Connect with Us

Kultura

Kultura 21:21 - 15 Korrik, 2021

Vitet 1800, historia e rrallë e Xhenaro Simini, mjekut italian që braktisi Italinë për Shkodrën Osmane

Xhenaro Simini është një mjek italian leçez, me shpirt revolucionari dhe patriotizëm të fortë i cili braktis Italinë e cila e dënoi me vdekje për qasjen...

Kultura 15:28 - 15 Korrik, 2021

Poeti lirik Skënder Rusi vlerësohet me titullin ‘Qytetar Nderi” i Korçës

Poeti korçar, Skënder Rusi, është vlerësuar nga Këshilli Bashkiak i Korçës me titullin e lartë “Qytetar Nderi”, në ditën e lindjes së tij. Ceremonia është zhvilluar...

Kultura 10:28 - 15 Korrik, 2021

Ndahet nga jeta poeti i njohur korçar/ Kush është Vladimir Toroveci

Nga Skender Demolli Iku dhe Vladimir Toroveci, te limani i përjetshëm i të  urtëve… poet  paditës  për  të  shkulur  çdo imunitet  të  pa  merituar. Poezia për...

Shkarkimi i Metës/ Rexhep Mejdani “skanon” situatën politike në vend
Kultura 16:17 - 9 Korrik, 2021

Ish-Presidenti Meidani fiton titullin “Akademik Emeritus”!

Profesor Doktor, Rexhep Meidani, ish-Presidenti i Republikës është nderuar nga Akademia e Shkencave me titullin “Akademik Emeritus”! Diploma për Rexhep Meidanin është firmosur nga kryetari i...

“Shpresoja të ishte një lajm ëndrrash”/ Agron Llakaj përlot me fjalët pas ndarjes nga jeta të Petrit Rukës
Kultura 19:57 - 6 Korrik, 2021

“Shpresoja të ishte një lajm ëndrrash”/ Agron Llakaj përlot me fjalët pas ndarjes nga jeta të Petrit Rukës

Aktori i njohur i humorit, Agron Llakaj, ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të mikut të tij, poetit të shquar Petrit Ruka. “Ikja jote është...

Kultura 08:07 - 6 Korrik, 2021

Ndahet nga jeta poeti dhe kineasti Petrit Ruka

Është ndarë nga jeta në moshën  67 vjeçare poeti dhe kineasti i shquar Petrit Ruka. Petrit Ruka ka lindur në Tepelenë më 21.08.1954.  Ai ka kryer...

Festivali i Këngës për Fëmijë, edicioni i 59-të ngjit në skenë 18 talente te reja
Kultura 20:21 - 4 Korrik, 2021

Festivali i Këngës për Fëmijë, edicioni i 59-të ngjit në skenë 18 talente te reja

18 fëmijë janë ngjitur të shtunën në skenën e Festivalit Mbarë Kombëtar për Fëmijë, para sheshit të Bashkisë në Shkodër, duke rikthyer festivalin pranë audiencës pas një viti të vështirë pandemik....

29 Qershori e kremtja e Shën Petros & Shën Pavlit
Kultura 22:01 - 28 Qershor, 2021

29 Qershori e kremtja e Shën Petros & Shën Pavlit

Nga Miron Çako – Përgjegjësi i Zyrës së Katekizmit të Kryepeshkopatës Dy protokorifenjtë të parët e apostujve, Kisha Orthodhokse i kremton më 29 Qershor. Të kremtet...

Kontributi i diasporës në kulturën shqiptare
Kultura 20:09 - 26 Qershor, 2021

Kontributi i diasporës në kulturën shqiptare

Studiuesit që morrën fjalën në takimin e organizuar në sallën “Kardinal Mikel Koliqi”, në Shkodër, theksuan faktin se diaspora shqiptare luajti një rol të veçantë në...

Kruja e pazarit të vjetër dhe madhështisë së “Ballkonit të Shqipërisë” në Sarasalltik
Kultura 17:18 - 26 Qershor, 2021

Kruja e pazarit të vjetër dhe madhështisë së “Ballkonit të Shqipërisë” në Sarasalltik

Me kalanë, muzeun e famshëm dhe historinë e lavdishme të Gjergj Kastrioti Skënderbeut, Kruja është një nga vendet më të vizituara nga turistët në Shqipëri. Megjithatë...