Connect with Us

“Do sjellim autobus lëvizës për Operan dhe Teatrin”/ Rama prezanton nismën ‘Micro Folie’

Politikë

“Do sjellim autobus lëvizës për Operan dhe Teatrin”/ Rama prezanton nismën ‘Micro Folie’

Publikuar

-

/

Kryeministri Edi Rama së bashku me kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, kanë përuruar hapësirën më të re të industrisë kreative, “Micro Folie”, në kryeqytet, e cila synon të afrojë më shumë të rinjtë dhe fëmijët me teknologjinë dhe artin.

Sipas Ramës, ky projekt, dedikuar industrisë kreative është krijuar në Francë por tashmë do të hap siparin në Tiranë si Kryeqyteti Europian i Rinisë.

“Më vjen jashtëzakonisht mirë që u arrit të hapet tamam në fillim të këtij vitit që është viti i Tiranës, “Kryeqyteti i Rinisë” e që është viti të cilin ne duam t’ia dedikojmë në tërësi rinisë dhe fëmijëve. Kjo strukturë e cila vjen nga Franca ka pasur një sukses të jashtëzakonshëm në Francë duke ju krijuar mundësi të gjithë fëmijëve dhe më të rinjve që të mund të vizitojnë kryeveprat e artit botëror dhe kryeveprat e artit që gjenden në muzeumet e Francës, përmes një vizite dixhitale e cila sjell tek fëmijët, sjell tek më të rinjtë ato të cilat jo të gjithë kanë mundësi të shkojnë t’i vizitojnë edhe në Francë e jo më ne që jemi larg që aty, por kjo është e para.

Ne do të krijojmë një zinxhir hapësirash, strukturash të tilla ku siç e shikoni përzihet bashkë me mundësinë e vizitës digjitale, në korridoret më të magjishme të artit edhe mundësia për të bashkëvepruar për gjithë këto mikroaktivitete që gjenden në të gjithë këndet e kësaj strukture dhe që krijon e tëra një mundësi të re shoqërizimi, një mundësi të re ndërveprimi për fëmijët dhe për më të rinjtë.

Ne po punojmë që paralelisht me strukturat e “micro folive” të sjellim dhe një risi tjetër me Ministrinë e Lulturës, që është risia e një autobusi të madh lëvizës për spektakle në komunitete, një autobus i madh lëvizës që çon në komunitete operan, që çon në komunitete muzikën, teatrin, veprat, duke i bërë ato më të aksesueshme por dhe më të afërta me njerëzit në komunitet. Së shpejti do të sjellim autobusin e parë, por jo të vetmin dhe me “micro folitë” nga njëra anë e me autobusët e spektakleve besoj që do t’i japim një shtysë gjallërie hapësirës mes fundit të mësimit dhe vajtjes në shtëpi, hapësirës së kohës së lirë, që kemi vendosur që të bëjmë çmos që ta mbushim me sa më shumë aktivitete e me sa më shumë mundësi për fëmijët dhe për më të rinjtë.

Për ata që na ndjekin, “micro folia” e parë është këtu në parkun e Kryeministrisë, mbrapa godinës së Kryeministrisë. Jam i bindur që do ketë shumë kërkesa sepse kështu ka ndodhur dhe në Francë dhe siç e tha Erioni, do bëhet e gjitha e organizuar me rezervime në mënyrë që të jetë sa më e bukur dhe sa më e jetueshme në momentin kur vijnë fëmijët dhe të mos bëhet një rrëmujë e atillë që pastaj askush të mund të mos bëj dot asnjë aktivitet dhe ndërkohë tu jepet mundësia sa më shumë fëmijëve që ta vizitojnë dhe pse jo edhe të rikthehen pasi ta kenë vizituar.

Faleminderit për organizmin dhe për vënien në lëvizje pa humbur kohë të kësaj nisme dhe ka shumë besim që më shpejt se sa vonë, do shikojmë dhe “micro folinë” e dytë, të tretën e kështu me radhë edhe në pjesë të tjera të Tiranës por dhe në qytete të tjera të Shqipërisë”, tha Rama./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Po sakrifikohem për demokratët”/ Lazaj “shpërthen” ndaj Bashës: Ke 8 vjet po i përdor për përfitime financiare

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Sekretarja e Burimeve Njerëzore në PD Minushe Lazaj ka reaguar ashpër ndaj deklaratës së kryetarit të shkarkuar Lulzim Basha, i cili pas dhënies së dëshmisë në prokurori u shpreh se po sakrifikohet duke qëndruar në krye të PD dhe këtë e bën për demokratët.

Por për Lazaj, Basha ka 8 vjet që demokratët i ka lënë rrugëve, duke theksuar se gjatë kësaj kohe i ka shfrytëzuar për përfitime financiare.

