit

Liderët e Gjermanisë dhe Francës, kanë bërë thirrje për vigjilencë, me qëllim të luftimit të varianteve të koronavirusit, që këtë javë kanë ndikuar në shtyrje të...

A mundet të sfidojë Kinën partneriteti ndërkombëtar i Presidentit Biden?
Bota 21:35 - 18 Qershor, 2021

A mundet të sfidojë Kinën partneriteti ndërkombëtar i Presidentit Biden?

Njoftimi fundjavën e kaluar se G-7a do të mbështeste një propozim të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara për të krijuar një alternativë ndaj Iniciativës tetëvjeçare “Një...

Austria do të dhurojë një milion doza vaksinash për Ballkanin Perëndimor
Bota 18:59 - 18 Qershor, 2021

Austria do të dhurojë një milion doza vaksinash për Ballkanin Perëndimor

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, tha të premten se vendi i tij do t’u dhurojë vendeve të Ballkanit Perëndimor 1 milionë doza të vaksinës kundër COVID -19....

Kremlini i vë fajin “nihilizmit” për shpërthimin e ri të koronavirusit
Bota 18:57 - 18 Qershor, 2021

Kremlini i vë fajin “nihilizmit” për shpërthimin e ri të koronavirusit

Kremlini ka thënë se shpërthimi i ri i koronavirusit në Rusi, është rezultat i “nihilizmit në rritje” në mesin e rusëve. Ndërkohë, kryetari i Moskës Sergei...

Bota 15:00 - 18 Qershor, 2021

Shefi i Pentagonit paralajmëron për rrezikun e Al-Kaidës dhe ISIS-it  

Zyrtarë të lartë amerikanë të mbrojtjes po japin një paralajmërim shqetësues në lidhje me rrezikun që grupet kryesore terroriste në Afganistan do të paraqesin për Amerikën...

Bota 14:52 - 18 Qershor, 2021

Liderët e Ballkanit Perëndimor mblidhen në Vjenë

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, po kryeson një samit midis Austrisë dhe Ballkanit Perëndimor. Samiti mblodhi në Vjenë udhëheqësit e Shqipërisë, Kosovws, Serbisë, Bosnje e Hercegovinës, Maqedonisë...

Bota 09:11 - 18 Qershor, 2021

Izraeli sulmon sërish Gazën

Avionët izraelitë goditën Gazën për herë të dytë këtë javë, pasi militantët palestinezë lëshuan përsëri balona me zjarr, në jug të Izraelit. Incidentet kërcënojnë një armëpushim...

Bota 08:50 - 18 Qershor, 2021

SHBA izolon Ambasadën në Kabul, për shkak të koronavirusit

Stafit në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara në Kabul iu kërkua të punojë nga shtëpia, për shkak të, siç u tha, “shpërthimit të madh” të koronavirusit,...