Connect with Us

Rama përfituesi i vetëm nga situata në PD/ Basha: Po përpiqet të mbulojë skandalin e inceneratorëve

Politikë

Rama përfituesi i vetëm nga situata në PD/ Basha: Po përpiqet të mbulojë skandalin e inceneratorëve

Publikuar

-

/
Lulzim Basha

Lulzim Basha në një deklaratë për mediat, sërish ka dalë duke justifikuar dhunën në protestën e një dite më parë. Basha shpreh se përfituesi i vetëm nga kjo situatë është kryeministri Edi Rama, i cili po përpiqet të mbulojë skandalin me inceneratorët.

“Sot është një ditë bilanci i të djeshmes tragjike për demokratët e shqiptarët dhe ndonëse ndahem këtu prej pothuajse pa pushim nga ngjarja nuk mund të ndaj asgjë tjetër me demokratët dhe të gjithë shqiptarët veçse trishtimit të thellë nga ajo që ka ndodhur dje.

Sot nuk është ditë për të qeshur siç bëri ai që ishte pak përpara. Sot nuk është ditë për të vallëzuar nga rrënojat e dhunës të një agresioni që s’ka asgjë të përbashkët me demokratët. Është një ditë për të përsëritur atë që kemi thënë prej kohësh.

LEXO EDHE:  Rama: Jo euforike nga fitorja, do nxirren pergjegjesite per bastionet e humbura

Qëllimi i vetëm i Sali Berishës është qëllimi i vetëm që ka thënë se nëse PD nuk e merrte në mbrojtje, PD s’duhet të ekzistonte. Ai u përpoq për 4 muaj me radhë të manipulonte qytetarët. Kryesia, qëndruan fort për vlerat tona, që fati personal i një personi i shpallur i pa dëshirueshëm nga partneri ynë strategjik. Ndaj sot nuk kam dhe s’mund të kem buzëqeshje në fytyrë.

Rama është përfituesi i vetëm dhe këtë e tregoi me daljen e tij sot që po përpiqet të mbulojë skandalin e inceneratorëve”, shprehet Basha.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Bastard, pjellë bastardi”/ Ibsen Elezi-Ramës: Dje kalove vijën e kuqe

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish kreu i PD-së Kukës, Ibsen Elezi  kryeministrin Edi Rama e ka quajtur bastard, pasi dje, sipas tij i pengoi demokratët të futeshin në shtëpinë e tyre.

“Ti bastardi i gjatë dje kalove cakun, vijën e kuqe i thonë.

Ti bastard për më tepër dole të na japësh leksion mbi demokracinë, ne demokratëve, nga shtëpia jote e lyer e përlyer me gjak.

Ti bastard ushtrove dhunë e derdhe gjak në oborrin e shtëpisë sonë, themelet e së cilës janë ndërtuar nga sakrificat e burrave që nuk i frikësoi dot yt atë si këlysh i padronit të tij Enverit”, shkruan Elezi në rrjete sociale.

Deklarata e plotë:

Bastard, pjelle bastardi !

Ty bastard po te pergjigjem, se dje mu drejtove mua shume te tjereve si mua qe ishim ne shtepine tone. Une, e shume si une ishim per te mbrojtur parimet per te cilat sakrifikuan te paret tane, fjalen e lire, te drejten per ta vendosur me vullnetin e lire te shumices., nuk ishim as per njerin e as per tjetrin.

Ti bastardi i gjate dje kalove CAKUN (vijen e kuqe i thone).

Ti bastard per me teper dole te na japesh leksion mbi demokracine, ne demokrateve, nga shtepia jote e lyer e perlyer me gjak (PPSH-PS),

Ti bastard, a e di se demokracia eshte çeshtje edukimi ?! Kur shume nga ne qe ishim dje jemi edukuar si njerez te lire, ti je rritur si skllav e i perdal, pjese e mjedisit ku linde e u edukove.Ti bastard ushtrove dhune e derdhe gjak ne oborrin e shtepise sone, themelet e se ciles jane ndertuar nga sakrifica e burrave qe nuk i frikesoi dot yt ATE, si kelysh i padronit tij Enverit.

LEXO EDHE:  Rama po fundos Akademinë e Shkencave / Ministrja e Kulturës, “grua e mirë”, nuk ndihet…

LEXO EDHE:  Nga Lulzim BASHA/Ekonomia e vendit që vazhdon të tkurret e të dobësohet

Ti bastard dje helmove e gjakose ne orborrin e shtepise tyre, burra te vjeter, njerez te ndershem e demokrat te vertete,

Ti bastard mendon se na frikesove dje ?! Ne ndoshta s’jemi aq burra sa baballaret tane qe sfiduan torturat ç’njerezore te “babait” tend, por jemi aq trima sa te mos frikesohemi nga nje spurdhjak frikacak si ti, sado polic kriminela te kesh futur ne rradhet e policise, sado gaz e plumba te leshosh, si nje pjelle kriminele qe je.

Ti bastard mendon se do perfitosh si babai yt kriminel nga shpirti yne demokrat, ti mendon se kjo pune keshtu e ka, do e harrohet si te tjerat.

Ti bastard mendon se do na ndalosh te futemi dhe do mbash te uzurpuar shtepine tone ?! Gaboshesh bastard !

Ti bastard mendon qe poshterisia jote dhe e Lul uzupatorit do na demoralizoje ?!

Ti bastard gabohesh, do e shohesh se rradhen tjeter do jemi edhe me shume, edhe me te pergatitur per tu perballur me forcat tua paramilitare, edhe me te vendosur per te çliruar shtepine tone nga uzurpimi.

Ti bastard duhet ta kuptosh se padronet tu, brenda e jashte, qe te katapultuan dhe po te mbeshtesin e perdorin, shume shpejt do te hedhin ne rruge si bastard.

Ti bastard do dridhesh me keq seç u dridhe per traun e Kukesit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-Demokratët degjenerojnë Ferdinand Xhaferrajn/ “Je legen, injorant”

Publikuar

-

Nga

Bashkia e Durrësit nxori bllof Bashën/ Xhaferraj zbulon mbledhjen urgjente të Këshillit

“Turp, turp, ti nuk je burrë, nuk je demokrat. Je legen, injorant”.

Kështu i janë drejtuar demokratët Ferdinand Xhaferrajn, gjatë protestës së djeshme, ndërkohë që ky i fundit përsëriste, “edhe unë jam demokrat”.

Demokratët protestues nuk e kanë lënë të afrohet në selinë blu, dhe nuk kanë rënë pre e provokimeve të Xhaferrajt, duke e larguar në mënyrë paqësore nga vendi ku ata ishin mbledhur.

LEXO EDHE:  Rama po fundos Akademinë e Shkencave / Ministrja e Kulturës, “grua e mirë”, nuk ndihet…

LEXO EDHE:  “Shkolla pa ujë dhe dezinfektantë”/ Të rinjtë i ankohen Bashës: Situata ekonomike, sfida më e madhe për neDisa herë , Xhaferri ka tentuar të nxisë sherr me demokratët, mirëpo ata e kanë larguar duke thërritur vazhdimisht, “turp, turp”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nga humbja në 25 Prill tek protesta e 8 Janarit/ Genc Pollo analizon situatën në PD

Publikuar

-

Nga

Humbja e PD në zgjedhjet e përgjithshme elektorale të 25 prillit 2021 ishte debakli i fundit zgjedhor gjatë tetë viteve të kryesisë së Bashës.

Kjo periudhë u shoqërua edhe me vendime personale të diskutueshme, të kontestuara dhe konsekuente personale të Bashës për të braktisur Parlamentin dhe bojkotimin e zgjedhjeve lokale në 2019.

Në vazhdën e zgjedhjeve të 25 prillit 2021 pati një ndjenjë keqardhjeje, dorëheqjeje dhe inercie mes anëtarëve dhe funksionarëve të partisë, si dhe refuzimit pasiv të lidershipit Basha.

Kjo fatmirësisht filloi të ndryshojë vjeshtën e kaluar me ish-kryetarin ( ish-presidentin dhe ish kryeministrin) Berisha, i cili nisi një turne me bazën e partisë dhe diskutoi hapur situatën brenda partisë dhe në vend.

Përcaktimi i zotit Berisha nga Departamenti Amerikan i Shtetit në maj 2021 si “i pakualifikuar për hyrje në SHBA” u pa nga shumica (përfshirë Bashën) si i papërshtatshëm, i papërshtatshëm, selektiv, i motivuar politikisht dhe i pajustifikuar; ka luajtur një rol në dinamikë.

Megjithatë Basha vendosi personalisht, nën presionin diplomatik të SHBA-së, të përjashtonte zotin Berisha nga grupi parlamentar i PD-së, në vend që ta hidhte në votim në këshillin e partisë siç e kërkon statuti.

Basha pretendoi se lëvizja e SHBA-së ishte e gabuar, por ai duhej të respektonte për të ruajtur marrëdhënien e PD-së me administratorin Biden. Kjo nuk e përmirësoi pozicionin e tij si lider partie. Ndërsa zoti Berisha u zotua se do të largonte PD-në nga çështja e përcaktimit, kjo çështje duhet të mbahet e ndarë.

Zhvillimi kryesor ishte se në përputhje me statutin e partisë një shumicë e madhe e delegatëve të kongresit të PD-së (5200 nga 7647 ose 68%) u regjistruan për thirrjen e një kongresi të jashtëzakonshëm të partisë.

