Connect with Us

Kartat bankare Credins do jenë të përbëra me material 99% të tretshëm në mjedis

Aktualitet

Kartat bankare Credins do jenë të përbëra me material 99% të tretshëm në mjedis

Publikuar

-

/

E perbere me 99% material te tretshem, kartat Eco Credins vijne si nje risi jo vetem per banken tone, por per gjithe tregun bankar ne Shqiperi. Banka Credins po lancon te gjitha kartat bankare, te debitit dhe te kreditit, te perbera me material te tretshem 99% ne mjedis si pjese e angazhimit tone per te reduktuar impaktin ne mjedis. Ky projekt kaq I bukur realizohet per cdo karte qe do leshojme si per individe dhe per biznese ne cdo dege te bankes Credins. Reduktimi i plastikes dhe prodhimi i kartes me material te tretshem, ndikon qe te kursejme minimalisht 500 kg plastikë te prodhuar dhe hedhur ne mjedis në vit ose ekuivalentin e 3,000 kg CO2.

Z. Maltin Korkuti, Drejtor i Pergjithshem i bankes Credins, thote: “Objektivi yne final eshte te reduktojme plotesisht plastiken e kartave bankare dhe te prodhojme kartat tona Eco me material te tretshem ne mjedis, i cili perfaqeson nje hap simbolik por te rendesishem ne drejtim te reduktimit te ndotjes dhe ruajtjes se mjedisit”. Ky eshte vetem nje nga iniciativat e shumta te ndermarra ne kete drejtim ku jo vetem ndihmojme veten po dhe klientet tane per te reduktuar impaktin tone ne planet. Ne do leshojme kartat e para Eco duke filluar nga 13 Janar 2022.

Duke folur për iniciativat e Bankës Credins drejt Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm, Koordinatorja e Përhershme e OKB-së në Shqipëri, Fiona McCluney vlerësoi Credins Bank për angazhimin e treguar në përshpejtimin e zbatimit të SDG-ve: “Tani, më shumë se kurrë, shohim se sektori privat ka një rol të rëndësishëm në përshpejtimin e zbatimit të SDG-ve. Në vitin 2021 kemi punuar me Credins Bank për të mbështetur aplikimin e tyre në Global Compact dhe jemi të lumtur që shohim angazhimin e bankës drejt veprimit real mbi SDG-të”.

LEXO EDHE:  Banka Credins mbështet projektin: Ballkonet E Gjelbra në kryeqytet

Viti 2021 ishte mjaft i rendesishem per Banken Credins, pasi u anetaresuam me te drejta te plota ne Global Compact, duke mbeshtetur te 10 parimet bazuar ne kater shtyllat kryesore: te drejtat e njeriut, punesimi, mjedisi dhe antikorrupsioni. Nepermjet ketij anetaresimi, ne shprehem angazhimin tone per ti bere UN Global Compact dhe parimet e saj, pjese te strategjise, te kultures dhe menyres tone te perditshme te te punuarit dhe te angazhohemi ne projekte bashkepunuese per te ndihmuar ne avancim dhe zhvillim te metejshem te objektivave te UN dhe vecanerisht atyre per nje Zhvillim te Qendrueshem.

Vetem pergjate 2021, Banka Credins ka finalizuar me sukses shume projekte te bukura ne drejtim te ketyre nismave si: ndertimi I stacioneve te bicikletave prane degeve te bankes Credins, lancuam “food bank” duke shperndare cdo muaj ushqime per shtresat ne nevoje anembane Shqiperise, kemi prodhuar materialet tona me leter te riciklueshme, kemi rinovuar floten tone te re me makina elektrike, si dhe kemi mbjelle peme anembane Shqiperise. Gjithashtu, nje nga projektet me te bukura pergjate ‘21 per te cilin ndihemi krenar eshte lancimi I te pares platforme crowdfunding ne Shqiperi per mbledhje te fondeve nga publiku “Smile”, per realizimin e projekteve sociale per fuqizimin e shoqerise.

Banka Credins tashme prej 19 vitesh ne tregun bankar shqiptar dhe nje nga dy bankat kryesore sot ne treg, ka qene dhe do vazhdoje te jete e angazhuar per zbatim te shume projekteve qe sjellin impakt pozitiv per zhvillimin e pergjithshem te shoqerise dhe per te qene nje model per nje bote me te mire per shume biznese ne rrugetimin tone per Zhvillim te Qendureshem.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Shqiptarët në lidhje me bosat e kokainës në Ekuador/ Lidhjet që po mbushin vendin me “të bardhë”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Në vitin 2021, Policia e Ekuadorit sekuestroi 210 tonë drogë, nga të cilat 173 kokainë, 45 ton më shumë se një vit më parë. Një tjetër numër rekord i kapjeve.

