Connect with Us

Fiks Fare/ “Rruga e vdekjes” në Torovicë, u hodhën 3 mln euro, por banorët rrezikojë sërish jetën!

Denoncim

Fiks Fare/ “Rruga e vdekjes” në Torovicë, u hodhën 3 mln euro, por banorët rrezikojë sërish jetën!

Publikuar

-

/
cna denoncim

Mijëra banorë të Njësisë Administrative Balldre në Lezhë rrezikojnë përditë jetën, si pasojë e gurëve që bien në rrugë.

Aksi Balldre-Torovicë konsiderohet si “rruga e vdekjes”, por edhe pas rikonstruksionit prej 3 milionë eurosh, sërish në rrugë bien gurë të mëdhenj. Në tetor të vitit 2017, një gur i madh u shkëput nga mali dhe i mori jetën 3 personave, dy vëllezërve dhe bashkëshortes shtatzënë të njërit prej tyre. Ata po udhëtonin me një mjet tip foristradë, kur befas një gurë i madh u shkëput nga mali dhe goditi makinën e tyre. Pas këtij aksidenti, rruga u rindërtua në vitit 2019, por edhe pas rikonstruksionit sërish rrezikshmëria është e njëjtë.

Banorët e zonës ankohen se të tillë gurë shkëputen në ditët me shi, duke rrezikuar shtëpi dhe automjetet që lëvizin në këtë akt. “Kam qenë këtu ditën e aksidentit në tetor 2017. Tmerr, disa të vdekur. Por, edhe pas kësaj kohe ne rrezikohemi sërish. Na bien gurë në shtëpi, në bahçe dhe bien në rrugë. Kemi frikë të jetojmë. Kur bie shi jemi me sy e veshë nga mali” thotë një banore, e cila ka shtëpinë afër vendit ku ndodhi aksidenti i tetorit 2017. Ndërkohë, pak metra më larg, një çift kanë nxjerrë bagëtitë për t’i kullotur. Ata thonë se një gur i madh, i njëjtë me atë të aksidentit të 2017-ës është gati për t’u shkëputur nga mali. “Kemi frikë të jetojmë. Një gur i madh është gati për t’u shkëputur. Ndërkohë, gurë më të vegjël bien sa herë bie shi. Bien në rrugë, në shtëpi. Deri tani na ka mbrojtur Zoti” thonë ata.

Ndërkohë, pas aksidentit, qeveria u kujtua të rikonstruktojë këtë segment të degraduar. Sipas dokumenteve, Fondi Shqiptar i Zhvillimit akordoi 379 milionë lekë të reja për rrugën që përdoret nga 10 mijë banorë të zonës së Lezhës dhe Shkodrës. Rruga, e gjatë 19 kilometra përfundoi se ndërtuari më dhjetor 2019. Por, dy vite më pas, situata është sërish problematike. Në dimër, gurë rrëshkasin nga mali, duke rrezikuar jetët e përdoruesve të kësaj rruge. E njëjta problematike si ajo e tetorit 2017. Banorët ankohen se, firma që bëri rrugën, vetëm sa shtroi asfaltin, ndërsa nuk i dha zgjidhje rrëshkitjes së gurëve.

LEXO EDHE:  "Po hidhet asfalt elektoral ilegalisht"/ Këlliçi thirrje Prokurorisë të nisë hetimet

Sipas dokumenteve që disponon Fiks Fare, firma e cila ka kryer punimet në këtë rrugë është ALBTIEFBAU, ndërsa tenderin e ka zhvilluar Fondi Shqiptar i Zhvillimit. Vlera totale e ndërtimit ka qenë rreth 3 milionë euro. Por, kush gaboi që fenomeni i rrëshqitjeve të gurëve vijoi, Bashkia Lezhë që e projektoi apo firma kontraktuese?! Fiks Fare kontaktoi me inxhinierin e kësaj firme. Gazetarët e Fiks Fare kontaktuan me inxhinierin e kësaj firme, Fatjon Pashi, i cili thotë se “ne kemi bërë punime vetëm në rrugë”. Sipas tij, projekti i FSHZH-së ishte vetëm për rrugën dhe disiplinimin e ujërave. “Kemi bërë vetëm asfaltim dhe disiplinim të ujërave, mure deri në 1 metër që ndalojnë gurë të vegjël të bien në rrugë. Nuk kemi pasur mbrojtje malore” thotë inxhinieri. Sipas tij, një rehabilitim i tillë kushton shumë, duke qenë se zona e rrezikshme është tepër e gjatë. Më tej pohon se, tenderin e ka bërë FSHZH dhe në fund, rrugën e ka marrë në dorëzim Bashkia Lezhë.

Por, prej muajit dhjetor 2019, pushteti lokal dhe ai qendror nuk i kanë dhënë zgjidhje se kush duhet ta mirëmbajë. Fiks Fare bisedoi me Sandër Marashin, administratorin e Njësisë Administrative Balldre në Lezhë. Ai thotë se ky fenomen ka qenë prej vitesh në Torovicë, pasi shpati i malit është i thepisur dhe nga erozioni dhe prerja e pemëve. Thotë se bashkia e ka të pamundur që të bëjë një projekt i tillë, pasi shpati i malit është tepër i lartë dhe duhet ndërhyrje nga forcat xheniere. “Kanë ardhur disa xhenierë dhe kanë bërë matje, por duhet shpërthime në lartësi që të thërrmohen gurët e rrezikshëm” pohon ai.

Problematika e rrezikshmërisë së kësaj rruge është diskutuar edhe në Këshillin Bashkiak të Lezhës, ku kryetari i Bashkisë, Pjerin Ndreu, tha se i ka kërkuar ndihmë Autoritetit Rrugor Shqiptar. “Kemi kërkuar ndërhyrje te ARRSH. bashkëpunojmë me qeverinë për këto problematika. Jemi në kontakt” tha Ndreu në një mbledhje të këtij Këshilli. Por, deri më sot, ARRSH nuk ka marrë asnjë masë, qoftë për mirëmbajtjen ashtu edhe për fenomenin e rrëshqitjeve të gurëve, duke rrezikuar jetën e udhëtarëve dhe banorëve të zonës./tch

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Stop denoncon si u manipuluan rezultatet e testimit për policët e rinj në Akademinë e Sigurisë

Publikuar

-

Nga

cna denoncim

Emisioni Stop në Tv Klan ka denoncuar manipulimin që u është pikëve të policëve të rinj për të kaluar testin gjatë Akademisë së Sigurisë.

Në Dhjetor 2021 Akademia e Sigurisë hapi konkursin për patrullë të përgjithshme, ku morën pjesë shumë të rinj. Në fund të kësaj procedure që përmbante testin me shkrim dhe testin fizik, u kualifikuan 443 policë të rinj.

Por shumë denoncime mbërritën në redaksinë e emisionit “Stop” për manipulim të rezultateve të testit me shkrim të konkursit.

Njëri nga konkurrentët e këtij testimi ka pranuar të flasë publikisht duke shprehur zhgënjimin për mënyrën e vlerësimit, por dhe ngre dyshime.“Në datën 1 Dhjetor kemi kryer testimin me shkrim për patrullë të përgjithshme afër Pallatit të Kongreseve. Unë kam qenë grupi i dytë. Testimi çdo gjë normal, e kam kryer testimin brenda 1 orë e gjysmë, i kam kryer të gjitha dhe si përfundim prisja datën, i nxorrën për 24 orë. Shikoj dhe kisha marrë 49 pikë. S’di ku të ankohem se e kam për herë të tretë. Të rishikohet testimi se aty mund të jetë bërë çdo gjë. Unë nuk jam dakord me pikët, unë s’di ku të ankohem. Deri sa doli testimi fizik, aty e kam parë që çdo gjë ishte manipulim, duke filluar nga 0 pikë, nga 40 pikë. Vjen personi me 0 pikë që shkruan emër/mbiemër ose s’ka qenë fare prezent të marri 52 pikë, unë me 49 pikë të ngel. S’ka mundësi, është e padrejtë. Ta thonë troç, duam miqësi t’ju fusim polic. Unë drejtorit të përgjithshëm, Gledis Nanos, i kërkoj që të rishikohet testimi ose të ritestohen përsëri se është hera e tretë që aplikoj, është hera e tretë që ndihem i shtypur në këtë pozicion, unë e kam pasion punën e policisë”, tha ai.

