Google Pixel 6 apo Samsung Galaxy S21 FE?/ 4 arsye pse duhet të zgjidhni njërin prej tyre

27 Janar 2022, 07:51, Tech CNA
Google Pixel 6 apo Samsung Galaxy S21 FE?/ 4 arsye pse duhet të zgjidhni

Për njerëzit që nuk duan të shpenzojnë shumë para me telefona,  keni tashmë dy opsione, Galaxy S21 FE i Samsung 700 dollarë dhe Pixel 6 i Google 600 dollarë, të cilët janë telefonat Android për të cilët duhet menduar.

Të dy telefonat vijnë me procesorë të nivelit të lartë për performancë të shpejtë, si dhe kamera dhe veçori të nivelit të lartë, duke i bërë të dy konkurrentë të fortë.

Galaxy S21 FE i Samsung është një version paksa i zbërthyer i telefonit të tij kryesor të vitit 2021, Galaxy S21, që do të thotë se nuk është më i miri që ka për të ofruar Samsung. Ndërkohë, Pixel 6 i Google është më i miri që Google ka për të ofruar, përveç Pixel 6 Pro prej 900 dollarësh që vjen me një lente zmadhimi shtesë, një ekran më të madh dhe një dizajn paksa më elegant.

Rezultati është se të dy telefonat shkëlqejnë në fusha të ndryshme. Me shumë detaje, ja pse Google Pixel 6 fiton në këtë konkurs të performancës, është për jetëgjatësinë e baterisë, kamerave, ekraneve, dizajnit, përditësimeve të Android dhe vlerës.

Performanca

E pazakontë për botën premium Android, të dy telefonat funksionojnë me procesorë të ndryshëm. Pixel 6 funksionon me procesorin Tensor të Google, ndërsa Galaxy S21 FE funksionon në një Qualcomm Snapdragon 888 më tradicional që mundësonte telefonat premium Android në 2021.

Të dy procesorët performojnë në mënyrë të ngjashme në rezultatet e standardeve, veçanërisht në testin e performancës së procesorit Geekbench, me një avantazh drejt Galaxy S21 FE: Në përdorimin e përditshëm, të dy telefonat janë të shkëlqyeshëm aplikacionet funksionojnë shpejt dhe mirë, por  Pixel 6 është paksa i avazhtë, përkatësisht me rrjetet sociale Tëitter dhe Reddit.

Jetëgjatësia e baterisë

Të dy telefonat kanë ekran 6.4 inç. Pixel 6 i Google ka më shumë jetëgjatësi të baterisë sesa Galaxy S21 FE.

Kamerat

Pixel 6 ka një kamerë me dy lente, me një kamerë kryesore dhe një kamerë ultra të gjerë. Ndërkohë, Galaxy S21 FE përmban një sistem kamerash me lente të trefishta që përfshin një lente zmadhimi 3x, që bën fotografi të zmadhuara më të qarta.

Galaxy S21 FE ka një lente zmadhimi të dedikuar me zmadhim optik 3x, i cili prodhon fotografi më të mira se zmadhimi dixhital i Pixel 6.

Ekrani

Të dy telefonat përdorin gjithashtu panele OLED, të cilat prodhojnë kontrast të jashtëzakonshëm dhe bëjnë që gjithçka në ekran të duket më mirë se ekranet standarde LED./ CNA.al

Lajmet e fundit nga