web counter

Vrau për hakmarrje/ Flet avokati i 17 vjeçarit: Të gjithë jemi fajtorë

27 Janar 2022, 12:33, Aktualitet CNA
Vrau për hakmarrje/ Flet avokati i 17 vjeçarit: Të gjithë

Gjykata e Lezhës ka lënë në burg 17 vjeçarin Florian Përvathi pasi vrau 65 vjeçarin Lekë Lekëgjonajn për hakmarrje.

Avokati i 17 vjeçarit është shprehur se kjo ishte një ngjarje e rëndë, ku vitkima nuk ishte vetëm 65 vjeçari por edhe Floriani.

Sipas avokatit të gjithë janë pak fajtorë për këtë ngjarje, duke nisur nga opinioni publik që nxit marrjen e hakut si dhe kudjesi i munguar që 17 vjeçari duhet të kishte marrë në momentin që ka mbetur jetim.

Do të jetë seanca e radhës për vlerësimin e vendimit. Nuk pritej ndonjë vendim tjetër për shkak se është vepër me rrezikshmëri të madhe shoqërore. Është rasti i parë që kemi 2 viktima, një është ai që humbi jetën dhe që ngushëlloj familjarët, dhe viktima e dytë që nuk do të jetë i fundit është dhe autori i veprës penale i cili nuk do të jetë i fundit.

Fajtore jemi të gjithë pasi e kemi nxitur nga pak që të kryen kjo vepër penale qoftë duke e quajtur gjakmarrjen si vepër penale qoftë media qoftë opinioni duke i rritur me një urrejtje të tillë. Klienti im është i mitur dhe ishte shumë i tronditur, deklaratën e ka dhënë në polici në prani të psikologut.

Është një ndër ngjarjet më të rëndë që ka vetëm viktima. Do të bëj të pamundurën për përfitimet e klienti tim sipas ligjit”, ka thënë ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga