Foto-Video/ Pasojat e tërmetit në Greqi, xhama të thyera dhe mure të vjetra përtokë

10 Janar 2022, 08:30, Kosova & Bota CNA
Foto-Video/ Pasojat e tërmetit në Greqi, xhama të thyera dhe mure

Tërmeti i fuqishëm 5.5 ballë i cili goditi mbrëmë kufirin mes Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë, duke u ndjerë edhe në shumë qytete të vendit tonë, ka bërë që banorët e Florinas dhe zonave përreth të flenë në makinat e tyre nga frika.

Muret e ndërtesave të vjetra ranë, xhama e disa shtëpive u thyen dhe mobiliet e banesave lëvizën nga vendi, këto ishin disa prej dëmeve materiale që shkaktoi tërmeti.

?Në fillim ndjeva të dridhej biblioteka, ndërsa librat filluan të binin njeri pas tjetrit. Sa e kuptuam që ishte tërmet, kemi dalë menjëherë jashtë?, tha njeri prej banorëve të Floridas për mediat greke.

Sizmologët grekë, thanë se lëkundjet e tërmetit do të ndihen edhe për disa javë në vazhdim, por nuk do të jenë shqetësuese./CNA.al

Lajmet e fundit nga