Sipas nenit 43/2 të statutit kongresi mund të thirret me kërkesë të 1/4 e delegatëve të tij ose 1/4 e anëtarësimit të partisë.

Basha refuzoi vazhdimisht të merrte në shqyrtim peticionin e delegatëve, i cili u dërgua zyrtarisht me shkrim në selinë e partisë së tij dhe u përpoq ta pengonte proceduralisht.

Megjithatë, sipas rregullave statutore, kongresi i jashtëzakonshëm i partisë u mblodh më 11 dhjetor me rreth 4935 delegatë të pranishëm (ose 65% e tyre) në stadiumin kryesor të Tiranës (përfshirë edhe unë).

Kongresi i PD-së vendosi me votim të fshehtë dhe me 4446 vota (ose 99% të votave të hedhura) shkarkimin e Bashës dhe besimin e drejtimit të partisë në një komision të përkohshëm deri në kongresin e rregullt të partisë më 22 mars 2022.Largimi i Bashës u hodh në votim të fshehtë të anëtarësimit më 18 dhjetor; Në votim dolën 43 879 anëtarë partie nga të cilët 43 385 ose 98,8% e konfirmuan largimin.

Fatkeqësisht Basha nuk pranoi realitetin dhe vullnetin e partisë së tij. Fillimisht ai tentoi të shpërbënte organizatat e Grave dhe Rinisë së PD-së, të cilat kishin shprehur mbështetjen për thirrjen e kongresit të partisë.

LEXO EDHE:  “Ndarja në “xhaketa të vjetra” e “tanga të reja”/ Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar: Pse PD nuk ka pse “bashkohet”

LEXO EDHE:  Nga Lulzim BASHA/Ekonomia e vendit që vazhdon të tkurret e të dobësohet

Duke qenë se organizatat e PD-së Gratë dhe të rinjtë janë anëtare të PPE-së, të dyja, Gratë dhe Studentët e PPE-së (EDS) protestuan dhe i bënë thirrje Bashës që ta ndalojë atë. Ka qarkulluar një letër e eurodeputetëve të EPP që i sugjerojnë Bashës të njohë kongresin dhe votën e anëtarëve.

Basha thirri një tubim më 18 dhjetor në një sallë me 1958 vende duke pretenduar se ishte kongresi i partisë (sic!). Ai nuk mund të shpjegonte se si salla mund të strehonte kuorumin minimal të kërkuar (50% plus një) prej 3824 delegatësh.

Mbyllja nga Basha javën e kaluar, në 31 vjetorin e saj, të gazetës së PD-së “Rilindja Demokratike”, e cila ishte gazeta e parë pa pagesë pas komunizmit, është një tjetër ngjarje e trishtë.

Po vijojnë procedurat për kthimin e selisë së PD dhe përfaqësimit ligjor në Komisionin e Përkohshëm legjitim. Rezistenca ndaj kësaj, siç po shohim nga një grup shumë i vogël ish-zyrtarësh partiakë rreth Bashës, është jodemokratike, e paligjshme dhe kundërproduktive.

Megjithatë gjykatat janë shumë të ndikuara nga qeveria socialiste edhe për shkak të vettingut në vazhdim. Kryeministri Rama ka çdo interes të mbajë grupin e dobët Basha si opozitë zyrtare. Kjo shpjegon edhe pse policia e trazirave i shpëtoi Bashës duke e lejuar atë të mbante selinë e partisë.

Çështja kyçe për zhvillimin demokratik në Shqipëri është një opozitë solide dhe konstruktive, duke mbajtur nën kontroll një qeveri korruptive në rritje. Basha pa mbështetje në bazën e PD-së dhe vlerat e thella në sondazhe nuk mund ta bëjë këtë.

Mbështetja joparimore e votimit për masat problematike të qeverisë javët e fundit, nismat e diskutueshme të përbashkëta me qeverinë për ndryshimin e Kushtetutës dhe akuzat për interesa të errëta tregtare e kanë delegjitimuar më tej Bashën.

Komisioni i Përkohshëm i PD-së përballet me një sfidë të frikshme për të rindërtuar një opozitë të besueshme; ajo duhet të përpiqet të shihet nga publiku si një alternativë e qëndrueshme pushteti.

Ndryshe nga vendet e tjera të rajonit, pas Shqipërisë komuniste, ka zhvilluar një peizazh politik dypartiak rreth partive Demokratike dhe Socialiste të cilat rrotulloheshin në qeveri dhe opozitë. Një forcë e tretë nuk është në linjë.

Ndërsa përleshjet e së shtunës tërhoqën vëmendjen kombëtare dhe evropiane, lufta e vërtetë në vend ka të bëjë me parandalimin e mbytjes së një regjimi që ka fuqinë e centralizuar (dhe ekonominë dhe median) dhe ka shfrytëzuar një rrjet lobimi ndërkombëtar.

LEXO TE PLOTE