LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kush i vuri gjobë Arben Relit, zonja Hoxha?

13 Prill 2022, 09:19, Denoncim CNA

Një nga ekranet më të ndjekura në vend, Televizioni Kombëtar Top Channel së fundi u përball në një debat.

Nga ekrani u lëshuan sinjale, lajme dhe akuza se ishin hequr nga ky televizion gjobëvënësit.

Pra, është pranuar që në këtë televizion ka pasur gjobëvënësa.

Nga ana tjetër një gazetar dhe stafi i tij iu përgjigjën ashpër Vjollca Hoxhës, pronares së Top Channel.

Por, përtej këtij debati që ishte një skandal më vete, CNA.al po shtron një pyetje publike.

Kjo pyetje i takon zonjës Hoxha, por ndoshta edhe të tjerëve në stafin e emisionit Fiks Fare, apo gazetës Shqip.

Kush i vuri gjobë biznesmenit Arben Reli?

Pra, cila ka qënë arsyeja që zoti Arben Reli u sulmua nga emisioni Fiks Fare? Cilat ishin interesat?

Është sulmuar për ndërtim pa leje, është akuzuar për punime të kryera para 10 vitesh, apo për mure mbajtës.

Nga ana tjetër, akuzat kanë qënë të ashpra në gazetën Shqip, në emisionin Fiks Fare, në Top Channel, në strukturat e Top Medias, thjeshtë dhe vetëm sepse biznesmeni nuk pranoi të takonte askënd.

Pra, për të ndikuar në disa gjyqe, në një përballje midis dy palëve, që në Shqipëri nuk është një rast i vetëm. Por, janë me mijëra, ku biznesmenë në pronësi të ndryshme debatojnë me njëri-tjetrin.

Ndërkohë, në rastin e zotit Arben Reli, sulmi i Top Channel ishte frontal. Sulmi i gazetës Shqip ishte frontal. Dhe kjo bëhet sot e kësaj dite. Një ditë para, kur ka gjyq.

Sulmohen gjyqtarë, e quhen banditë. Akuzohen biznesmenë.

Një sulm i tuprshëm,  gjobëvënie apo çfarë? Gazetën Shqip e drejtonte ai që u akuzua si gjobaxhi.

Çfarë ndodh kur një media kombëtare, një gazetë online, një emision investigativ, sulmon dhe akuzon për interesat krejtësisht klienteliste, një ditë para seancës gjyqësore? Apo një javë para një seancë gjyqësore fillon e njëjta ?vjershë?, e njëjta ?poezi?.

A nuk është një gjobëvënie? A nuk është një kërcënim? A nuk është një shantazh ndaj drejtësisë? A nuk ndikohet në një vendim kundër një biznesmeni, ndaj të cilit ushtrohet presion për të mbyllur marrëveshje, me një palë tjetër, për të cilën Top Channel nuk ka asnjë të drejtë?

Sepse është media dhe nuk mund të hyjë mes dy palëve private.

Janë dy palë private në një konflikt. Nuk ka interes, nuk ka taksapagues. Por, mesa duket Zonja Hoxha ka ardhur koha të thotë të vërtetën.

Kush qëndron pas sulmeve ndaj Arben Relit? A është ajo personalisht dhe historitë e saj rozë, apo ka qënë gjobëvënie?

E meqënëse gjobëvënësit ikën nga Top Channel, a do të distancohet zonja Hoxha edhe nga rasti i biznesmenit Arben Reli?/CNA.al

Vjollca Hoxha, përtej ndjesës dhe gjobave

Habilaj akuza Vjollca Hoxhës dhe Sokol Ballës/ I vunë e po vënë gjoba biznesit

Luftë mes gjobaxhinjëve/ Top Channel-Habilaj si shembulli më i keq i gazetarisë

Çfarë halli ka Vjollca Hoxha në majë të Moravës?!

Kush dhe pse po i vë gjobë biznesmenit Arben Reli?!

Shantazhi i Fiks Fare/ Prokuroria: Arben Reli, qytetar i lirë

Skandali/ Mediat e Vjollca Hoxhës, akuzuan biznesmenin Arben Reli, për miqtë e historive rozë që i kanë 400 mijë euro borxh

Lajmet e fundit nga