Connect with Us

Referendumi në Serbi/ Diplomatët perëndimorë, mesazhe Albin Kurtit

Kosova & Rajoni

Referendumi në Serbi/ Diplomatët perëndimorë, mesazhe Albin Kurtit

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Diplomatët e pesë vendeve kryesore perëndimore dhe Bashkimit Evropian, i bënë thirrje qeverisë së Kosovës të lejojë pjesëmarrjen e serbëve të Kosovës në referendumin e 16 janarit, për ndryshimet kushtetuese në Serbi.

Ndryshimet kanë të bëjnë me gjyqësorin dhe janë pjesë e përpjekjeve të Serbisë për t’u afruar me strukturat evropiane. Në një deklaratë të përbashkët, misionet diplomatike të Shteteve të Bashkuara, Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Bashkimit Evropian, thanë se mirëpresin referendumin si një hap thelbësor për të forcuar pavarësinë e gjyqësorit dhe për të rritur transparencën dhe efektivitetin e institucioneve të sundimit te ligjit dhe për këtë arsye u kanë bërë thirrje qytetarëve të Serbisë të marrin pjesë në referendum.

Vërejmë me keqardhje se qeveria e Kosovës nuk ka lejuar Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë të grumbullojë fletëvotimet e votuesve me të drejtë vote që jetojnë në Kosovë për referendumin e ardhshëm, në përputhje me praktikën e kaluar. Ne i bëjmë thirrje qeverisë së Kosovës që të lejojë serbët në Kosovë të ushtrojnë të drejtën e tyre të votës në zgjedhje dhe procese zgjedhore në përputhje me këtë praktikë të vendosur”, thuhet në deklaratë në të cilën u bëhet thirrje qeverive të Kosovës dhe Serbisë që të përmbahen nga veprimet dhe retorikat që rrisin tensionet dhe të angazhohen në mënyrë konstruktive në bisedimet e lehtësuara nga BE-ja.

Është e rëndësishme që të dyja qeveritë të arrijnë përparim drejt një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse që hap ardhmërinë evropiane dhe rrit qëndrueshmërinë rajonale”, thuhet në deklaratë.

LEXO EDHE:  Serbia: Nuk mund të krahasohen rastet e Kosovës dhe Katalonjës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se votimi në referendumin e një shteti tjetër, në një territor sovran, “nuk është praktikë e pranueshme nga asnjë shtet demokratik”, ndërsa serbët në Kosovë me shtetësi të dyfishtë mund të votojnë përmes postës apo në zyrën ndërlidhëse serbe në Prishtinë.

Të mërkurën mbrëma shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian Josep Borrell kërkoi që të lejohen votimet në Kosovë, ndërsa Organizata për Siguri e Bashkëpunim në Evropë tha se ishte e gatshme të grumbullojë votat sic ka vepruar në të kaluarën me votat e hedhura nga serbët e Kosovës për zgjedhjet në Serbi.

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, tha të mërkurën se moslejimi i mbajtjes së referendumit në zonat e banuara me shumicë serbe në Kosovë “do ketë pasoja afatgjate përtej asaj çfarë mendojnë shqiptarët dhe komuniteti ndërkombëtar”.

Të premten ai ka ftuar në Beograd përfaqësuesit e serbëve të Kosovës për të diskutuar lidhur me këtë çështje.

Kosova nuk e ka penguar pjesëmarrjen në zgjedhjet e Serbisë në zonat e banuara me shumicë serbe në Kosovë, por autoritetet thonë se ka dallim ndërmjet zgjedhjeve dhe çështjeve të brendshme të një vendi, siç është referendumi i së dielës në Serbi./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Situata epidemiologjike në Kosovë/ Regjistrohen 427 raste të reja me Covid dhe dy humbje jete

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë, ka njoftuar ditën e sotme janë regjistruar 427 raste të reja me koronavirus, pas testimit të 5.881 mostrave.

Shkalla e pozitivitetit nga mostrat e marra është 7.26 për qind.

Në 24 orët e fundit nuk janë regjistruar dy viktima.

Autoritetet shëndetësore kanë njoftuar edhe se 31 persona janë shëruar derisa 2.811 persona janë ende aktivë në koronavirus.

Prej shpërthimit të pandemisë në mars të vitit 2020, autoritetet kosovare kanë regjistruar mbi 163.000 raste të infektimit.

LEXO EDHE:  Kosova sanksionon masat e reja/ Test kush hyn në kufi, mbyllje pas orës 22:30, maskat bëhen detyrim

LEXO EDHE:  Serbia: Nuk mund të krahasohen rastet e Kosovës dhe KatalonjësPrej tyre 2.994 persona kanë vdekur.

Kosova ka nisur fushatën e vaksinimit kundër koronavirusit në mars të vitit të kaluar.

Prej atëherë janë dhënë mbi 1.7 milion doza të vaksinës.

Qytetarët në Kosovë mund të marrin vaksina të kompanive: Pfizer/BioNTech dhe AstraZeneca.

Doza përforcuese e vaksinës mund të merret pas tre muajve të marrjes së dozës së dytë./rel

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kurti: Serbët e Kosovës votim me postë ose tek zyra ndërlidhëse

Publikuar

-

Nga

Pas një bisede telefonike që kryeministri i Kosovës pati me kryediplomatin e BE, Josep Borrell, ai u shpreh, se serbët e Kosovës mund të votojnë në referendumin e Serbisë vetëm me postë ose përmes zyrës ndërlidhëse.

Në lokalitetet e banuara me shumicë serbe në Kosovë nuk do të ketë hapje të qendrave të votimit, por serbët e Kosovës që kanë dy shtetësi mund të votojnë në referendumin në Serbi përmes postës dhe zyrës ndërlidhëse të Serbisë në Kosovë. Të dielën më 16 janar, Serbia mban një referendum, në të cilin qytetarët e saj do të deklarohen lidhur me pyetjen: “A jeni për konfirmimin e aktit për ndryshimin e Kushtetutës së Republikës së Serbisë?”.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, të mërkurën në mbrëmje zhvilloi një bisedë telefonike me shefin e diplomacisë evropiane Josep Borrell dhe tha se qëndrimin e Kosovës lidhur me referendumin në Serbi  ia konfirmoi edhe zotit Borrell. “Ia transmetova qëndrimin tonë: serbët në Kosovë, të cilët kanë shtetësi të dyfishtë mund të votojnë në referendumin e Serbisë nëpërmjet postës apo në zyrën ndërlidhëse në Prishtinë. Një referendum në territorin sovran të një shteti tjetër nuk është praktikë e pranuar në asnjë vend demokratik”, shkroi Albin Kurti në Twitter pas bisedës telefonike që zhvilloi me Josep Borrell.

Josep Borrell

Borrell: Të ushtrohet e drejta për të votuar

Kreu i diplomacisë evropiane, Josep Borrell është shprehur, se për referendumin e Serbisw ka folur edhe me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq. Sipas tij, qytetarët duhet të lejohen ta ushtrojnë të drejtën e tyre për të votuar. “Kam folur me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq në lidhje me referendumin për Kushtetutën që organizohet të dielën në Serbi. Mbledhja e votave në të kaluarën, është bërë përmes lehtësimit të OSBE-së. Qytetarët duhet të jenë në gjendje të ushtrojnë të drejtën e tyre për të votuar”, shkroi Borrell të enjten në Twitter.

LEXO EDHE:  Serbia: Nuk mund të krahasohen rastet e Kosovës dhe Katalonjës

LEXO EDHE:  Kërkesa për koalicion bashkëqeverisës/ Vjosa Osmani i përgjigjet Albin KurtitVuçiq: Pasoja afatgjata

Vetë presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq është shprehur të mërkurën, se moslejimi i mbajtjes së referendumit në zonat e banuara me shumicë serbe në Kosovë “do ketë pasoja afatgjata përtej asaj çfarë mendojnë shqiptarët dhe komuniteti ndërkombëtar”. “Pasojat do të jenë të gjëra për ata që duan të ndalojnë votimin e serbëve në referendum. Kërkesa ime për të gjithë komunitetin ndërkombëtar është që të informojë fëmijën e tyre që e përkëdhel dhe kujdeset aq shumë, se duhet të respektojë marrëveshjet. Pasojat do të jenë shumë të rënda nëse kjo ndodh, më të rënda se  ç’supozojnë shqiptarët e Quint-i”, ka thënë Vuçiq për mediat publike në Serbi. Ai i bëri thirrje diplomatëve perëndimorë që të bëjnë presion mbi Prishtinën, ndërkohë, i kërkoi OSBE-së, që të trajtojë referendumin e Serbisë njësoj si është vepruar me votimet për zgjedhjet e Serbisë në Kosovë.

Pse Kosova mban qëndrim ndryshe ndaj referendumit?

Kosova nuk e ka ndaluar organizimin e mbajtjen e zgjedhjeve të Serbisë  në Kosovë, por në rastin e referendumit situata është më ndryshe, thonë zyrtarë të qeverisë. “Duhet bërë dallimi mes referendumit për një çështje ekskluzivisht të brendshme të një vendi dhe zgjedhjeve. Në rastin konkret, Serbia po organizon referendum për sistemin e organizimit shtetëror të Serbisë, përkatësisht sistemin e drejtësisë”, ka thënë qeveria e Kosovës.

Të dielën më 16 janar Serbia mban një referendum në të cilin qytetarët e saj do të deklarohen në pyetjen “a jeni për konfirmimin e aktit për ndryshimin e Kushtetutës së Republikës së Serbisë?”. Ndryshimet kanë të bëjnë me gjyqësorin dhe janë pjesë e përpjekjeve të shtetit të Serbisë për t’u afruar me strukturat e Bashkimit Evropian.Autoritetet e Kosovës disa herë kanë përsëritur se Serbia do të duhej të ndryshonte kushtetutën e saj për të hequr pjesën në të cilën thuhet, se Kosova “është pjesë përbërëse e territorit të Serbisë”./DW

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Rryshfet bizneseve për përfitimin e subvencioneve/ Arrestohet zyrtari i lartë i ministrisë

Publikuar

-

Nga

Zyrtari i një ministrie në Kosovë është arrestuar në flagrancë nga policia.

Ai akuzohet se kamarrë ryshfet një shumë paraash prej mijëra eurosh, nga dy biznese aplikuese dhe përfituese të subvencioneve të ndara nga Ministria përkatëse.

Lajmi është bërë i ditur nga policia kosovare.Njoftimi i policisë:
Sot me datë 11.01.2022, nga Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit – Sektori për Hetimin e Korrupsionit në Policinë e Kosovës, në koordinim me Prokurorinë Themelore në Prishtinë pas ndërmarrjes së veprimeve hetimore është realizuar një operacion me ç ‘rast është arrestuar ne flagrancë një person mashkull kosovar, i cili dyshohet se me pozitën që kishte në kuadër të një Ministrie të RKS-së, ka kërkuar dhe pranuar ryshfet shumën e të hollave prej mijëra eurosh, nga dy biznese aplikuese dhe përfituese të subvencioneve të ndara nga Ministria përkatëse. I dyshuari është intervistuar në prezencë të avokatit mbrojtës dhe me aktvendim të Prokurorit të Shtetit i njëjti ndalohet për 48 orë.

LEXO EDHE:  Vuçiç paralajmëron betejë të madhe/ Kosova “jo” në UNESCO!

LEXO EDHE:  Kosova sanksionon masat e reja/ Test kush hyn në kufi, mbyllje pas orës 22:30, maskat bëhen detyrim

 

LEXO TE PLOTE