Pronarët dhe punonjësit e kompanisë holandeze të importit të frutave dhe perimeve kanë jetuar në ankth që kur gjetën 400 kilogramë kokainë në një kontejner frutash nga porti i Guayaquil në maj 2019 .

Pas protokolleve, Uilliam De Groot, pronar i një kompanisë, thirri policinë holandeze e cila sekuestroi drogën në orët në vijim.

I menjëhershëm ka qenë edhe reagimi i trafikantëve të cilët i vendosën një gjobë biznesmenit.

“I dashur Uilliam, Ne ju njoftojmë se ju konsiderojmë personalisht përgjegjës për humbjen e biznesit tonë . Tani e tutje do të vendoset një gjobë prej 1.2 milionë euro”, thuhet në një sms që De Groot ka marrë në celular.

Që atëherë, trafikantët e drogës kanë djegur dhe qëlluar në shtëpitë e punonjësve të kompanisë dhe kanë vendosur granata dore në shtëpitë e fëmijëve të pronarit. Ata madje kanë përdorur eksplozivë për të frikësuar ata që lidhen me kompaninë, i cili operon nga porti holandez i Hedel.

Mafiet që prej vitesh kanë kontrolluar biznesin e trafikut të drogës në Holandë, konsiderohen si një qendër nervore për tregtinë e kokainës dhe drogave të tjera në Evropë. Pothuajse brenda natës, Holanda u bë epiqendra e dërgesave të dërgesave më të mëdha të kokainës nga Ekuadori.

Këtë e dëshmojnë kapjet e vitit 2021, që në dhjetor u mbyll me një figurë të re historike: Policia sekuestroi 210 tonë drogë, nga të cilat 173 kokainë, 45 më shumë se një vit më parë, kur u sekuestruan 128 tonë.

Gjenerali Geovanny Ponce, drejtor kundër narkotikëve, konfirmon se në shkallë rajonale destinacioni kryesor për drogën e dërguar nga Ekuadori është Evropa (20%).

Ato pasohen nga Amerika e Veriut (12.4%) dhe Amerika e Jugut (7.3%). Me 12% të totalit të konfiskimeve, Holanda kryeson listën e vendeve ku shumica e ngarkesave të kokainës dërgohen nga portet ekuadoriane. Më pas janë Belgjika, Guatemala, Spanja, Rusia, Greqia dhe Shtetet e Bashkuara, në atë renditje.

Për çfarë shkaktohet rritja e çmimit?

Një agjent i Antinarkotikëve shpjegon se ka një rritje marramendëse të kërkesës në Evropë, e cila është kthyer në tregu më fitimprurës për mafiozët e trafikut të drogës, veçanërisht me ardhjen e pandemisë në vitin 2020.

Me marzhe më të mira fitimi dhe rreziqe më të ulëta se Shtetet e Bashkuara, Evropa është pozicionuar vitet e fundit si tregu më i rëndësishëm i kokainës në botë, thotë Ponce.

Ndërsa një kilogram kokainë kushton 28,000 USD me shumicë në Shtetet e Bashkuara, në Evropë çmimi varion nga 55,000 USD deri në 80,000 USD. Para pandemisë, marrja e një gram kokaine në rrugët e Parisit kushtonte 70 dollarë. Por, sipas Zyrës Franceze Kundër Narkotikëve (Ofast), izolimi e çoi çmimin e alkaloidit deri në 115 dollarë për gram.

Kjo bëri që organizatat mafioze të ndryshojnë dinamikën e tyre drejt një modeli më ‘korporativ’ dhe të specializuar, me ‘rregullime të biznesit’ në të gjithë zinxhirin e prodhimit, transportit dhe shpërndarjes. Ai gjithashtu rriti konkurrencën, diversifikoi tregun dhe shumëfishoi lojtarët.

Kartelet kolumbiane konkurrojnë për tregun fitimprurës evropian me meksikanët, shqiptarët dhe rusët.

Për dërgesat në Evropë, kartelet shqiptare dhe Sinaloa krijojnë aleanca. Tregjet e saj kryesore janë Holanda, Belgjika, Shqipëria, Greqia dhe Spanja.

Gjenerali Ponce thekson se pjesa më e madhe e kokainës largohet nga pesë portet e Guayaquil, veçanërisht më i madhi, Contecon.Sulm ndaj kontejnerëve

“Nëse marrim parasysh drogën e kapur në porte, e cila arrin në 53 tonë, do të thotë se 65% e alkaloidit del në kontejnerë, në transportues të mëdhenj frutash dhe lëndësh të para, në Evropë dhe 35% në Amerikën e Veriut. “, thotë Ponce.

Droga që hyn në Shtetet e Bashkuara largohet, në masë të madhe, në skafe, peshkatarë dhe zhytës, nga plazhet e Manabit dhe Esmeralda, përmes të ashtuquajturit korridori i Paqësorit . Në det të hapur, Antinarkotikët, në koordinim me Marinën dhe agjencitë nga Shtetet e Bashkuara dhe Kolumbia, zbuluan 25 tonë kokainë. Kapjet u bënë në ujërat ndërkombëtare. Mokromafia Në këtë kuadër, problemi kryesor në Holandë është trafiku i drogës, i cili prek portet si Roterdami, ku kalojnë më shumë se 23 mijë kontejnerë çdo ditë , vëren një tjetër oficer i Antinarkotikëve.

Në vitin 2021, u arrestuan më shumë se 450 persona që hynë në atë port për të marrë kokainë nga Amerika Latine. Mosmarrëveshjet e përgjakshme mes grupeve të krimit të organizuar u reflektuan në shpërthimin e më shumë se 50 bombave në qytete të ndryshme holandeze, një vit më parë. Përveç kësaj, ka pasur qindra akte frikësimi mes bandave, si gjuajtja e granatave në zonat e banuara dhe të shtëna në restorante dhe kompani importuese frutash. Vite më parë, policia paralajmëroi se Holanda mund të bëhet një narko-shtet, sipas raporteve të shtypit lokal. Evoluimi i këtij fenomeni është i tillë që edhe kryeministri holandez Mark Rutte ka ndryshuar rutinën e tij. Për shkak të kërcënimeve të drejtpërdrejta me vdekje nga Mocromaffia , ai ndaloi së lëvizuri me biçikletë deri në selinë e qeverisë në Hagë, dhe sot ai udhëton me automjet, me një eskortë .

LEXO EDHE:  KQZ kërkon shtyrjen e vlefshmërisë për ID e skaduara/ Celibashi: Kam patur kontakte me qeverinë

LEXO EDHE:  Ekskluzive-SKANDALI/Deputeti i Rilindjes dhe ish-gazetari Alfred Peza ble 1.1 miliard lekë, 1% aksione në një bankë private (Dokumentat)

Mocromaffia është emri i të gjitha organizatave kriminale që veprojnë në Holandë dhe që kanë origjinë marokene. Modeli i këtyre grupeve nuk është ai i një mafie hierarkike. Ata janë klane autonome që bashkojnë forcat në varësi të rrethanave për të trafikuar kokainë, metamfetaminë dhe marihuanë. Ata karakterizohen nga akti i dhunës ekstreme, e cila që nga viti 2012 ka lënë rreth 100 të vdekur. Si në Holandë ashtu edhe në Belgjikë kanë kryer krime të përgjakshme në bazë të skenarit të karteleve meksikane . Një nga veprimet e tij të preferuara është përdorimi i eksplozivëve.

Një polic holandez çaktivizon një eksploziv të vendosur nga bandat e drogës në Roterdam vitin e kaluar.

Fraksionet Mocromaffia negociojnë me të gjitha kartelet ndërkombëtare, veçanërisht me mafien kolumbiane dhe meksikane, italiane, ruse dhe ballkanike. Organizatat holandeze kontrollojnë portet e Roterdamit dhe Antwerpen (Belgjikë). Janë vendet përmes të cilave futet pjesa më e madhe e kokainës në Evropë. Në Roterdam, deri në nëntor 2021, u kapën 63 ton kokainë dhe në Antwerp, 65 ton më shumë.

Nga Ballkani në Guayaquil

Ky depërtim shpërthyes i trafikut të drogës në Evropë shpjegon mirë pse në dekadën e fundit Guayaquil u bë një port ku sot bashkohen trafikantët shqiptarë, rusë dhe spanjollë të drogës, të cilët jetojnë në komplekse rezidenciale luksoze në Samborondón. Të tjerë janë vendosur gjithashtu në Manta, porti kryesor i provincës Manabí. Gangsterët ballkanikë operojnë si një kompani holding, e cila nënkontrakton shërbimet e bandave lokale si Los Choneros, Los Lobos, Los Tiguerones dhe Los Chone Killers për detyrat e sigurisë, logjistikës, magazinimit, transportit dhe vrasjeve me kontratë.-raporton Abcnews.

Drejtuesit e tyre i drejtojnë operacionet kriminale nga burgjet, ku zgjerimi i tyre ka qenë shumë i shpejtë. Në shumë raste, këto organizata marrin pagesë në hidroklorur kokaine, të cilën e shesin me pakicë për mikrotrafikim në Ekuador. Gjatë vitit të kaluar janë sekuestruar 17 ton kokainë të destinuar për tregun vendas dhe 507 kilogramë heroinë, një tjetër substancë me kërkesë të brendshme në rritje dhe në Shtetet e Bashkuara.

