web counter

“Shqipëria po del nga rruga demokratike”/ Nesho: Deklaratën e Eskobar e kërkoi ambasada e SHBA-së në Tiranë

12 Janar 2022, 17:53, Politikë CNA
“Shqipëria po del nga rruga demokratike”/ Nesho:

Ish-ambasadori Agim Nesho ka komentuar deklaratën e Zv/Ndihmës Sekretarit të Shtetit për Evropën Jugore dhe Qendrore, Gabriel Escobar.

Sipas Neshos, kjo ishte një deklaratë normale pasi kërkesa vjen nga aktorët e tjerës si ambasada e SHBA-së në Tiranë.

Në një dalje televizive, Nesho shprehet se, Shqipëria çdo ditë e më shumë po del nga rruga demokratike.

Këto deklarata janë normale dhe në nivelin e zotit Eskobar pasi kërkesa vijnë edhe nga aktorët lokalë si ambasada e SHBA-së në Tiranë, për të ndërhyrë në zgjidhjen e situatave të tilla.

Një deklaratë që tregon se proceset që ndodhin në Shqipëri nuk njihen në thellësi, Amerika deri tashmë pavarësisht dëshirës për të qënë e involvuar në rajonin e Ballkanit dhe ne kemi nevojë që Amerika të jetë prezente këtu, por jo si klienteliste, jo duke përcaktuar ose orkestruar ato procese që janë të domosdoshme për vendet.

Vetë procesi që kanë përfuduan demokratët me referendumin e tyre dhe kuvendin e 11 dhjetorit, e pa qartë opinioni publik se tendenca për të reformuar partinë djhe për të qënë një opozitë e vlefshme për të ardhmen e vendit, për të ndaluar fenomenin e lidhjes së politikës me krimin, për korrupsioni galopant, për mos kontrollimin e qeverisë, për mostransparencën. Shqipëria çdo ditë e më shumë po del nga rruga demokratike dhe është një regjim hibrid i cili ka një kosto jo vetëm për Shqipërinë por për të gjitha forcat politike në botë. 

Kemi rastin që është e hapur që fondacioni Shoqëri e Hapur e Soros, ka lobuar që Vuçiç dhe Rama të krijojnë një proces paqeje të qëndrueshme në Ballkan dhe është një mundësi që ata e shohin si një proces që ndihmon”, është shprehur Nesho./ CNA.al

Lajmet e fundit nga