Në një postim në rrjetin social Facebook, ajo shkruan se Basha duhet të dëgjojë vullnetin e demokratëve që e shkarkuan dhe të largohet nga drejtimi i partisë.

Aman se na çudite fare tani!!!Po sakrifikohem thotë!? Ky që ka 8 vjet që sakrifikon çdo demokrat, çdo mund, sakrificë e investim të tyre për interesat e tij kryesisht financiare. Ky që karrigen e kryetarit të opozitës e ka përdorur vetëm të ngrejë një perandori marramëndëse pasurie. Ky që i shfrytëzoi me çdo betejë të lënë në rrugë.

Nëse do të bësh diçka të vetme dhe reale për demokratët hiq dorë nga uzurpimi i karriges, i godinës se tyre qëndrore, liroi nga kriza që vet shkaktove duke hapur rrugën e zgjedhjeve dhe rithemelimit të PD.

Nëse do vërtet të bësh diçka për demokratët dëgjo zërin dhe verdiktin e tyre që të kanë shkarkuar me 44 mijë vota.

Këtë “sakrificë” bëj ti. Kaq”, shkruan ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

PD i përgjigjet Metës/ Po vepron njësoj si Rama, ndërhyn në punët e brendshme të partisë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Partia Demokratike u është përgjigjur deklaratave të presidentit Ilir Meta.

Në një reagim për media, PD thekson se Meta nuk e fshehu aleancën me Sali Berishën për të shkatërruar partinë.

Reagimi i PD:Qëndrimi i sotëm i Ilir Metës, ku nuk fshehu aleancën me Sali Berishën kundër Partisë Demokratike dhe rolin e tij aktiv në sulmin ndaj selisë qendrore të Partisë Demokratike, është e vërteta tronditëse që po kuptojnë dita-ditës demokratët.

Sali Berisha dhe Ilir Meta janë në një aleancë për të shkatërruar Partinë Demokratike, vetëm për faktin se ajo nuk bëhet bunker ku strehohen ata që kanë halle personale. Partia Demokratike ripërsërit kërkesën që Ilir Meta dhe njerëzit e tij të qëndrojnë larg selisë së Partisë Demokratike. Koha kur PD përdorej si mburojë nga Ilir Meta ka përfunduar në 9 Shtator, kur PD u distancua nga Sali Berisha.

Ndërhyrja e Presidentit të Republikës, njëlloj si Edi Rama, në një debat të brendshëm në Partinë Demokratike, tregon atë që kemi thënë që në nisje, që trekëndëshin Berisha-Rama-Meta e bashkon një hall i madh, por që nuk është as halli i Partisë Demokratike dhe as halli i qytetarëve shqiptarë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pse nuk sekuestrohen inceneratori i Fierit dhe Tiranës?/ LSI “ndihmon” SPAK

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka reaguar në lidhje me inceneratorëte Fierit dhe të Tiranës, ndërsa pyet publikisht se pse nuk sekuestrohen.

Përmes një mesazhi në rrjetet sociale, Kryemadhi thekson se SPAK kreu një punë shumë të mirë në fund të vitit 2021, duke vendosur sekuestro preventive mbi kompanitë në administrim të Stela Gugallja dhe Klodian Zoto.

Kryemadhi i “ka ardhur në ndihmë” edhe SPAK, teksa ka publikuar dy tabela që tregon se si janë përfituar para përmes kompanive fiktive, të hapura në funlsion grabitjes nëpërmjet skemës korruptive të inceneratorëve.

“Pse nuk janë sekuestruar Inceneratori i Tiranës dhe Fierit, ashtu siç është sekuestruar Albtek Energy dhe ITS të Inceneratorit të Elbasanit?SPAK kreu një punë shumë të mirë në fund të vitit 2021, duke vendosur sekuestro preventive mbi kompanitë në administrim të Stela Gugallja dhe Klodian Zoto, të dyshuar në lidhje me rastin e inceneratorit të Elbasanit, për kryerjen e veprave penale “Korrupsioni aktiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë”, kryer në bashkëpunim, si dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale apo i veprimtarisë kriminale”, kryer në bashkëpunim, të parashikuara nga nenet 245 e 25 dhe 287/2 i Kodit Penal.

Albtek Energy dhe ITS, kanë zhvilluar aktivitet financiar me kompani fiktive, të krijuara nga Ish Ministri i Mjedisit Koka dhe njerëz të lidhur me të, për të grabitur paratë e qytetarëve.

Mirëpo, të njejtat kompani fiktive kanë ndërvepruar edhe me Inceneratorët e Tiranës dhe Fierit. Tabela e mëposhtme të shërbejë si një rikujtesë për organet e drejtësisë, pasi koha nuk premton dhe duhet vepruar sa më shpejt, për të shpëtuar sa më shumë nga taksat e qytetarëve”, shkruan Kryemadhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE