Connect with Us

Certifikata e fiskalizimit gjenerohet për 60 minuta në e-Albania

Aktualitet

Certifikata e fiskalizimit gjenerohet për 60 minuta në e-Albania

Publikuar

-

/

Nga janari i këtij viti, bizneset që do të paguajnë online, me kartë debiti ose krediti për marrjen e shërbimit, do të pajisen me certifikatën elektronike të fizkalizimit brenda 60 minutave.

Para se e-Albania të ofronte këtë shërbim bizneset duhet të prisnin për t’u pajisur me certifikatën.

Kjo procedurë do të jetë lehtësuese vetëm nëse pagesa bëhet online. Bizneset që gjatë aplikimit për certifikatë elektronike zgjedhin opsionin e pagesës nëpërmjet shkarkimit të mandat pagesës, për të vijuar fizikisht në bankë, nuk mund të përfitojnë.

LEXO EDHE:  Rregullat e reja nga nesër/ Greqia pranon 1050 persona në ditë, ja dokumentet shtesë

“Ndërkohë që për pagesat online me anë të kartës, sistemi kryen automatikisht trajtimin e kërkesës dhe gjenerimin e certifikatës,” – thuhej në njoftimin e e-Albania./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Beteja për PD në gjykatë/ Bumçi: Rama do e ndihmojë Bashën të mbajë vulën

Publikuar

-

Nga

Pas Kuvendit të 11 dhjetorit dhe antimitingut të 18 dhjetorit, tashmë beteja për PD është në gjykatë.

Ish deputeti demokrat Aldo Bumçi e quajti një shëmti 8 Janarin sa i përket sjelljes së Lulzim Bashës, ndërsa shtron se shkatërrimi i procesit të natyrshëm politik nga ana e Bashës ka sjellë edhe gjendjen e opozitës së sotme. Sipas Bumçit, në ndihmë të kreut të PD është vetë Edi Rama.

Ka pasur një garanci që nuk do të ketë kontroll në seli për njerëzit dhe mercenarët. Kemi shkatërrimin e procesit politik. Ka një pjesë të madhe njerëzish që nuk e duan Edi Ramën. Më 25 Prill kishim një mungesë përgatitje nga ana jonë dhe një mungesë koordinimi me aleatët. Lista e kandidatëve nuk del kurrë 45 ditë para zgjedhjeve. Si mundet që në bastionet e PD, kryetari i Partisë merr dikë dhe thotë më gjeni një kandidat me kët karakteristika. Basha ka treguar se çdo vendim e zvarrit për në momentin e fundit”, tha Bumçi.

LEXO EDHE:  “Aman derman lexojeni”/ Rama sqarim për ID që janë jashtë afatit

LEXO EDHE:  Fiskalizimi dixhital/ Nisin konsultimet, gati propozimet për draftinAi shtoi se Lulzim Basha është i paaftë për të qenë kryeministër. Sipas ish-deputetit PD, në të gjithë fushatën nuk gjen dot një kronikë që Basha të ketë prezantuar një kandidat.

Ka një shumicë të qartë të lodhur me Edi Ramën, por opozita është në mënyrë artificiale në këtë betejë. Siç u la selia, ka shumë mundësi që edhe në Gjykatë Basha me mbështetjen e Ramës të mundet ta mbajë vulën për të mbajtur opozitën në krizë”, tha Bumçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Do sjellim autobus lëvizës për Operan dhe Teatrin”/ Rama prezanton nismën ‘Micro Folie’

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama së bashku me kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, kanë përuruar hapësirën më të re të industrisë kreative, “Micro Folie”, në kryeqytet, e cila synon të afrojë më shumë të rinjtë dhe fëmijët me teknologjinë dhe artin.

Sipas Ramës, ky projekt, dedikuar industrisë kreative është krijuar në Francë por tashmë do të hap siparin në Tiranë si Kryeqyteti Europian i Rinisë.

“Më vjen jashtëzakonisht mirë që u arrit të hapet tamam në fillim të këtij vitit që është viti i Tiranës, “Kryeqyteti i Rinisë” e që është viti të cilin ne duam t’ia dedikojmë në tërësi rinisë dhe fëmijëve. Kjo strukturë e cila vjen nga Franca ka pasur një sukses të jashtëzakonshëm në Francë duke ju krijuar mundësi të gjithë fëmijëve dhe më të rinjve që të mund të vizitojnë kryeveprat e artit botëror dhe kryeveprat e artit që gjenden në muzeumet e Francës, përmes një vizite dixhitale e cila sjell tek fëmijët, sjell tek më të rinjtë ato të cilat jo të gjithë kanë mundësi të shkojnë t’i vizitojnë edhe në Francë e jo më ne që jemi larg që aty, por kjo është e para.

Ne do të krijojmë një zinxhir hapësirash, strukturash të tilla ku siç e shikoni përzihet bashkë me mundësinë e vizitës digjitale, në korridoret më të magjishme të artit edhe mundësia për të bashkëvepruar për gjithë këto mikroaktivitete që gjenden në të gjithë këndet e kësaj strukture dhe që krijon e tëra një mundësi të re shoqërizimi, një mundësi të re ndërveprimi për fëmijët dhe për më të rinjtë.Ne po punojmë që paralelisht me strukturat e “micro folive” të sjellim dhe një risi tjetër me Ministrinë e Lulturës, që është risia e një autobusi të madh lëvizës për spektakle në komunitete, një autobus i madh lëvizës që çon në komunitete operan, që çon në komunitete muzikën, teatrin, veprat, duke i bërë ato më të aksesueshme por dhe më të afërta me njerëzit në komunitet. Së shpejti do të sjellim autobusin e parë, por jo të vetmin dhe me “micro folitë” nga njëra anë e me autobusët e spektakleve besoj që do t’i japim një shtysë gjallërie hapësirës mes fundit të mësimit dhe vajtjes në shtëpi, hapësirës së kohës së lirë, që kemi vendosur që të bëjmë çmos që ta mbushim me sa më shumë aktivitete e me sa më shumë mundësi për fëmijët dhe për më të rinjtë.

Për ata që na ndjekin, “micro folia” e parë është këtu në parkun e Kryeministrisë, mbrapa godinës së Kryeministrisë. Jam i bindur që do ketë shumë kërkesa sepse kështu ka ndodhur dhe në Francë dhe siç e tha Erioni, do bëhet e gjitha e organizuar me rezervime në mënyrë që të jetë sa më e bukur dhe sa më e jetueshme në momentin kur vijnë fëmijët dhe të mos bëhet një rrëmujë e atillë që pastaj askush të mund të mos bëj dot asnjë aktivitet dhe ndërkohë tu jepet mundësia sa më shumë fëmijëve që ta vizitojnë dhe pse jo edhe të rikthehen pasi ta kenë vizituar.

Faleminderit për organizmin dhe për vënien në lëvizje pa humbur kohë të kësaj nisme dhe ka shumë besim që më shpejt se sa vonë, do shikojmë dhe “micro folinë” e dytë, të tretën e kështu me radhë edhe në pjesë të tjera të Tiranës por dhe në qytete të tjera të Shqipërisë”, tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Pas hetimit nga SPAK/ Prokurori i drogës vihet në lëvizje

Publikuar

-

Nga

cna aktualitet

Në muajin Korrik të vitit të kaluar, KLP me 10 vota pro vendosi për pezullimin e prokurorit Maksim Sota pasi ishte nën arrest shtëpie,e  vendosur nga Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

KLP në mbledhjen e sotme ka marrë vendimin për të pranuar dorëheqjen e Prokurorit Maksim Sota, e cila do të japë efekt me datë 31.01 2022.

Bazuar në kërkesën për dorëheqje nga detyra të z. Maksim Sota, prokuror në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Vlorë, paraqitur pranë KLP më datë 13.12.2021, Këshilli vendosi deklarimin e mbarimit të statusit të magjistratit për shkak dorëheqjeje. Dorëheqja jep efekt më datë 31.01.2022”, thuhet në njoftim.

LEXO EDHE:  Mijëra të pastrehë nga tërmeti/ Ja si mund të jepni kontributin tuaj

LEXO EDHE:  Urdhri i Ministrit Ahmetaj për lehtësimin e shërbimeve për qytetarët dhe sipërmarrjenKujtojmë se Maksim Sota u arrestua në kuadër të Operacionit “Shpirti”. Ai akuzohet për shpërdorim detyre dhe trafik droge.

Prokurori i Vlorës, dështoi në tentativën e tij për të ndryshuar masën në arrest shtëpie në Apelin  E GJKKO-së. Sota kërkoi  Sota ka kërkuar zëvendësim mase me pretendimin se ka problem  arsye shëndetësore. Por, është lënë në arrest shtëpie nga shkalla e parë e GJKKO-së, vendim i cili u la sot në fuqi nga Apeli i të njëjtës Gjykatë./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE