LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Inceneratorët, vjedhja e shekullit/ Pse po hesht SPAK-u

9 Maj 2022, 11:38, Denoncim CNA

Koncesioni i inceneratorëve, i cili fillon me 22 milionë euro në Elbasan, 28 milionë euro në Fier dhe 128 milionë euro në Tiranë, është ndër më të akuzuarit, në Shqipëri.

Bëhet fjalë për tri kontrata koncesionare 178 milionë euro, por që në shifra reale taksapaguesve shqiptarë do t?u kushtojë mbi 600 milionë euro, ku janë përfshirë zyrtarë të lartë të shtetit shqiptar.

Në lidhje me këtë koncesion, i akuzuar si afera e shekullit, tashmë janë në pranga një ish-ministër i Qeverisë ?Rama 1?, dhe një ish-deputet i PS-së, produkte politike të LSI-së gjatë bashkëqeverisjes Rama-Meta.

Por, gjithçka duket se nuk fillon dhe as nuk mbaron tek Alqi Bllako dhe Lefter Koka.

Dyshimet janë se gjithçka fillon në godinën e Kryeministrisë, aty ku janë firmosur 9-14 vendime qeverie, brenda një dite.

SPAK-u nuk mund të ndalet dhe afera e inceneratorëve nuk mund të mbyllet vetëm me Lefter Kokën dhe Alqi Bllakon.

Janë dy inceneratorë që nuk punojnë, në Fier dhe në Elbasan, ku vetëm kontrata koncesionare fillestare shkon 50 milionë euro.

Për të mos folur për Tiranën, një kontratë 430 milionë euro ku nuk ka incenerator, por landfill që mbush xhepat e Klodian Zotos e Mirel Mërtirit.

Qytetarët e Tiranës paguajnë për incenerim mbetjesh, ndërkohë që nuk ka incenerator.

Vjedhja e shekullit nuk mund të mbyllet nga SPAK-u me Lefter Kokën dhe Alqi Bllakon.

SPAK-u duhet të ?zgjohet? edhe për Tiranën. Nuk mund t?i vihet kapak një krimi të tillë.

Përtej tyre duhet hetuar gjithçka deri në godinën e Kryeministrisë apo deri tek ortakët e tyre mediatikë dhe politikë.

SPAK-u nuk mund të ndalet me kaq.

Një vjedhje e tillë nuk mund të ngelet me Kokën e Bllakon sepse ata nuk janë ?koka? e skemës. SPAK-u duhet të zbardhë gjithë skemën korruptive jo të shpëtojë ortakët dhe urdhëruesit e inceneratorëve./CNA.al

Miliona euro për inceneratorin që nuk ekziston/ Kur do “zgjohet” SPAK, për Tiranën?

Dokumentet ekskluzive/ Shifrat marramendëse, zbulohen pagesat për inceneratorin e Tiranës

Përse nuk bllokohet inceneratori i Tiranës?

Inceneratorët, katër herë më shtrenjtë sesa po të bëhej ndarja në burim e mbetjeve

Dosja e ?nxehtë? në duart e SPAK/ Kush po e amniston Engjëll Agaçin?

SPAK dhe inceneratorët/ Kur do sqarojë Agaçi 14 vendimet në një ditë

51 fakte dhe dokumente për aferën e inceneratorëve

Rama i shpall “luftë” korrupsionit me 200 lekëshe/ Amniston vjedhjen miliona euro të inceneratorëve?

Lajmet e fundit nga