Connect with Us

Sekuestrohet një sasi e madhe droge në kamionin me targa shqiptare në Mal të Zi

Kronika

Sekuestrohet një sasi e madhe droge në kamionin me targa shqiptare në Mal të Zi

Publikuar

-

/
cna kronike

Ditën e sotme në Mal të Zi, në pikën kufitare të Bozhaj, është sekuestruar një sasi e madhe marijuane.

Sipas asaj që raportohet në media, sasia e lëndës narkotike është gjetur në një kamion me targa shqiptare.

Mediat malazeze shkruajnë se, lënda narkotike vinte nga Shqipëria dhe do kalonte transit në Mal të Zi, me destinacion përfundimtar Gjermaninë.

LEXO EDHE:  Greqi/ Gjenden 28 kg marijuanë në det

Ngarkesa në kamion ishte deklaruar si ‘barëra medicinalë’, por pas kontrolleve të policisë malazeze u gjet kanabisi i fshehur mes një sërë bimësh të tjera të thata./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Zbulohet laboratori i drogës në Shkodër/ Vihen në pranga 8 shtetas, pesë prej tyre punonjës të OSHEE

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Policia ka zbuluar një banesë në Shkodër e cila përdorej për kultivimin e kanabisit me anë të ngrohjes me llamba.

Gjatë operacionit janë sekuestruar  1200 fidanë narkotikë të kultivuar në vazo, 730 bimë të dyshuara cannabis sativa, 64 llamba elektrike, 64 impiante kondicionerësh për pastrim ajri dhe 40 stabilizatorë elektrikë.

Gjithashtu është sekuestruar edhe një armë zjarri, fishekë luftarakë, një automjet dhe 4 celularë. Janë vënë në pranga 8 shtetas, 5 prej të cilëve janë punonjës të OSHEE-së.  Gjithashtu është shpallur në kërkim pronari i banesës dhe njëri nga bashkëpunëtorët e tij.

Njoftimi i policisë

Finalizohet operacioni policor i koduar “Bërdica”. Zbulohet një banesë që ishte përshtatur për kultivim të kanabisit, me anë të ngrohjes me llamba.

Sekuestrohen 1200 fidanë narkotikë të kultivuar në vazo, 730 bimë të dyshuara cannabis sativa, 64 llamba elektrike, 64 impiante kondicionerësh për pastrim ajri dhe 40 stabilizatorë elektrikë.

Gjithashtu është sekuestruar edhe një armë zjarri, fishekë luftarakë, një automjet dhe 4 celularë. Vihen në pranga 8 shtetas, 5 prej të cilëve janë punonjës të OSHEE-së.  Shpallen në kërkim pronari i banesës dhe njëri nga bashkëpunëtorët e tij.Në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve, bazuar dhe në informacionet e grumbulluara, strukturat hetimore të Drejtorisë Vendore të Policisë Shkodër, në bashkëpunim me Forcat Operacionale dhe “Shqiponjat” e DVP Shkodër, bazuar në informacionet e marra në rrugë operative se disa shtetas kishin përshtatur katin e dytë të një banese trekatëshe në fshatin Bërdicë, për kultivimin në kushte laboratorike të bimëve narkotike cannabis sativa, organizuan dhe finalizuan operacionin policor të koduar “Bërdica”.

Në kuadër të këtij operacioni u arrestuan  shtetasit: E. M., 38 vjeç, T. B., 27 vjeç, I. S., 20 vjeç, banues në Shkodër dhe u shpallën në kërkim A. H. dhe E. N.

LEXO EDHE:  Greqi/ Gjenden 28 kg marijuanë në det

LEXO EDHE:  Kosova bën një hap pas/ Pezullohet taksa për dezinfektimin e kamioneve

Gjithashtu u ndaluan edhe 5 punonjës të OSHEE-së, shtetasit: I. T.,  38 vjeç, shef ekipi pranë OSHEE-së, P. Ç., 58 vjeç, shef teknike pranë OSHEE-së, A. H.  61 vjeç, elektricist pranë OSHEE-së , H. L., 45 vjeç, elektricist pranë OSHEE-së, B. A., 43 vjeç, lexues i OSHEE-së në zonën e Berdicës, si dhe filloi procedimi penal në gjendje të lirë për shtetasin R. H., 35 vjeç, koordinatori i zonës së shpërndarjes pranë OSHEE-së, për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës”, pasi nuk kanë konstatuar lidhjet e paligjshme të energjisë elektrike në ambientet që ishin përshtatur për kultivimin e bimëve narkotike me anë të llambave, në zonën që ata kishin në monitorim.

Nga veprimet e para hetimore rezultoi se shtetasi A. H., pronari i banesës, në bashkëpunim me shtetasit E. N. dhe E. M., kishin përshtatur banesën për kultivim të bimëve narkotike me anë të llambave. Shtetasit e arrestuar T. B., I. S. dhe E. M., në momentin që është zhvilluar operacioni ndodheshin në ambientet e banesës që ishte përshtatur për kultivimin e bimëve narkotike.

Nga kontrolli i magazinave dhe banesave u sekuestruan 1200 fidanë narkotikë të kultivuar në vazo, 730 bimë të dyshuara cannabis sativa, 64 llamba elektrike, 64 impiante kondicionerësh për pastrim ajri, 40 stabilizatorë elektrik, një armë zjarri, fishekë luftarakë, një automjet dhe 4 celularë.

Në bashkëpunim me Prokurorinë vijon puna për dokumentimin e plotë të kësaj veprimtarie kriminale, identifikimin dhe arrestimin e personave të tjerë të përfshirë në këtë veprimtari kriminale.Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër, për veprime të mëtejshme, për veprat penale  “Kultivimi i bimëve narkotike”, “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, “Armëmbajtja pa leje”, “Fshehja e të ardhurave”, ”Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, “Vjedhja e energjisë elektrike” dhe “Shpërdorimi i detyrës”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Akuzohet për korrupsion/ SPAK arreston policin në Kukës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Me urdhët të SPAK është arrestuar një punonjës i policisë në Kukës, i cili akuzohet për korrupsion.

Shtetasi SH.Ç me detyrë punonjës policie, specialist zone në Komisariatin e Policisë Kukës, i ka kërkuar rryshfet shtetasit me inicialet A.S, me qëllim që të mos referonte në prokurori largimin e tij nga banesa, edhe pse ishte në masën e sigurisë arrest shtëpie.

LEXO EDHE:  Kosova bën një hap pas/ Pezullohet taksa për dezinfektimin e kamioneve

LEXO EDHE:  Aksident në dalje të tunelit të Elbasanit/ Kamioni del nga rrugaArrestimi i policit është bërë pas ndërhyrjes së SHÇBA-së./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

EMRI-Ngacmoi seksualisht një minorene/ Arrestohet 64 vjeçari nga Vlora

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Policia e Fierit ka vënë në pranga një 64 vjeçar nga Vlora, pasi akuzohet se ka ngacmuar seksualisht një minorene, 14 vjeçare.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Fier arrestuan në flagrancë shtetasin Vesaf Musa, 64 vjeç, banues në Skrofotinë, Vlorë, pasi dyshohet se në Levan ka ngacmuar seksualisht një shtetase të mitur 14 vjeçe.

LEXO EDHE:  Greqi/ Gjenden 28 kg marijuanë në det

LEXO EDHE:  Droga drejt Italisë/ Ja rrugët detare nga trafikantët “sulmojnë” shtetin fqinjMaterialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për veprime të mëtejshme procedurale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE