Connect with Us

“Politika fjalët e pisët dhe politikanët një kategori e mallkuar”/ Rama çudit të rinjtë

Politikë

“Politika fjalët e pisët dhe politikanët një kategori e mallkuar”/ Rama çudit të rinjtë

Publikuar

-

/

Kryeministri Rama, në 30 vjetorin e FRESH ju është drejtuar të rinjve duke iu thënë se fjalë politikë,  ka hyrë në grupin e fjalëve të pista.

Sipas tij edhe politikanët janë janë kthyer në një kategori e mallkuar gjerësisht në biseda apo zhgarravitjet spontane në muret e rrjetit të metrosë sociale.

Duke menduar se për ju është një sforco e vecantë që ditën e shtunë me këtë diell me ata që keni në krah, me të tjerë që mund ti shihni e thoni kur mund ta bëjmë një takim, të dëgjoni fjalime është mbase e tepërt. Mua m’u duk e udhës të bëj sot një fjalë ndryshe nga ato që keni dëgjuar dhe të merrem me politikën si fjalë e urryer për shumë kënd në kohët që jetojnë, e shkarravitur, sa në asnjë kohë tjetër, si asnjë fjalë tjetër, mes fjalëve më të këqija.

 Falë edhe një mundësie krejt të panjohur deri sa kohë më parë, që kjo kohë ua dha njerëzve për të hyrë në rrjete sociale si në korridore metroje ku lënë zhgarravina.  Fjala politikë ka hyrë në grupin e fjalëve të pista, dhe edhe politikanët janë kthyer në një kategori e mallkuar gjerësisht në biseda apo zhgarravitjet spontane në muret e rrjetit të metrosë sociale, aty ku friendsat hynë e dalin pa ndërprerje”, është shprehur Rama./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ndërtimi i kullave në selinë e PD/ Berisha: Ai është projekti i katër hajdutëve

Publikuar

-

Nga

cna politike

Ish kryeministri Sali Berisha ka folur për projektin, i cili pretendohet se do të ndërtohet në truallin e selisë së Partisë Demokratike.

Berisha e ka qujtuar këtë projektin e katër hajdutëve duke hedhur akuza se ky projekt është i Lulzim Bashës, Edi Ramës dhe Erion Veliajt.“Doli parku i katër hajdutëve, hajdut i braves, i fushës, i Erion Velisë . Parkun kreu i Meduzës e kishte emëruar parku i katër lirive, por ai është parku i katër hajdutëve, mos harroni se ky ishte shkaku kryesor pse Edi Rama kërkonte të mbante peng shtëpinë tonë, shtëpinë e lirisë”, tha Berisha./ CNA.al  

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ditmir Bushati thirrje të rinjve/ “Të ndërtojmë një parti që sheh tek shoqëria”

Publikuar

-

Nga

“Si gjeneratë e re e Partisë Socialiste, ju ftoj ta konsideroni politikën si mision fisnik, në funksion të shërbimit dhe ndryshimit për mirë të Shqipërisë”.

Kështu është shprehur Ditmir Bushati në 30 vjetorin e FRESH.

Në fjalën e tij ai i bëri thirrje të rinjve që të bëhen pjesë e politikës pasi sipas tij vetëm kështu do të bëhet Shqipëria vend evropian.

Të besoni tek demokracia, ajo mund t’iu zhgënjejë por nuk ju tradhëton. Të besoni tek forca dhe vlera e fjalës. Tek vërtetësia e mendimeve që çlirojnë energji pozitive. Tek rregullat e bashkëjetesës demokratike dhe gara e ndershme që rrit personalitete brenda radhëve tona.

 Ne duhet të jemi progresistë në vlera, reformistë në metodë dhe radikal në sjellje, duke ndërtuar një parti që sheh tek shoqëria dhe jo kërthiza e saj. Përmirësimi i modelit të sjelljes politike dhe ai i zhvillimit të vendit duhet të shkojnë paralelisht”,është shprehur Bushati.

Deklarata e plotë

30 vite më parë kur po themelohej FRESSH, isha vetëm 14 vjeç dhe më kujtohet se në gjimnazin tonë “Petro Nini Luarasi”, u përhap lajmi se në Pallatin e Kongreseve do të zhvillohej një takim festiv ku do të këndonte grupi muzikor “Ritfolk”, krenari e PetroNinsave dhe simbol i kohës. Shqipëria sapo kishte hyrë në epokën e lirisë dhe çdo festë në zymtësinë e kohës ishte një mundësi për argëtim dhe përfshirje, më shumë sesa tregues i përkatësisë politike.

Në tre dekada, aktivizmi politik në Shqipëri ka kaluar në një trajektore komplekse mes idealizmit, dëshirës, pamundësisë, meritokracisë, katapultimit e pragmatizmit. Shpesh, angazhimi në politikë shihet si mundësi për një vend pune në shtet, dhe jo si mekanizëm për të pasuruar vlerat dhe veprimin politik e shoqëror.

Megjithëse që në rini të hershme kam qenë kurioz për politikën, po aq ngurrues kam qenë për t’u përfshirë në vijën e parë të saj.

Falë këmbënguljes dhe lidershipit të Edi Ramës; besimit tek vlerat demokratike të qendrës së majtë; mbështetjes së pakursyer të socialistëve, e konsideroj privilegj përfaqësimin e tyre në të gjitha nivelet, duke dhënë kontributin tim për një Shqipëri më të mirë, më të drejtë e më të zhvilluar; për një PS si alternativa më e mirë dhe jo si e keqja më e vogël.

Si gjeneratë e re e Partisë Socialiste, ju ftoj ta konsideroni politikën si mision fisnik, në funksion të shërbimit dhe ndryshimit për mirë të Shqipërisë. Të besoni tek demokracia, ajo mund t’iu zhgënjejë por nuk ju tradhëton. Të besoni tek forca dhe vlera e fjalës. Tek vërtetësia e mendimeve që çlirojnë energji pozitive. Tek rregullat e bashkëjetesës demokratike dhe gara e ndershme që rrit personalitete brenda radhëve tona.

LEXO EDHE:  Mbërrijnë 11 mijë doza të Pfizer në Rinas/ Rama jep lajmin e mirë: Çdo javë do vijnë vaksina

LEXO EDHE:  Përbindëshi duhet rrëzuar/ Manjani zbardh emrat e zyrtarëve të shitur nga RamaNe duhet të jemi progresistë në vlera, reformistë në metodë dhe radikal në sjellje, duke ndërtuar një parti që sheh tek shoqëria dhe jo kërthiza e saj. Përmirësimi i modelit të sjelljes politike dhe ai i zhvillimit të vendit duhet të shkojnë paralelisht.

Krizën e paprecedentë që po përjeton opozita duhet ta shohim me shqetësim dhe njëkohësisht si mundësi për të shtuar përpjekjet tona për një PS më të hapur, më demokratike dhe inspiruese të një kulture të re politike, që ofron mundësi për të gjithë.

Gjenerata jonë është rritur me ëndrrën e Europës në horizont. Të jesh pjesë e politikës në vitin 2022, është e vështirë t’ua shpjegosh gjeneratës tuaj, e cila lundron në të njejtën botë digjitale me atë të bashkëmoshatarëve europian, mospërmbushjen e kësaj ëndrre.

Ndaj, na duhet t’i përgjigjemi dilemës: A është më e thjeshtë të largohesh drejt Gjermanisë apo të bëhet Shqipëria një vend normal europian? Për këtë na duhet jo vetëm që të jemi partia e të rinjve, por mbi të gjitha partia që bën të rinjtë të flasin. Që i bën ato aksionerë të zhvillimit të vendit.

Përgjegjësia jonë për Shqipërinë është më e madhe se fuqia jonë.

Na duhet guxim për të ëndërruar dhe aftësi për të brendësuar ide të reja për zhvillimin e qëndrueshëm të vendit.

Për të ndërtuar një ekonomi të dijes që përqafon njohuritë tuaja, që zgjeron bazën e mirëqënies në shoqëri, duke e vendosur theksin tek vlera që prodhon shumica e jo përfitimi i pakicës.

Për t’i paraprirë sfidave të kohës, Partia Socialiste do të themelojë Akademinë Politike, si një institucion ndihmues për forminin politik, duke zhvilluar kapacitetet partiake, e njëkohësisht identifikuar talentet e reja që kanë dëshirë të kontribuojnë në politikë. Duke rritur kësisoj ndërveprimin me shoqërinë.

Por le të qëndrojmë më këmbë në tokë. Nuk ka Akademi që zëvendëson “lodhjen e përditshme” të politikës, e cila të imponon përgjegjësi përkundrejt njerëzve që përfaqëson. Talenti dhe profesionalizmi në politikë janë të rëndësishme. Por, siç thotë me të drejtë Adam Grant: “Nga larg, ne admirojmë talentin. Nga afër, ajo që ka më shumë rëndësi është karakteri. Ju mund t’i impresiononi njerëzit me aftësitë tuaja, por ju e fitoni besimin e tyre duke qëndruar për diçka më të madhe se vetja”.

Ndaj, apeli im për ju sot është se nëse besoni te “lodhja e përditshme” e politikës dhe jo tek indiferenca, mos ngurroni të bëheni pjesë aktive e saj, të luftoni, e të realizoni ëndrrat tuaja me këmbëngulje e vetbesim!/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Demokratët janë më të diskriminuarit”/ Berisha: Rama dhe Basha po shkelmojnë interesat e shqiptarëve

Publikuar

-

Nga

cna politike

Ish kryeministri Sali Berisha në takimin me demokratët në Lezhë për 31 vjetorin e rithemelimit të degës së PD, është shprehur se sot demokratët janë njerëzit më të diskriminuar dhe të ndëshkuar.

Berisha thekson se kryeministri Edi Rama me pengun e tij Lulzim Basha po shkelmojnë interesat e shqiptarëve.

Duam të projektojmë të ardhmen tonë më të mirë. Fillimet nuk kanë qenë të lehta pë rata ëë themeluan PD në Lezhë dhe mbarë Shqipërinë. Në atë kohë, në takime të shumta përpjekjet e diktaturës në Lezhë ishin të jashtëzakonshme. Po kaq të mëdha ishin dhe dështimet e saj për të manipuluar gratë dhe burrat në rrugën e tyre të lirisë. Në atë kohë në ishim në luftë këtu në Lezhë e kudo. Njerëz që besonin në një të ardhme që nuk e kishin imagjinuar dot se ishim totalisht të hekurosur në monizëm.Ne kemi shumë mungesa. Demokratët sot janë më të diskriminuarit, më të ndëshkuarit, por janë njerëzit më të lirë të këtij vendi. Sot vuajnë për kafshatën e gojës, vuajnë për ilace, për hskollimin e fëmijëve, por janë vajzat dhe gratë më të pasurit në ideale, në liri.

Ata besojnë se do t’ia dalim. Në axhendën tonë të lirisë, ne kemi një armik më të rrezikshëm se në vitin 91. Ai që kishim në atë kohë ishte një diktator, i cili në biografinë e tij kishte  urdhëruar vrasje politike dhe në vitin 90 vriste të rinjtë në kufi.

Sot jemi përballë një armiku që përveç Enver Hoxhës nuk e ka pas ky vend. Kreu i Meduzës, njeriu që ka pushtuar të gjithë institcuionet mendon se do të mbajë peng pluralizmin, duke mbajtur peng Lulzim Bravën mund të vazhdojë të shkelmojë interesat e shqiptarëve”, është shprehur Sali Berisha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE