Connect with Us

KE propozon pezullimin e ‘pasaportave të arta’, Shqipëria në vëzhgim

Aktualitet

KE propozon pezullimin e ‘pasaportave të arta’, Shqipëria në vëzhgim

Publikuar

-

/

Komisioni Evropian po merr masa për të frenuar praktikën e shitjes së pasaportave për të huajt e pasur. Vanuatu u ka dhënë shtetësinë investitorëve të pasur, duke përfshirë të dyshuarit e kërkuar nga Interpoli.

Komisioni Evropian propozoi të mërkurën pezullimin e udhëtimit pa viza midis bllokut dhe kombit të Paqësorit Jugor të Vanuatu.

Masa, e cila do të ishte e para globale, synon të frenojë praktikën e ofrimit të “pasaportave të arta”.

Në Vanuatu, të huajt mund të marrin nënshtetësinë dhe një pasaportë në këmbim të një investimi minimal prej 130,000 dollarësh në vend.

Kjo nga ana tjetër u jep atyre akses më të lehtë në kombet e tjera, duke përfshirë 27 vendet që përbëjnë Bashkimin Evropian.

KE kishte paralajmëruar se do të merrte këtë hap nëse Vanuatu nuk ndryshon programin e tij.

LEXO EDHE:  “Pushtojnë” Shqipërinë/ 120 sirianë kalojnë kufirin e Kapshitcës

Nëse propozimi i Komisionit miratohet, ai do t’i japë fund udhëtimit pa viza për këdo që ka marrë nënshtetësinë e Vanuatu që nga viti 2015.

Në propozim, ekzekutivi i BE-së vuri në dukje natyrën jashtëzakonisht të rrezikshme të skemës, duke argumentuar se ajo pranonte në thelb të gjithë aplikantët pa shqyrtim të mjaftueshëm, pavarësisht se disa shfaqen në bazat e të dhënave të Interpolit.

Komisioni tha se po monitoronte vendet me akses pa viza në BE, të cilat funksionojnë efektivisht ose po planifikojnë të krijojnë skema të shtetësisë së investitorëve, duke përfshirë ishujt e Karaibeve dhe Paqësorit dhe shtetet e Evropës Lindore, Malin e Zi, Shqipërinë dhe Moldavinë./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

E mitura largohet nga banesa/ Nëna vihet në lëvizje, bën denoncimin në polici

Publikuar

-

Nga

Një 15 vjeçare me iniciale Xh.Ç, banuese në Prrenjas, është larguar nga banesa e saj pa lajmëruar asnjë familjar. E ëma e të miturës, është vënë menjëherë në lëvizje dhe ka bërë denoncimin në polici.

Vihen në pranga 3 shtetas, për vepra të ndryshme penale.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Cerrik arrestuan në flagrancë për veprat penale “Kundërshtimi i punonjësit që kryen një detyrë shtetërore ose një shërbim publik’’, “Kanosja” dhe “Prishja e rendit dhe qetësisë publike”, shtetasin B. H., 55 vjeç, banues në Belsh, pasi shtetasja A. P., me detyrë edukatore në një kopsht publik, ka kallëzuar se ky shtetas e ka kanosur me fjalë dhe e ka penguar për të zhvilluar mësimin në ambientet e kopshtit.

Specialistët e Seksionit të Trafikut Interurban dhe Urban në DVP Elbasan arrestuan në flagrancë shtetasin A. K., 44 vjeç, banues në Tiranë, pasi u kap duke drejtuar mjetin, në gjendje të dehur.

Nga specialistët e Seksionit të Narkotikëve në DVP Elbasan u kap shtetasi F. M., 29 vjeç, banues në Elbasan, i shpallur në kërkim nga DVP Tiranë, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve” kryer në bashkëpunim.LEXO EDHE:  Manastirliu jep lajmin/ Shqipëria plotëson kuotën e 1 milion vaksinave anti-Covid

LEXO EDHE:  Manastirliu jep lajmin/ Shqipëria plotëson kuotën e 1 milion vaksinave anti-Covid

29-vjeçari do t’i dorëzohet shërbimeve të DVP Tiranë, për veprime të mëtejshme.

— — — —

Më datë 12.01.2022, shtetasja N. Ç., 43 vjeçe, ka kallëzuar se është larguar nga banesa vajza e saj e mitur, shtetasja me iniciale Xh. Ç., 15 vjeçe, banuese në Prrenjas.

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme procedurale”, thuhet në njoftimin e policisë./CNA.al  

LEXO TE PLOTE

Kronika

Prodhim dhe shitje e lëndëve narkotike/ Përfundon në pranga 48 vjeçari i shpallur në kërkim

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktuale

Policia e Durrësit ka vënë në  pranga shtetasin K. F 48 vjeç, banues në Sukth. Ky shtetas është shpallur në kërkim më parë dhe është akuzuar për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e lëndëve narkotike”. Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”.Specialistët për Hetimin e Narkotikëve në DVP Durrës bënë kapjen dhe ndalimin e shtetasit në kërkim K. F., 48 vjeç, banues në Sukth, Durrës, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg” për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e lëndëve narkotike“, njofton policia./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Solli nga SHBA armë dhe municione luftarake/ Arrestohet 51 vjeçari në Rinas

Publikuar

-

Nga

Policia Kufitare e Rinasit ka vënë në pranga një 51 vjeçar, i cili tentoi të fuste në Shqipëri arme dhe municione luftarake.

Përmes një njoftimi për media, policia bën me dije se shtetasi me iniciale R.H ishte nisur nga SHBA drejt vendit tonë, dhe në alixhen e tij u gjetën një armë zjarri pistoletë dhe 125 fishekë.

Njoftimi i plotë:

Rinas

Policia Kufitare parandalon dhe godet një rast të tentativës për të futur armë zjarri në Shqipëri.Arrestohet në flagrancë 51-vjeçari që udhëtoi drejt vendit tonë, me armë zjarri pistoletë dhe municion luftarak me vete. 

Shërbimet e Policisë Kufitare të Rinasit, si rezultat i shtimit të kontrolleve, si në hyrje dhe në dalje, më qëllim kapjen e personave në kërkim dhe të atyre që mbajnë sende të kundërligjshme me vete, kanë kaluar për kontroll më të imtësishëm, valixhen e shtetasit R. H., i cili ishte nisur nga SHBA për në Shqipëri.

Shërbimet e Policisë, gjatë kontrollit në valixhen e këtij shtetasi, kanë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale një armë zjarri pistoletë dhe 125 fishekë. 

Në vijim të veprimeve, nga specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Rinas u arrestua në flagrancë shtetasi R. H., 51 vjeç, banues në Tiranë.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprat penale “Trafikimi i armëve dhe i municionit” dhe “Armëmbatja pa leje”./CNA.al

LEXO TE PLOTE