LEXO EDHE:  Video-skandali/ Polici kërcënon qytetarin me pistoletë

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Policët e “Lali lekut” gjobitin edhe me fasule  

Emisioni Stop ka siguruar listat e testit me shkrim për policët e rinj, ku duket sesi u janë shtuar pikët disa prej kandidatëve për Akademinë e Sigurisë.

Konkretsht, Lierjo Seferi nga 48 pikë ka kaluar me 55 pikë. Kristi Çerçizaj nga 0 pikë i janë shtuar 52 pikë. Aleksi Brahja nga 43 pikë ka kaluar me 57 pikë dhe Aleksandër Kreci nga 47 pikë ka kaluar me 56 pikë. /tvklan.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Fiks Fare/ Nëna më tre fëmijë të mitur hidhet në rrugë nga Qendra e Grave të Dhunuara, kishte dhe urdhër mbrojtje

Publikuar

-

Nga

cna denoncim

Një grua e dhunuar me 3 fëmijë ankohet në emisionin Fiks Fare se ishte hedhur në mes të rrugës bashkë me fëmijët e saj të mitur.

Ajo u tregon gazetarëve se qendra ku ajo ishte strehuar e ka detyruar që të mos qëndrojë më aty. Nëna me 3 fëmijë thotë se fillimisht ka kërkuar ndihmë nga kisha në Don Bosko.

Më pas kisha e ka drejtuar tek Qendra e Grave të Dhunuara Kamëz ku ka qëndruar vetëm për 10 ditë pavarësisht se ka urdhër mbrojtje nga komshiu i saj. Në datë 15 dhjetor 2021 ajo së bashku me fëmijët është larguar nga qendra, pasi e ka detyruar drejtuesja e institucionit dhe stafi me pretendimin se zonja mbante telefon në dhomë. Nga ana tjetër zonja e mohon të ketë patur telefon, pasi kontrollohej nga stafi në çdo hyrje. Ndërkohë i kanë thënë që e kanë kapur kamerat e sigurisë për të cilat zonja ka kërkuar të shohë filmimet, por nuk e kanë lejuar. Firmën për të dalë nga qendra e ka hedhur për shkak të presionit të ushtruar nga drejtuesja dhe stafi. Momentalisht atë bashkë me 3 fëmijët e ka strehur dikush që ka njohur në kishë ndaj kërkon ndihmën e Fiksit.

Emisioni Fiks Fare i drejtohet Shërbimit Social Shtetëror me anë të një e-maili ku kërkon arsyet e largimit të viktimës nga Qendra e Grave të Dhunuara edhe pse ka urdhër mbrojtje deri në muajin mars 2022.Gjithashtu pyet edhe nëse qendra ka lajmëruar institucione të tjera mbikqyrëse si bashkia apo policia. Ky email mban datën 23 dhjetor 2021 dhe Shërbimi Social kthen përgjigje në datë 28 dhjetor 2021. Në përgjigje thuhet se zonja ka dalë me dëshirën e saj nga qendra dhe në momentin e daljes është lajmëruar Bashkia Kavajë, ku zonja është rezidente. Për këtë Fiksi merr dhe një shkresë që mban datën 16 dhjetor 2021 me numër protokolli 134.

LEXO EDHE:  Video-skandali/ Polici kërcënon qytetarin me pistoletë

LEXO EDHE:  Pas 6 muajsh sorollatje “Stop” zgjidh pensionin ushqimor të djalitPra Shërbimi Social thotë se qendra është në rregull me procedurat. Gazetarët kërkojnë informacion në Bashkinë Kavajë nëse shkresa u kishte shkuar dhe çfarë kanë bërë me rastin? Bashkia thotë se shkresa ka mbërritur në datë 23 dhjetor ditë në të cilën gazetarët kërkuan informacion në Shërbimin Social me numër protokolli 142.Pra qendra nuk ka dërguar asnjë shkresë në datën 16 dhjetor dhe këtë shkresë e ka hartuar vetëm për Fiksin për të justifikuar punën. Gazetarët për dy ditë me radhë janë munduar të takojnë drejtoreshën e qendrës, dhe pas shumë përpjekjesh nga ana e gazetarëve më në fund bindet që t’i presë. Gazetarët i kërkojnë të shohin protokollin pasi shkresat janë fiktive. Drejtoresha nuk pranon duke u justifikuar se janë të dhëna konfidenciale.

Për këto shkresa Fiksi vë në dijeni sërish Shërbimin Social Shtetëror.Brenda ditës ky i fundit thërret drejtoreshën e qendrës në komision të disiplinës. Në këtë komision i jepet vërejtje me shkrim jo vetëm drejtoreshës, por edhe të gjithë stafit të cilat kishin emrin dhe firmën në shkresat fiktive.Gjithashtu shërbimi social e ka nën monitorim prej ditësh Qendrën e Grave të Dhunuara për të dalë më pas në një masë dhe raport përfundimtar.

Përveç këtyre Shërbimi Social ftoi të dhunuarën të kthehej në qendër bashkë me tre fëmijët e saj të mitur./tch

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Policia e Pogradecit të rreh e ‘të jep kafe’!/ Efektivët i nxjerrin shpatullën qytetarit dhe i kërkojnë të mos flasë

Publikuar

-

Nga

Një qytetar nga Pogradeci ka denoncuar në emisionin Stop në Tv Klan dhunën e ushtruar ndaj tij nga disa punonjës të policisë.

Qytetari Elton Muço thotë për mikrofonin e Stop se ka qenë në një festë të organizuar nga Bashkia e Pogradecit në ambient publik, kur disa punonjës policie pasi e vëzhgojnë disa herë, i kërkojnë që të shkojë me ta dhe të futet në furgonin e policisë.

Mirëpo aty nisi edhe dhuna ndaj tij. Policët i shkaktuan fraktura të rënda, ndërsa në pasi e shoqëruan në komisariat i nxorrën edhe shpatullën pasi i përplasën derën.

Elton Muço thotë se i njeh disa prej policëve që e dhunuan.

“Në datë 3 Tetor në festën e verës këtu në Pogradec ka qenë një moment që siç mblidhen të gjithë me organizimin e bashkisë për festën që bëhet çdo vit, ka ardhur në një moment duke konsumuar diçka që kemi porositur për të pirë, ka kaluar polici mbrapa meje dhe më ka tërhequr vëmendjen një kushëriri im. Në një moment është afruar patrulla policore afër meje dhe më kanë tërhequr të shkoj pak me ta. Në moment që kam ecur drejt furgonit, ju kam thënë zotëri nuk hipi në furgon, më thuaj një arsye.

Nga ai moment kur i kam thënë më thuaj arsyen, janë kthyer me fjalë banale dhe njëri nga policët më ka goditur, pastaj më kanë goditur komplet. Njërin e njoha direkt, Kejsit Balliun edhe Emrat Dervishin, edhe gjatë rrugës, në momentin që hipi në furgon, polici përdorte fjalë banale.

Kur kam zbritur në degë jam dhunuar po në të njëjtën kohë deri sa jam shoqëruar te dhoma dhe në një moment nga dhuna e kryer, për vetëmbrojtje jam munduar që të mbështetem mbrapa derës të shmang dhunën ndaj meje, në atë moment jam goditur me shkelma dhe më kanë përplasur me derën duke më nxjerrë shpatullën. Në moment që kam kërkuar spitalin, dëgjoja policët që thonin aty të vdesësh. Dikush nga këta thoshte aman më ler 5 minuta sa të hyj t’ia shkul dhëmbët”, tregon Elton Muço.

Pasi e dhunuan, Policia e Pogradecit përpiloi dokumentacionin ku shkruante se Elton Muço ishte rrëzuar nga shkallët dhe për këtë arsye kishte nxjerrë shpatullën. Eltoni nuk pranoi ta firmoste këtë proces-verbal. Por në vend të tij firmosi kushëriri i Eltonit pasi donte vetëm që të nxirrte nga komisariati dhe ta dërgonte në spital. Në këtë rast Policia e Pogradecit ka falsifikuar firmën e Elton Muços në raportin e shërbimit dhe ndalimit.

“Në momentin që kam dalë po mundoheshin të më detyronin të firmosja edhe po më mbanin dorën. Kam dalë, ka firmosur djali i tezes thjesht nga keqardhja që kishte se më ishin nxjerrë damarët e qafës. Firmosi deklaratën që bënin policët gjasme sikur i kam fajet unë dhe rrena. Unë nuk pranova. Ata shkruanin sikur unë isha gjasme i pirë dhe që rashë u pengova tek shkallët. Domethënë çfarë dëshironin ata”.

Kurse kushëriri i Eltonit tregon se gjithçka ndodhi për një keqkuptim.

LEXO EDHE:  Skandali/ Menyja e pediatrisë për fëmijët nga 0-1 vjeç: çaj dhe bukë me gjalpë

LEXO EDHE:  Pas 6 muajsh sorollatje “Stop” zgjidh pensionin ushqimor të djalit

“Unë jam djali i tezes së Erton Muços. Në festën e verës në Pogradec, ka ndodhur një keqkuptim midis kushëririt tim dhe Policisë së Pogradecit. Në ato momente e kanë shoqëruar për komisariat. Më pas kam vajtur unë. E shoh në gjendje tepër të rënduar, psikologjikisht, fizikisht. Ishte ushtruar dhunë ndaj tij dhe kam qënë i detyruar të firmos për ta çuar tek Spitali i Pogradecit. Arsyeja dihet, sepse ai nuk ishte më në gjendje të qëndronte atje dhe dua, që të vihet drejtësia në vend për atë”.

Mjeku ligjor i ka klasifikuar dëmtimet e Eltonit si të rënda dhe ka lëshuar raportin 9-ditor. Elton Muco tregon gjithashtu se ka pasur ndërhyrje për ta mbyllur këtë çështje dhe i janë ofruar edhe para për të mbyllur gojën. Ndërhyrja është bërë nga punonjës të tjerë të Policisë së Pogradecit, të cilët Eltoni i njeh.

“Më kanë ardhur shumë miq, më kanë ofruar si ta mbyllim këtë muhabetin. Polica janë edhe miqtë, që i kanë dërguar miqtë e tyre të brendshëm dhe më kanë ardhur në shtëpi dhe më kanë thënë po qe se mendohesh mirë na merr në telefon e na thuaj sa do dhe ta mbyllim këtë çështje. Normale që s’do pranoj, nesër-pasnesër mund t’i ndodhë dikujt tjetër”.

Emisioni “Stop” ka siguruar një regjistrim mes punonjësit të policisë Guxim Hamzallari dhe Eltonit, ku polici kërkon që ky incident të konsiderohet i mbyllur.

Erton Muça- Ty ç’a të thanë?Polici, Guxim Hamzallari- Ata çunat thanë: mirë është, mos të merremi me ato, kjo është ideja, unë hyra në mes, që ti të mos kesh probleme, e ato mos të kenë probleme. Më kupto situatën! Ça mendje ke ti Erton, më thuaj mua, që mos të lozim, mos të luajmë me lojra fjalësh koti?

Erton Muça- Ju kemi shtet juve, ju duhet të na mbroni ne, jo të na rrihni!

Polici, Guxim Hamzallari– Logjika është kështu siç thua ti më, unë jam 100%.

Erton Muça– Se po ta zësh nga një anë, ti thua kështu…

Polici, Guxim Hamzallari– Jam 100% me ty.

Erton Muça- Po pra!

Polici, Guxim Hamzallari– Jo 100, po 1000% me ty.

Erton Muça– Unë, po qe ashtu..

Polici, Guxim Hamzallari- Ajo iku, u harrua, këshilla ime kjo është: takohemi me ata çunat, t’i themi të të japim një kafe, një drekë, si t’ia marri mendja atyre, që dhe unë mos të ngatërrohem fare! Mua mos më keqkupto, sepse..

Erton Muça- Kjo është për një vetë, pse t’i ndodhi atij? Më kupton?

Polici, Guxim Hamzallari– E marr vesh.

Erton Muça- Vëre veten në atë situatë!

Polici, Guxim Hamzallari- Jam 100% me ty. Iku tani, u harrua.

Çështja shkoi edhe në Prokurorinë e Pogradecit për shkak të kallzimit që bëri Eltoni në SHÇBA në Korçë. Por prokurori i çështjes, Gazment Frengu, pa hetuar vendosi mosfillimin e procedimit penal për këtë ngjarje. /tvklan.al

 

LEXO TE PLOTE