Instagram teston veçorinë e re të aplikacionit

10 Janar 2022, 16:55, Tech CNA
Instagram teston veçorinë e re të aplikacionit

Instagram po teston një veçori të re që konsiston në marrjen e pëlqimeve  në storyt tuaja.

Numri i pëlqimeve do të jetë privat, kështu që vetëm ju do ta shihni atë dhe vetëm përdoruesit e përzgjedhur do të përfshihen në testin fillestar.

Meta, e cila zotëron Instagramin, ka thënë se funksioni i ri nuk është gjerësisht i disponueshëm, por disa njerëz të zgjedhur në të gjithë globin do të mund ta shohin atë.

Ai shpjegoi gjithashtu se nuk ka plane për ta bërë të dukshëm numrin e story.

Ky do të jetë një lajm i mirë për njerëzit që tashmë ndiejnë presionin e marrjes së pëlqimeve në Instagram. Instagram ka nxjerrë më parë veçori për të trajtuar këtë presion si funksioni “Fshih numrin e pëlqimeve” në postime.

Disa përdorues kanë postuar pyetje në Tëitter se pse Instagram do ta provonte këtë veçori kur të gjithë tashmë mund të reagojnë ndaj Stories në Instagram në mënyra të tjera.

Aktualisht mund të përdorni emoji-t e qeshura, të habitura, me zemër, me sy të përlotur, duartrokitje, zjarrin, festimin dhe emoji 100% për të reaguar ndaj Historisë së dikujt.

Ju gjithashtu mund t’u dërgoni atyre një mesazh të drejtpërdrejtë në lidhje me Historinë.

Reagimet që merrni nuk janë të dukshme për përdoruesit e tjerë, ashtu si çdo pëlqim i Story që merrni nuk do të jetë.

Është e paqartë nëse pëlqimet e Story do të rriten për përdoruesit e rregullt, por mund të përdoret si një mënyrë tjetër për ndikuesit për të matur angazhimin./ CNA.al

Lajmet e fundit nga