Connect with Us

Video-Demokratët degjenerojnë Ferdinand Xhaferrajn/ “Je legen, injorant”

Politikë

Video-Demokratët degjenerojnë Ferdinand Xhaferrajn/ “Je legen, injorant”

Publikuar

-

/
Bashkia e Durrësit nxori bllof Bashën/ Xhaferraj zbulon mbledhjen urgjente të Këshillit

“Turp, turp, ti nuk je burrë, nuk je demokrat. Je legen, injorant”.

Kështu i janë drejtuar demokratët Ferdinand Xhaferrajn, gjatë protestës së djeshme, ndërkohë që ky i fundit përsëriste, “edhe unë jam demokrat”.

Demokratët protestues nuk e kanë lënë të afrohet në selinë blu, dhe nuk kanë rënë pre e provokimeve të Xhaferrajt, duke e larguar në mënyrë paqësore nga vendi ku ata ishin mbledhur.

LEXO EDHE:  A rrezikon shkatërrimin PD-ja? Ja si përgjigjet Basha

Disa herë , Xhaferri ka tentuar të nxisë sherr me demokratët, mirëpo ata e kanë larguar duke thërritur vazhdimisht, “turp, turp”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Nga humbja në 25 Prill tek protesta e 8 Janarit/ Genc Pollo analizon situatën në PD

Publikuar

-

Nga

Humbja e PD në zgjedhjet e përgjithshme elektorale të 25 prillit 2021 ishte e fundit e debakleve të pandërprera zgjedhore gjatë tetë viteve të kryesisë së Bashës.

Kjo periudhë u shoqërua edhe me vendime personale të diskutueshme, të kontestuara dhe konsekuente personale të Bashës për të braktisur Parlamentin dhe bojkotimin e zgjedhjeve lokale në 2019.

Në vazhdën e zgjedhjeve të 25 prillit 2021 pati një ndjenjë keqardhjeje, dorëheqjeje dhe inercie mes anëtarëve dhe funksionarëve të partisë, si dhe refuzimit pasiv të lidershipit Basha.

Kjo fatmirësisht filloi të ndryshojë vjeshtën e kaluar me ish-kryetarin (dhe ish-president dhe kryeministrin) Berisha duke nisur një turne me bazën e partisë dhe duke diskutuar hapur situatën brenda partisë dhe në vend.

Përcaktimi i zotit Berisha nga Departamenti Amerikan i Shtetit në maj 2021 si “i pakualifikuar për hyrje në SHBA” u pa nga shumica (përfshirë Bashën) si i papërshtatshëm, i papërshtatshëm, selektiv, i motivuar politikisht dhe i pajustifikuar; ka luajtur një rol në dinamikë.

Megjithatë Basha vendosi personalisht, nën presionin diplomatik të SHBA-së, të përjashtonte zotin Berisha nga grupi parlamentar i PD-së, në vend që ta hidhte në votim në këshillin e partisë siç e kërkon statuti.

Basha pretendoi se lëvizja e SHBA-së ishte e gabuar, por ai duhej të respektonte për të ruajtur marrëdhënien e PD-së me administratorin Biden. Kjo nuk e përmirësoi pozicionin e tij si lider partie. Ndërsa zoti Berisha u zotua se do të largonte PD-në nga çështja e përcaktimit, kjo çështje duhet të mbahet e ndarë.

Zhvillimi kryesor ishte se në përputhje me statutin e partisë një shumicë e madhe e delegatëve të kongresit të PD-së (5200 nga 7647 ose 68%) u regjistruan për thirrjen e një kongresi të jashtëzakonshëm të partisë.

Sipas nenit 43/2 të statutit kongresi mund të thirret me kërkesë të 1/4 e delegatëve të tij ose 1/4 e anëtarësimit të partisë.

Basha refuzoi vazhdimisht të merrte në shqyrtim peticionin e delegatëve, i cili u dërgua zyrtarisht me shkrim në selinë e partisë së tij dhe u përpoq ta pengonte proceduralisht.

Megjithatë, sipas rregullave statutore, kongresi i jashtëzakonshëm i partisë u mblodh më 11 dhjetor me rreth 4935 delegatë të pranishëm (ose 65% e tyre) në stadiumin kryesor të Tiranës (përfshirë edhe unë).

Kongresi i PD-së vendosi me votim të fshehtë dhe me 4446 vota (ose 99% të votave të hedhura) shkarkimin e Bashës dhe besimin e drejtimit të partisë në një komision të përkohshëm deri në kongresin e rregullt të partisë më 22 mars 2022.Largimi i Bashës u hodh në votim të fshehtë të anëtarësimit më 18 dhjetor; Në votim dolën 43 879 anëtarë partie nga të cilët 43 385 ose 98,8% e konfirmuan largimin.

Fatkeqësisht Basha nuk pranoi realitetin dhe vullnetin e partisë së tij. Fillimisht ai tentoi të shpërbënte organizatat e Grave dhe Rinisë së PD-së, të cilat kishin shprehur mbështetjen për thirrjen e kongresit të partisë.

LEXO EDHE:  Dekriminalizimi, Ambasada Amerikane përshëndet lëvizjen e PD-së

LEXO EDHE:  Foltorja e Berishës në Kamëz/ Kush janë demokratët që shoqërojnë liderin historik

Duke qenë se organizatat e PD-së Gratë dhe të rinjtë janë anëtare të PPE-së, të dyja, Gratë dhe Studentët e PPE-së (EDS) protestuan dhe i bënë thirrje Bashës që ta ndalojë atë. Ka qarkulluar një letër e eurodeputetëve të EPP që i sugjerojnë Bashës të njohë kongresin dhe votën e anëtarëve.

Basha thirri një tubim më 18 dhjetor në një sallë me 1958 vende duke pretenduar se ishte kongresi i partisë (sic!). Ai nuk mund të shpjegonte se si salla mund të strehonte kuorumin minimal të kërkuar (50% plus një) prej 3824 delegatësh.

Mbyllja nga Basha javën e kaluar, në 31 vjetorin e saj, të gazetës së PD-së “Rilindja Demokratike”, e cila ishte gazeta e parë pa pagesë pas komunizmit, është një tjetër ngjarje e trishtë.

Po vijojnë procedurat për kthimin e selisë së PD dhe përfaqësimit ligjor në Komisionin e Përkohshëm legjitim. Rezistenca ndaj kësaj, siç po shohim nga një grup shumë i vogël ish-zyrtarësh partiakë rreth Bashës, është jodemokratike, e paligjshme dhe kundërproduktive.

Megjithatë gjykatat janë shumë të ndikuara nga qeveria socialiste edhe për shkak të vettingut në vazhdim. Kryeministri Rama ka çdo interes të mbajë grupin e dobët Basha si opozitë zyrtare. Kjo shpjegon edhe pse policia e trazirave i shpëtoi Bashës duke e lejuar atë të mbante selinë e partisë.

Çështja kyçe për zhvillimin demokratik në Shqipëri është një opozitë solide dhe konstruktive, duke mbajtur nën kontroll një qeveri korruptive në rritje. Basha pa mbështetje në bazën e PD-së dhe vlerat e thella në sondazhe nuk mund ta bëjë këtë.

Mbështetja joparimore e votimit për masat problematike të qeverisë javët e fundit, nismat e diskutueshme të përbashkëta me qeverinë për ndryshimin e Kushtetutës dhe akuzat për interesa të errëta tregtare e kanë delegjitimuar më tej Bashën.

Komisioni i Përkohshëm i PD-së përballet me një sfidë të frikshme për të rindërtuar një opozitë të besueshme; ajo duhet të përpiqet të shihet nga publiku si një alternativë e qëndrueshme pushteti.

