LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lidhja Basha-Rama/ Një tjetër fakt del në dritë

20 Janar 2022, 10:28, Politikë CNA

Lulzim Basha, u shkarkua me referendum të demokratëve me 18 dhjetor 2021.

Ai nuk është më kryetari PD për demokratët, pasi ka treguar hapur se ka punuar kundër interesit të tyre, duke bashkëpunuar me kryeministrin Edi Rama, me anë të marrëveshjeve të fshehta.

Lidhjet Basha ?Rama, sa vijnë e faktohen çdo ditë, përtej atyre që kemi parë në skenën politike.

Ky i fundit, në Tetor të vitit të kaluar u komandua nga Basha, në krye të PD-së Fier.

Dhe si një nga njerëzit e Bashës, ai është shpërblyer.

Agron Kapllanaj, kompania e familjarëve të tij, ku bën pjesë edhe bashkëshortja e tij, do të rindërtojë në zonën e 5 Majit.

Në zonën, ku dhjetra banorë u tërhoqën zvarrë nga policia, për t?u shembur më pas banesat e tyre. Ajo zonë i është besuar për rindërtim, familjarëve të Kapllanajt, ish kandiadtit për deputet të PD-së.

Kompanisë ?Shkëlqimi 07 shpk? e familjarëve të Agron Kapllanajt në bashkëpunim me dy kompani të tjera u është dhënë tenderi nga Bashkia e Tiranës, për të ndërtuar jo vetëm tek zona e 5 Majit, por edhe në disa zona të tjera Tiranës.

?Rindërtimi i njësive të banimit në ndërtesa (pallat) në zonën e shpallur për zhvillim të detyruar, në njësitë administrative 4 e 8, zona ?5 Maji? Bashkia Tiranë.

Burimi i Financimit: Fonde të vena në dispozicion sipas V.K.M Nr. 645, datë 03.08.2020, ?Përdorimin e fondit të rindërtimit për financimin e rindërtimit të njësive të banimit në ndërtesa (pallat) dhe ndërtesave publike në zonat e reja për zhvillim, në njësite administrative 4 e 8, zona ?5 Maji? dhe njësinë administrative 6, zona ?Kombinat? Bashkia Tirane?.
?Hartim i projektit dhe zbatimi i punimeve për ndërtimin e godinës 20 në zonën zhvillimore ?5 Maji?,
thuhet në objektin e tenderit.

Tenderi është mbajtur me datë 8.09.2020, në garë kanë marrë pjesë 12 operatorë. Dhe fituesi është shpallur me 18.11.2020, kompania ?Shkëlqimi 07? me dy ortakë të tjerë. Vlera ishte 321 750 000,00 Lekë.

Lulzim  Basha heshti për 5 Majin. Asnjë fjalë nuk tha dje, ndërkohë që banorët nxirreshin zvarrë nga banesat e tyre.

Basha i qëndroi fjalës së dhënë, marrëveshjes së radhës me Ramën, duke i dhënë bekimin Agron Kapllanajt që të ndërtojë tek 5 Maji, mbi lotët e atyre banorëve që u tërhoqën zvarrë.

Lidhja Basha-Rama, i ka kaluar caqet politike prej kohës, ajo është shtrirë edhe në ekonomi.

Në këmbim të fitores së Ramës, siç po shihet dyshohet se Basha, ka realizuar interesat e tij, të familjes së tij dhe njerëzve të tij./E.S-CNA.al

Lajmet e fundit nga