Agjentët antinarkotikë besojnë se kufiri verior, veçanërisht midis departamentit kolumbian të Putumayo dhe provincës ekuadoriane të Sucumbíos , është rruga kryesore e përdorur nga klanet e Los Balcanes për të kontrabanduar kokainën.

Zona kontrollohet nga disidentë të Forcave të Armatosura Revolucionare të Kolumbisë (FARC), të kthyera tashmë në një parti politike, dhe anëtarë të La Constru, një organizatë paraushtarake që punon për kartelin Sinaloa dhe mafian shqiptare.

Nga viti 2014 deri në mars 2020, 24 persona të përfshirë në grupe ballkanike , kryesisht nga Shqipëria, u arrestuan në Ekuador.

Në nëntor 2020, persona të armatosur qëlluan për vdekje shqiptarin Adriatik Tresa në dhomën e ndenjes së shtëpisë së tij, në zemër të Samborondón (Guayaquil).

Shqiptarët kanë krijuar edhe rrjete makro në Kolumbi, ku blejnë kokainë nga Clan del Golfo dhe guerilët e ELN-së, e cila niset përmes porteve në veri të atij vendi, si Barranquilla. Caletas dhe kokainë e burgosur Zgjerimi i krimit të organizuar nga Holanda prek të gjithë Evropën. Po i tejmbush kapacitetet e organizmave kontrollues .

Ka një numër në rritje të konsumatorëve, veçanërisht pas bllokimit të gjatë për shkak të pandemisë.

” Droga që po del nuk është e prodhimit të fundit . Kjo kokainë është, le të themi, në bishtin e asaj që duhet të eksportohet në 2021; ajo është mbytur nga Covid, e cila solli një paralizë të tranzitit dhe tregtisë botërore për muaj të tërë.” thotë Diego Castillo, drejtor i BASC, një kompani e Menaxhimit të Riskut dhe Sigurisë, e cila certifikon firmat eksportuese.

Pjesa më e madhe e kokainës së kapur në Ekuador, veçanërisht në Guayaquil, ishte e destinuar për në vendet evropiane, e ndjekur nga Shtetet e Bashkuara.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Me çfarë financash e paguani eskortën/ Klodiana Lala kap mat Gazment Bardhin

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Gazment Bardhi është pyetur mbrëmë në emisionin “Opinion” nga Klodjana Lala se kush e paguan eskortën që e shoqëron.

Fillimisht Bardhi ka thënë se një pjesë e paguan partia.

Por kur është pyetur se kush e paguan pjesën tjetër, Bardhi ka dhënë një përgjigje konfuze.“Unë”, ka thënë Bardhi pa sqaruar me se çfare parash dhe pa përmendur rrogën e deputetit.

LEXO EDHE:  Material sekret nga Meta në Komisionin e Ligjeve/ Manja i “mbyll” derën mediave

LEXO EDHE:  Rama publikon materialin e medieve skandinave/ Qytetarët: Nuk ka zhvillim, dini të taksoni vetëm të varfërit

Ndërsa pyetjeve të tjera, sa persona janë eskortë dhe sa paguan PD, Bardhi nuk është përgjigjur./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gazment Bardhi mbërrin në Prokurorinë e Tiranës/ “Kyç” gojën para gazetarëve

Publikuar

-

Nga

Gazment Bardhi është paraqitur sot në Prokurorinë e Tiranës, ku do të merret në pyetje në lidhje me protestën e 8 Janarit.

Bardhi është paraqitur pranë organit të akuzës rreth orës 11:00, dhe nuk ka pranuar të bëjë asnjë koment para gazetarëve.

Gazment Bardhi është nën hetim, për shkelje të rregullave mbi lëndët plasëse dhe djegëse dhe radioaktive” dhe “Stërvitja për prodhimin dhe përdorimin e paligjshëm të armëve e lëndëve të tjera të rrezikshme”.

LEXO EDHE:  Rama publikon materialin e medieve skandinave/ Qytetarët: Nuk ka zhvillim, dini të taksoni vetëm të varfërit

LEXO EDHE:  Material sekret nga Meta në Komisionin e Ligjeve/ Manja i “mbyll” derën mediaveNdërkohë, pas Bardhit në Prokurorinë e Tiranës, do të shkojë edhe Lulzim Basha.

Ndërsa dje janë marrë në pyetje, Sali Berisha dhe Flamur Noka.

Prokuroria e Tiranës ka sekuestruar pamjet filmike në të gjitha ambientet e selisë së PD-së, ndërsa Gjykata eTiranës ka liruar 34 të arrestuarit./CNA.al

LEXO TE PLOTE