Ndryshe nga vendet e tjera të rajonit, pas Shqipërisë komuniste, ka zhvilluar një peizazh politik dypartiak rreth partive Demokratike dhe Socialiste të cilat rrotulloheshin në qeveri dhe opozitë. Një forcë e tretë nuk është në linjë.

Ndërsa përleshjet e së shtunës tërhoqën vëmendjen kombëtare dhe evropiane, lufta e vërtetë në vend ka të bëjë me parandalimin e mbytjes së një regjimi që ka fuqinë e centralizuar (dhe ekonominë dhe median) dhe ka shfrytëzuar një rrjet lobimi ndërkombëtar.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha nxori armët nga selia e PD”/ Berisha zbulon skenarin kriminal

Publikuar

-

Nga

cna politike

Lideri historik i PD, Sali Berisha ka akuzuar Lulzim Bashën se ka përgatitur listën e arrestimeve të demokratëve si dhe ka nxjerrë armët jashtë nga selia e Partisë Demokratike me makinën e tij.

Sipas Berishës, këtë Basha e ka bërë në mënyrë që nëse policia hynte në seli të mos gjente vrasësit e tij të armatosur.Lulzim Basha është në armiqësi totale me të gjithë familjen demokrate, me të vdekur dhe të gjallë. Ai ka ndenjur deri në orët e para të mëngjesit për të bërë listat e arrestimit të demokratëve. Ai ka mbajtur në seli vrasësit dhe ka nxjerrë jashtë me makinën e tij, armët në mënyrë që nëse policia do të futej në seli, të mos i gjente vrasësit e tij të armatosur”, tha Berisha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

English

How did the police save Lulzim Basha’s bandits?

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Lulzim Basha, surrounded by armed bandits, bled yesterday the yard and the headquarters

of the Democratic Party. With sticks, glass and solid objects, they came out of the anteroom of Lulzim Basha’s office and attacked the democrats who were trying to enter their political house.

Meanwhile, after the attack, violence and bloodshed, they managed to leave the DP building, without being accountable for the violence against the democrats, assisted by the State Police. And this not by chance.

After all, it seemed clear that it was a scenario prepared by Basha himself in cooperation with Prime Minister Edi Rama, including the police. The latter, at the moment he intervened to disperse the crowd, helped to remove the bandits of Lulzim Basha.

When the crowd of protesters dispersed, a group of people left from behind the building of the DP headquarters. Even when the prosecution went to the DP headquarters, it didn’t find any suspicious people inside, but only the deputies and some militants.

Armed persons with blacks hoodies, who came out of Lulzim Basha’s anteroom and started to use violence against the democrats, were not found at the headquarters. They had left, and their departure took place with the help of the police, at moment the latter went to disperse the crowd with tear gas.

LEXO EDHE:  “Garanci e fortë për mbarëvajtjen e punëve”/ Thirrja e fundit e Olldashit për të rinjtë: Vazhdoni protestat

LEXO EDHE:  Ekspertët: Gazi lotsjellës më i rrezikshëm nga sa mendohej, të mos përdoret më nga policia gjatë protestaveMeanwhile, after the violence he exercised against the democrats, the man of scandals, Lulzim Basha, appeared before the media, being victimized and accusing former Prime Minister Sali Berisha. “Democrats stood firmly and citizens in defense of the House of Freedom, as the only hope of Albanians for change”- said Basha.

But which democrats was Basha talking about:Gazmend Bardhi, Grida Duma, Ervin Salianji, Agron Gjekmarkaj and Enkelejd Alibeaj who were stuck with him on the second floor of the headquarters? Because the democrats fired him from the post he held, and yesterday they were in the DP yard, to enter their political house, but were raped by him.

Outraged by the violence, many democrats have reacted harshly, demanding Basha’s resignation. They also appealed to justice to take defendant Gazment Bardhi, due to the filling of the building with tear gas./E.S-CNA.al

Si i shpëtoi Policia banditët e Lulzim Bashës?

LEXO TE PLOTE