LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Top Channel mbyll emisionin e inceneratorëve

31 Mars 2022, 16:23, Aktualitet CNA

Media kombëtare Top Channel ka mbyllur emisionin Top Story. Lajmi është bërë i ditur në faqen zyrtare të emisionit në Facebook, ku shprehen se transmetimi i Top Sory do të ndërpritet në Top Channel, që sipas tyre arsyet janë të pashpjegueshme.

?Top Channel mbyll Top Story!

Me keqardhje njoftojmë publikun, se emisionit investigativ TopStory, i duhet të ndërpresë transmetimin në televizionin kombëtar Top Channel. Ditën e djeshme, e mërkurë 30 mars 2022, në mënyrë të pashpjegueshme, është njoftuar stafi për anulimin e emisionit me temë ?Oligarkët e Rilindjes Urbane?, edhe pse promo kishte tre ditë që ishte transmetuar në Top Channel.

Ky investigim nxirrte në pah problemet, abuzimet dhe korrupsionin në ndërtimin e qendrave të qyteteve në 8 vitet e fundit. Në fakt prej disa muajsh, stafi i Top Story është ndjerë nën presion nga drejtuesit, duke nisur që në mënyrën e trajtimit të temave, largimin nga detyra të autorit të emisionit, ndëhyrjet në linjën editoriale, e deri në censurimin e emrit të emisionit?, thuhet ndër të tjera në reagim.

Por në fakt Top Story, në fillesat e saj ka qenë një emision politike, që më pas u përdor nga Ben Blushi dhe Endrit Habilaj për interesa krejtësisht të dyshimta.

Autori i emisionit është kapur duke u paguar në disa kompani nga inceneratorët, që janë quajtur afera e shekullit.

Në fakt, përtej misionit të gazetarisë Top Story është një dritare e përdorur keqazi për interesa personale dhe goditje të biznesit.

Në emër të gjoja investigimeve, bëheshin sulme për qëllime të pastra klienteliste.

Emisioni Top Story është ai që thurrte elozhe për aferën e inceneratorëve dhe tregonte sa i mirë ishte ai investim në Tiranë, ndërkohë që janë arrestuar ish ministri i Mjedisit Lefter Koka dhe sekretari i përgjithshëm Alqi Bllako, që janë kapur duke abuzuar e shpërdoruar fondet publike

Top Story do mbahet mend si Top incenerator Story./E.K-CNA.al

Vjollca Hoxha shkarkon Endrit Habilajn/ CNA.al e denoncoi për lidhjet me inceneratorët

Tre kompanitë e Endrit Habilajt që morën qindra-mijëra euro nga inceneratorët

Fakte-Afera e inceneratorëve/ Zbardhet skema, Endrit Habilaj përfitoi mbi 20 mijë euro me anë të gruas

Zbulohet kompania tjetër/ Endrit Habilaj i Top Channel dhjetra mijë euro nga inceneratorët

Dokumenti-Si dhe sa është paguar Endrit Habilaj i Top Channel dhe Gazetës Shqip nga inceneratorët/ Zbulohen faturat me shuma të majme

Qindra milionë lekë nga inceneratorët/Dy kompanitë e Endrit Habilajt në godinën Top Channel

SPAK ka në dorë faktet/ Kur do hetohen Habilaj & Co?

Rrogat e majme në media/ Sa paguhet ?kamikazi? i Ben Blushit

Lajmet e fundit nga