“Ia kam frikën Terxhumanit”/ Rama nuk kursen batutat: Jam në moshë të thyer  

17 Janar 2022, 11:32, Politikë CNA
“Ia kam frikën Terxhumanit”/ Rama nuk kursen batutat: Jam

Kryeministri Edi Rama ka pritur sot në një ceremoni zyrtare presidentit të Turqisë, Erdogan ku kanë inspektuar nga afër ndërtimin e 524 apartamenteve, të rindërtuara me financimin e qeverisë turke, pas shkatërrimit nga tërmeti i 26 nëntorit 2019.

Rama në fjalën e tij ka shprehur mirënjohjen dhe ka theksuar se presidentin turk e ka shumë mik.

Por, Rama nuk ka kursyer as batutat me përkthyesin, duke thënë se nuk e di sesi ai e përkthen në turqisht fjalën e tij, pasi ai është në moshën që nuk e mëson dot vetë më tashmë.

?E kam frikë terxhumanin se nuk e di sesi i përkthen fjalët në turqisht, po? Por  nuk kam rrugë tjetër, duhet ti besoj se në turqisht jam në një moshë të thyer për ta mësuar atë. Por sot dua të them se tashmë u bënë vite që jam në këtë detyrë dhe i kam takuar të gjithë to krerë shtetesh. Erdhi një terxhuman tjetër dhe ky e ka me kokë se ai tjetri përkthen gabim dhe ikën, por ky është ngjitur me  presidentit e ka me kokë përkthimin?, tha Rama.

Kjo ka shkaktuar edhe të qeshura tek presidenti turk, Erdogan. /CNA.al

?Isha i ndrojtur, nuk më buzëqeshi?/ Rama rrëfen të pathënat e takimit të parë me Erdogan

Lajmet e fundit nga