Connect with Us

Foto- 21 katëshi pa lejë në Tiranë/ Malltezi “zbulon” zyrat e pronarëve të inceneratorëve

Politikë

Foto- 21 katëshi pa lejë në Tiranë/ Malltezi “zbulon” zyrat e pronarëve të inceneratorëve

Publikuar

-

/
cna lajme politike

Te një kullë me 21 kate pa leje në zonën e ish-bllokut në Tiranë, ku janë shtuar edhe 5 kate të tjera, ndodhen zyrat e pronarëve të inceneratorëve.

Kështu shprehet anëtari i Kryesisë dhe Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Jamarbër Malltezi, duke shtuar se dy prej tyre, Klodian Zoto dhe Stela Gugallja, janë në kërkim ‘në drejtim të paditur’ nga policia, jo për grup të strukturuar kriminal dhe aferën 430 mln euro, por për një akuzë të sfumuar, për dhënie ryshfeti Lefter Kokës.

Gjithashtu, Malltezi thotë se dy ditë më parë në këtë godinë është parë të hynte zv/kryeministri Arben Ahmetaj.

Tek kjo ndërtesa (21 kate pa leje por tani me leje për shtesë 5 kate mbi 21 kateshin pa leje) kanë zyrat Mirel Mertiri, Stela Gugallja dhe Klodian Zoto. Siç dihet këta dy të fundit janë në kërkim “në drejtimin e paditur” nga policia por jo për krijim grupi të strukturuar kriminal për vjedhjen e 430 miljonë € duke shpikur mafien e plehrave, por për rryshfete të paligjshme të dhëna Lefter Kokës që i mashtruan si për shpenzime ndërtimi. Tek kjo ndërtesa u pa parmbrëme Miku i ngushte i Mirel Mertirit, Arben Ahmetaj. Nuk dihet nëse po i çonte ushqim të ngujuarve apo mbyll pazaret e rradhës pasi sado vjedhje e rëndë dhe korrupsion ashiqare të jetë me inceneratorët, Rama-Ahmetaj-Agaçi-Veliaj-Bllako (dhe gjithë 90% të mediave që blenë me paratë publike që përlanë) na garantuan se do vijojnë pagesat qindra miljona euroshe për inceneratorët! Meqë ra fjala, a di njeri nëse kuklla e Soros ka deklaruar ndonjë fjali të vetme për vjedhjen e 430 miljone € me këta që rregjistrojnë kompani guacka, fallsifikojne kinse eksperienca dhe blejnë heshtjen e 90% të mediave me paratë që vjedhin? Apo ç’e deshe?

LEXO EDHE:  Inceneratorët, histori krimi dhe korrupsioni/ Si Rama kërkon të shpëtojë nga afera e shekullit

“Fajin e ka Saliu!”

(P.S. Kjo është pamja nga kryeministria. A ka ndonje arkitekt që ti duket e bukur kjo pamje me arkitekturë sovjetike të kombinuar me utilitariste KÇK dhe utopistë/ufo majë saj? Po ndonjë psikiatër e shpjegon dot përveç nevojës për të përlarë para e asgjë tjetër?)”, shkruan Malltezi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nuk do të lëshojmë pe”/ Basha: Jam i gatshëm të marr çdo përgjegjësi

Publikuar

-

Nga

cna politike

Pas marrjes në pyetje në Prokurori, Lulzim Basha në një deklaratë për media, është shprehur se sot demokratët duhet të ishin në një betejë kundër regjimit të Edi Ramës.

Përsa i përket deklaratve se ai është shoqëruar nga mercenarë dhe grup kriminelësh në datën e 8 Janarit, Basha është shmangur duke thënë se këto janë gënjeshtra, duke shtuar se është i gatshëm të marrë çdo përgjegjësi.

Jemi të vendosur që të mos lëshojmë pe dhe të mos pranojmë për asnjë çast që pakica 30 vjeçare e tranzicionit të b ëhet e përhershme por që shumica e shqiptarëve dhe dëshira për ndryshim të marrë formë përmes zgjedhjeve të lira. E sot,ja si 8 janari kanë hyrë në histori si ditë të dhimbshme për shqiptarët që duan institucione të pavarura , t’i japin fund dhunës, korrupsionit dhe rruag për ta bërë këtë është të qëndrojmë së bashku.LEXO EDHE:  Nga ortakëria me incineratorët tek 110 milion euro e Becchettit/ Dy faturat që shqiptarët i paguajnë edhe për Top Channel

LEXO EDHE:  Afera e inceneratorëve/ Basha tregon “peshkun e madh”: Skandali është shumë më i thellë

Pse e fortifikuat seliinë dhe a dhatë shpjegime për personat e supozuar të armatosur brenda selisë? Si do ta kërkoni vitën e demokratëve?

Unë jam i gatshëm të marr përgjegjësitë që më takojnë dhe fjalët të përkthehen në vepra.  Valltarët e tranzicionit duan ta shkatërrojnë Partinë Demokratike që është një pengesë për ta.  Është një mison siç nuk mund të braktis fëmijët e mi, nënën time. Historian a ka vendosur në ballë të kësaj beteje. E di që shumica e shqiptarëve e duan ndryshimin. Nuk preferoj të kalojmë në metafora të tilla. PD ishte e përgatitur për çdo skenar dhe kishim një qëllimi, të shmangnim gjakderdhjen me 8 janar.Nuk kërkon prova për të rrëzuar gënjeshtrën. Gënjeshtrat e Sali Berishës kanë vazhduar me 9 shtator”, është shprehur Basha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dhuna ndaj demokratëve/ Basha del nervoz nga prokuroria

Publikuar

-

Nga

Lulzim Basha ka dalë nervoz nga prokuroria, pas dhënies së dëshmisë për protestën e datës 8 janar.

Në një deklaratë për media, Basha u shpreh se duhet një zbardhje e plotë e ngjarjes, si dhe përballjen e dhunuesve me drejtësinë.Dhuna u orkestrua nga Sali Berishë dhe një grup mercenarësh. Demokratët u thirën për t’u përdorur si fasadë. Një pjesë e vogël iu përgjigj ftesës por u distancua nga dhuna, dhe e përshëndes. Megjithatë, ndonëse ne u sulmuam barabarisht, nga njëra anë kërkoj zbardhjen e plotë dhe vendosjen para përgjegjësisë së autoreëve dhe ideuesve, nga ana tjetër duhet që një orë e më parë të jemi në krye të betejës për të ccliruar Shqipërinë. Me aktet e tij përccarëse, dhe me gjuhën e dhunës, Sali Berisha është përpjekur ta pengojë. Edhe njehere them se nuk ia ka dalë. Së dyti, demokratët ja kanë dalë të tregojnë se janë shumë më shumë se interesi i një personi të vetëm.

PD mbetet një forcë politike jo thjesht e pjekur, por është e gatshme ti përgjigjet sfidës për t’i dhënë fund tranzicionit. 8 janari përpjekje për të mbajtur Shqipërinë pa zgjedhje të vërteta, pa drejtësi të vërtetë. Pronë e tyre. Nga ana tjetër është PD dhe shumica e shqiptarëve që luftojnë për ndryshimin, dhe jemi të vendosur të mos lëshojmë pe dhe të mos lejojmë pakicën 30 vjeccare të tranzicionit të mos bëhet e përhershme. Pra e sotmja, njësoj si 8 janari kanë hyrë në histori si ditë të dhimsbhme për shqiptarët, që duan t’i japin fund dhunës, propagandës, korrupsionit që ka marrë formën më të lartë në qeverionë e Ramës. Të qëndrojmë së bashku, por mbi të gjitha duke pasur besim se shumica e shqiptarëve do ja dalë të lërë pas tranzicionin”, tha Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha drejt krijimit të një partie të re?/ Ish-presidenti ngre dyshimet

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-presidenti Bamir Topi ka komentuar zhvillimet në Partinë Demokratike.

Duke folur në një studio televizive, Topi ka hedhur dyshime, se Berisha po shkon drejt krijimit të një partie tjetër.

Sipas tij, ish-kryeministri ka vetëm dy rrugë për të qenë pjesëmarrës në zgjedhjet e ardhshme, që janë “o do të fillojë një goditje nga brenda për të sulmuar pjesën zyrtare, ose do t’i fitojë sa më shumë masë elektorale brenda partisë për t’u ndarë në parti më vete”.Po të shikoni, të gjithë faktorët e rëndësishëm shkojnë te pjesa zyrtare, për momentin, por si do të jetë perspektiva, ajo nuk matet në luftën mes vetit. Këta që kanë frymën, juridikisht nuk kanë asnjë lloj të drejte për të mbajtur kontaktin me KQZ, kështu që kandidatët do të vijnë pikërisht nga ata që kanë rezultatin. Kur vjen puna në përballjen me kundërshtarin real politik, të gjitha të drejtat i ka pjesa zyrtare. Dy janë zgjidhjet, o do të fillojë një goditje nga brenda për të sulmuar pjesën zyrtare, ose do t’i fitojë sa më shumë masë elektorale brenda partisë për t’u ndarë në parti më vete. Do shikoni që do ta ketë betejë intensive. Nuk është më i vetëm siç ka qenë në foltore, por do të jetë i gjithë Komisioni i Rithemelimit. Praktikisht, ai po projekton një strukturë ndoshta të një partie tjetër.”-tha Topi.

LEXO EDHE:  “Basha nuk bën dot pa Ramën”/ E merr edhe në konferencën e shtypit në  PD

LEXO EDHE:  Inceneratorët, histori krimi dhe korrupsioni/ Si Rama kërkon të shpëtojë nga afera e shekullit

Duke u ndalur te deklaratat e zyrtarit të lartë amerikan, Gabriel Escobar, i cili dënoi dhunën në protestën e 8 janarit, Topi theksoi se ky ishte një rast i rrallë, kur një zyrtar amerikan bën komente rreth ngjarjeve brenda një partie politike.

Mendoj që ky është një nga rastet e rrallë, kur një zyrtar i lartë amerikan bën komente rreth ngjarjeve brenda një partie politike. Ka bërë koment, sepse situata në Shqipëri është gjithmonë siu-gjeneris, fillon brenda një subjekti politik dhe degjeneron. E gjej deklaratën e tij më se normale, se vjen nga një zyrtar i një vendi demokratik, që thotë se fuqi vjen përmes votës dhe jo dhunës. Është një parim i pranuar, madje i pakontestuar. Nuk kam asnjë lloj pozicionimi subjektiv ndaj karshi Bashës apo Berishës, por problemi është se ata e kanë në dorë, ne arsyetojmë, bëjmë analiza. Problemi është se ku është vota, ku është mekanizmi?-u shpreh Bamir Topi./CNA.al

LEXO TE PLOTE